Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Demir Demirkan

Demir Demirkan

Doğum Yeri : Adana

Doğum Tarihi : 12 Ağustos 1972

Hakkında :

Demir Demirkan müzik hayatına 13 yaşında gitar çalarak başladı. Temel müzik teorisini kendi çabalarıyla öğrendikten hemen sonra kendi şarkılarını ve sözlerini yazmaya başladı. En başta etkilendiği grup ve müzisyenler arasında Pink Floyd, Deep Purple ve Paul Simon'i sayabiliriz.

Orta okul ve lise yıllarında okul bünyesinde kurduğu grupta şarkı yazarı, solist ve gitarist olarak yer aldı. Daha sonra üniversite yıllarında Steve Vai, Yngwie Malmsteen gibi rock gitar virtüözlerinin etkisiyle daha çok gitar çalmaya yönelip rock gitar tekniği üzerine yoğunlaştı.1990 yılında İstanbul tabanlı heavy/rock grubu Pentagram'a katıldı ve grubun ikinci çalışması olan Trail Blazer albümünde gitarist ve şarkı yazarı olarak bulundu.1992'de müzik eğitimi almak için Los Angeles'a taşındı ve MI - Musician's Institute'a başladı. Scott Henderson, Frank Gambale, Paul Hanson gibi isimler ile çalışma olanağı buldu.1993 yılında Seeking Shade adlı grubu kurdu ve bu grupta şarkı yazarlığı, gitarist ve solistlik yaptı. Seeking Shade, Los Angeles ve çevresinde konserler ve bar programları yaptı, ve hiç piyasaya sürülmeyen bir albüm kaydetti.1995'de Seeking Shade adlı grubuyla Los Angeles ve çevresinde konserler verirken,bir yandan da demo albüm kaydetti. Los Angeles'da yaşadığı dört yıl boyunca çeşitli rock, fusion, jazz, afro ve funk gruplarıyla gitarist ve şarkı yazarı olarak çalışmaya devam etti.

Demir Demirkan 1996'da İstanbul'a taşındı. Taşınmasıyla beraber Şebnem Ferah, Sertab Erener gibi isimlerin de aralarında bulunduğu sanatçıların albümlerinde prodüktörlük, gitaristlik ve şarkı yazarlığı yaptı.

1997'de tekrar Pentagram'a katılıp Anatolia albümünü kaydetti.

2000 yılında ilk solo albümü olan Demir Demirkan'ı Sony Müzik etiketi ile yayınlandı.

Daha sonra 2002'de Dünya Benim albümünü yayınldı.

Demir Demirkan solo albümlerinin yanısıra prodüktörlük ve şarkı yazarlığı kariyerini de bırakmadı. Sertab Erener için yazdığı şarkılar Avrupa ve Türkiye'de büyük ilgi ile karşılanırken içlerinden bir tanesi "Every Way That I Can" 2003 Eurovision şarkı Yarışmasında birincilik ödülü aldı ve dünya marketlerinde 400.000 adet single satışı yaptı.

2004'de 2004 İstanbul albümleri yayınlandı. Bu albüm Avrupa'da onbir ülkede yayınlandı. Bu albümün tanıtım turnesi için Mike Tramp (Whitelion) ile bir Avrupa turnesi yaptı.

Yaptığı çalışmalar arasında reklam/TV jingle ları, dizi ve film müzikleri de bulunan Demir Demirkan'ın bu alanda yaptığı en önemli çalışması, 2005'de çekilen Gallipoli/Gelibolu savaşı belgeselinin müzikleridir. Etnik sazların Türkiye'de, senfonik orkestranın ve koronun da Prag'da kaydedildiği bu film müziği Türkiye'de ve Avustralya'da Soundtrack CD olarak da yayınlandı.

2006'da sanatçı Gallipoli/Gelibolu filminin müziklerini yaptıktan sonra albüm çıkarmama kararı aldı ve yaptığı şarkıları kendisine ait olan websitesi Hitindir.com dan satışa sundu. Bu projesiyle Zaferlerim (remix), Hayat Nedir ve Rüzgar isimli şarkılarını yayımladı.

2007 Yılında albüm yapmama kararından vazgeçen sanatçı dördüncü solo albümü olan Ateş Yağmurunda Çırılçıplak isimli albümünü yayımladı ve Demir Demirkan halen Turkiye'de solo kariyerine devam etmektedir.

Sanatçı Universal Müzik Taksim Edisyon tarafından temsil edilmektedir.


Resimlerbadem ağacı

18 Kasım 2008 15:02

son olarak devrim arabalarının müziğini yapmış gerçekten de beğendim. tolga örnekle çalışmaya devam etmeli. iyi tuttu...

Cevap Yaz

capone

18 Kasım 2008 11:37

Çok sevdiğim şarkıcılardan birisidir

Cevap Yaz

Halil Güneşli

30 Eylül 2008 21:02

pentagram gibi çok önemli bir müzik grubunun eski üyesi olmaktan, eurovision makus talihimize ilk defa yenip birinci olmamızı sağlayandan, kırık zar filminden yer almasından, ay ışığında saklıdır filminin söz ve müziğini yazmasına kadar başlıbaşına bir sanatçı sadece albüm için yaptığı müziklerle değil, sinema ve dizilere yaptığı müziklerlede ekranlara katkı yapmıştır

Cevap Yaz

zzSEDAzz

4 Ağustos 2008 23:12

Gerçekten harika bi müzisyen.Yaptğı müzikler çok güzel.Tam bi müzik adamı.

Cevap Yaz
Yandex.Metrica