Başak Köklükaya

Doğum Tarihi 19 Nisan 1974
Doğum Yeri Ankara
Eğitim Durumu Ankara Devlet Konservatuarı Bale Bölümü -Bilkent Üniversitesi Sahne ve Güzel Sanatlar Fakültesi Tiyatro Bölümü

Biyografisi

Hacettepe Üniversitesi, Ankara Devlet Konservatuvarı, Bale Bölümü ile Bilkent Üniversitesi, Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi, Tiyatro Bölümünden mezun oldu. 1995 yılında Şehir Tiyatrolarında çalışm aya başladı.

İlk TV deneyimi 1995 yılında Yazlıkçılar ile oldu ve Bizimkiler dizisiyle devam etti. İlk sinema tecrübesini Ferzan Özpetek'in Hamam adlı filmiyle elde etti. Bu filmle Ankara Film Festivalinde "Umut veren yeni kadın oyuncu" ödülünü aldı.

1999 yılında rol aldığı ve Zeki Demirkubuz'un yönettiği Üçüncü Sayfa filmiyle Türkiye'de verilen tüm sinema ödüllerini kazandı. Takip eden yıllarda kariyerini sinema ve dizi projeleriyle devam ettirdi.

Çağan Irmak'ın Mustafa Hakkında Her şey, Tassos Boulmetis'in Bir Tutam Baharat, Zeki Demirkubuz'un İtiraf, Alberto Rondalli'in Derviş, Ferzan Özpetek'in Harem Suare ve 'Hamam' filmlerinin yanı sıra, Yılmaz Erdoğan'ın Organize İşler filminde de rol aldı. Birçok sinema eleştirmeni ve yazarına göre duru güzelliği ve doğal oyunculuğuyla, son dönemin aranan oyuncuları arasında önemli bir yer edinmiştir.

Oyuncu (38)

Son Yorumlar (46)

mkurtsen avatar mkurtsen 03 Ekim 2017 20:15:43

10

Başak Köklükaya
24. Uluslararası Adana Film Festivali'nde 2 kadın öne çıktı. Biri Başak Köklükaya diğeri Meltem Cumbul.
Başak aldığı En İyi Kadın Oyuncu Ödülünü KHK ile işinden atılan biri hapish anede diğeri hastanede yoğun bakımdaki 2 öğretmen Nur iye ile Semih' e adamış. Kendine yakışanı yapmış, tebrik ediyorum.
Meltem hakkındaki yorumum ise yapmamalıydı diye düşünüyorum.
Semih Kaplanoğlu filmleri yurt dışındada ses getiren eli sıkılmayacak bir yönetmen değil yaptığı 8 filmin yapımcılığınıda kendisi üstlenmiş, günümüz koşullarında film yapmak kolay değil Kültür Bakanlığı Sinema Dairesinin Türk filmlerine ciddi katkıları var.
Film yapımcılarından geçmişte de iktidar çevreleri ile iyi geçinen yönetmenler olmuş, yine olacaktır. Belli ki koşullar mecbur ediyor, Meltem yönetmenin kendinden olmayanı ötekileştirme ile suçladığı yanlışa bilerek veya bilmeyerek kendiside düşmüş oluyor.
Her neyse belki oda yaptığından pişmandır.

mansurx avatar mansurx 08 Kasım 2016 14:15:54

6

Başak köklükaya yetenekli iyi bir oyuncu bir ara çok popülerdi ama son dizileri kül ve ateş ve tek başımıza dizileri tutmayınca oyunculuğa ara verdi sanırım keşke sinemaya yönelseydi çoktan beri ortada yok 42 yaşında artık eski popüleritesini yeniden kazanması zor gibi umarım şaşırtır bizi.

şabanoviç avatar şabanoviç 20 Temmuz 2015 10:48:43

6

bu oyuncuları anlamıyorum evlenince neden oyunculuk yapmazlar oyunculuk çocuk oyuncağımı

Yandex.Metrica