Meral Okay

Doğum Tarihi 20 Eylül 1959
Ölüm Tarihi 9 Nisan 2012
Doğum Yeri Ankara
Ölüm Yeri İstanbul

Biyografisi

20 Eylül 1958 yılında Ankara'da doğdu. Sanat dünyası ile ilgilenmeden önce 5 yıl devlet memurluğu yaptı. Bu süreçte Toprak Mahsülleri Ofisi'nin düzenlediği Dünya Bankası projelerinde yer aldı. 12 Eylü l döneminde İşçi Partisi'nin üyesi ve işyeri temsilcisiydi; bu dönemde yaşadığı olayları daha sonra yapım koordinatörü ve oyuncusu olduğu Beynelmilel filminde izleyicilerine aktardı. 1984] yılında, sinema ve tiyatroya büyük emeği geçmiş olan usta oyuncu Yaman Okay ile evlendi. Bu evlilik, eşinin pankreas kanseri yüzünden vefat ettiği 1993 yılına kadar devam etti. Ankara'dan İstanbul'a taşınması sanat ve yayın hayatına geçişini kolaylaştırdı. İlk olarak Günaydın gazetesinde çalışan Okay, dergi yayıncılığı, yapımcılık gibi farklı işlerde çalıştı. Sezen Aksu ile birlikte şarkı sözleri de yazan Okay, 1992 yılında, Seni Seviyorum Rosa filmindeki rolü ile oyunculuk hayatına başladı.

Senaryo (8)

Oyuncu (13)

Son Yorumlar (16)

kariz_ma_35 avatar kariz_ma_35 16 Nisan 2012 04:13:04

10

Sanatın ve siyasetin bazı dallarında görev almış bir isimdi senarist,söz yazarı gibi bunun yanında sahne çalışmalarıda vardı. Pek dışa vurmasada oldukça dolu bir sanatçı olduğu ortaya çıkıyor araştırmalarda. Büyük aktör sinema emekçisi rahmetli Yaman Okay'ın bize bıraktığı biricik emanetiydi ve eşine öbür dünyada kavuştu. Çocuğu olmadığı için tüm mal varlığını. İzmir'in Selçuk ilçesine bağlı Şirince'deki Matematik köyüne bırakması ayakta alkışlanacak bir davranış. Bir vatandaş olarak bu davranışından dolayı kutluyor  Allah'tan kendisine gani gani rahmet diliyorum.

Sineperi avatar Sineperi 13 Nisan 2012 01:32:04

10

Gerçek hayatta anne miydin değil miydin bilmiyorum ama kaleminden ve canlandırdığın karakterlerden bütün kadınları anladığını, tüm kadınlığın anasıymışçasına bizleri senaryolarında koruduğunu görüp sana musallat olan o illetten kurtulduğuna sevinmekl e birlikte ilk kez öksüz hissettim. Mal varlığını Matematik Köyü'ne bağışlaman seni bir kez daha büyüttü gözümde. Sen bir aşk kadınıydın ve prensine kavuştuğun için senin adına mutluyum. Son arzunu yerine getirmediler, onları affet. Sana nurlar, bize sabırlar...

selmaselma 09 Nisan 2012 10:38:04

erken değilmiydi daha....çok üzüldüm...eşine kavuştun ....mekanın cennet olsun...

Yandex.Metrica