Fırat Tanış

Gerçek Adı Nuri Fırat Tanış
Doğum Tarihi 5 Mayıs 1975
Doğum Yeri İstanbul
Eğitim Durumu İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro
Ajans Tümay Özokur Film Reklam
Website

Biyografisi

1975 yılında İstanbul da doğdu.
1991 yılında,öğrencisi olduğu Fikirtepe Mehmet Bayazıd Lisesinde tiyatroya başladı. O yıllarda düzenlenen İstanbul Liseler Arası Tiyatro Yarışmasında oyunculuk ödülleri aldı.
1994 yılında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümünü kazandı; 1998 yılında mezun oldu.
Aynı yıl İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrolarında oyuncu olarak görev almaya başladı ve 2001 yılına kadar Mehmet Ulusoy, Başar Sabuncu gibi yönetmenlerin oyunlarında rol aldı.
2002 yılında rol aldığı "Sır Çocukları" filmiyle sinema kariyerine başlayan sanatçı, aynı filmde canlandırdığı "Velit" rolü ile, 39. Antalya Altın Portakal Film Festivalinde En İyi Erkek Oyuncu ve İskenderiye Film Festivali (Mısır) En İyi Erkek Oyuncu ödülüne layık görüldü.
2008 yılında rol aldığı "Dilberin Sekiz Günü" adlı sinema filminde 20. Ankara Film Festivali ve 3. Uluslararası Bursa İpekyolu Film Festivallerinde, En İyi Erkek Oyuncu ödüllerine layık görüldü.
2011 yılında rol aldığı Nuri Bilge Ceylan'ın "Bir Zamanlar Anadolu'da" sinema filminde canlandırdığı "Musa" rolü ile 1. YEFA Film Festivalinde En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ödülüne layık görüldü.
Oyunculuğun yanı sıra müzik ve resim dallarında da eserler veren sanatçı,2015 yılında Mor'Üyalar adında bir albüme söz,müzik ve yorumcu olarak imza attı.

Oyuncu (52)

Son Yorumlar (39)

SarpBayhan avatar SarpBayhan 12 Eylül 2017 22:33:52

Geniş Aile dizisinde oynadığı Koyu Bilal karakteriyle geniş çevreler tarafından tanınan yetenekli bir oyuncudur. Farklı dizilerde çok fazla ön plana çıkamasa bile sinema filmlerinde güzel oyunculuk sergilemiştir. Özellikle Vay Arkadaş'da Tik rolünde yeteneğini konuşturmuş iyi bir oyunculuk performansı göstermiştir. Aynı zamanda Emre Altuğ'un seslendirdiği Yani Olmuyor isimli güzel şarkıda Fırat'a aittir. Daha ne olsun.

sinemadelisi avatar sinemadelisi 19 Ekim 2015 23:11:25

9

Türk Sineması'nın son yıllarda yetiştirdiği en başarılı oyunculardan birisi.Hem dramı,hem komediyi aynı çıtada oynayan ender oyunculardan.Dilber'in Sekiz Günü,F tipi,ve Geniş Aile dizisindeki karakterleri hem çok farklı hem çok başarılı.

free_style avatar free_style 13 Kasım 2012 16:56:46

10

Muhteşem bir oyuncu. Dünya çapında diyebilirim. Şu anda olması gereken yerde değil. Umarım hakettiği yere gelir ve harcanmaz. İleride değerinin anlaşılacağını umuyorum.

Yandex.Metrica