Alptekin Serdengeçti

Yorumlar

beyzacetin avatar beyzacetin 07 Eylül 2012 11:38:22

05.08.1961 tarihinde Ankara'da doğdu.
Çocukluk ve gençlik yılları İznik'te geçer. Kendini İznikli olarak hissetiğini ifade eden sanatçı, emekli olunca İznik'e yerleşme hayalini 2010 yılında gerçekleştirdi.
Aynı zamanda profesyonel bir dalgıç olan san atçı, 1994-1998 yılları arasında Antalya'nın Kaş ilçesinde, Baracuda Dalış Merkezi'nde dalış rehberi ve yönetici olarak çalıştı. Binicilik, eskrim ve fotografçılıkla da uğraşıyor ve saksafon çalıyor. İyi derecede İngilizce ve Almanca biliyor.

EĞİTİM
Mimar Sinan Üniversitesi İstanbul Devlet Konservatuarı TİYATRO Bölümü 1985

MESLEKİ DENEYİMİ

1985-2008 Yılları Arasında Devlet Tiyatrolarında Oynadığı
Yerli Oyunlar; - Mine, Sersem Kocanın Kurnaz Karısı, Küçük Nasrettin, Akıllı Tavşanla Güçlü Aslan, Yedekçi, Yıldırım Beyazıt, Yedi Kocalı Hürmüz, Tohum ve Toprak, Ballar Balını Buldum Yunus

Yabancı Oyunlar;
- Zorba, Jül Sezar, Prometheus, Jan D’arc, Damdaki Kemancı, Orestea, Batı Yakasının Hikayesi, Üç Kuruşluk Opera, Budala, Fırtına, Hamlet, Urfaust, Kanlı Düğün, Balkon, Küçük Prens, Ayaktakımı Arasında, Yeraltından Notlar
- 1991 yılında Uluslararası Tiyatro Enstitüsü’nün düzenlediği workshop’da Amerikalı yönetmen Ellen Steward’la çalıştı.
- 1999-2000 tarihinde Türk-Yunan ortak yapımı “Sevgilim İstanbul” adlı filmde başrol oynadı.
- 2000-2002 yılları arasında 5. Sokak Tiyatrosu ile Murathan Mungan’ın yazdığı, Mustafa Avkıran’ın oyunlaştırıp yönettiği “Dumrul ile Azrail”adlı oyunu Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali’nin açılışında ve değişik ülkelerdeki festival organizasyonlarında oynadı.
- 2004 yılında, senaryosunu Tevfik Başer’in yazdığı Alman yönetmen Rolf Schübel’in yönettiği Türk-Alman ortak yapımı “Dilek Ağacı” isimli televizyon filminde rol aldı.
- 2004-2005 yılları arasında ulusal bir kanalda yayınlanan “Yağmur Zamanı” adlı dizide ikinci başrol oynadı.

Yandex.Metrica