Başak Köklükaya

Doğum Tarihi 19 Nisan 1974
Doğum Yeri Ankara
Eğitim Durumu Ankara Devlet Konservatuarı Bale Bölümü -Bilkent Üniversitesi Sahne ve Güzel Sanatlar Fakültesi Tiyatro Bölümü

Biyografisi

Hacettepe Üniversitesi, Ankara Devlet Konservatuvarı, Bale Bölümü ile Bilkent Üniversitesi, Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi, Tiyatro Bölümünden mezun oldu. 1995 yılında Şehir Tiyatrolarında çalışm aya başladı.

İlk TV deneyimi 1995 yılında Yazlıkçılar ile oldu ve Bizimkiler dizisiyle devam etti. İlk sinema tecrübesini Ferzan Özpetek'in Hamam adlı filmiyle elde etti. Bu filmle Ankara Film Festivalinde "Umut veren yeni kadın oyuncu" ödülünü aldı.

1999 yılında rol aldığı ve Zeki Demirkubuz'un yönettiği Üçüncü Sayfa filmiyle Türkiye'de verilen tüm sinema ödüllerini kazandı. Takip eden yıllarda kariyerini sinema ve dizi projeleriyle devam ettirdi.

Çağan Irmak'ın Mustafa Hakkında Her şey, Tassos Boulmetis'in Bir Tutam Baharat, Zeki Demirkubuz'un İtiraf, Alberto Rondalli'in Derviş, Ferzan Özpetek'in Harem Suare ve 'Hamam' filmlerinin yanı sıra, Yılmaz Erdoğan'ın Organize İşler filminde de rol aldı. Birçok sinema eleştirmeni ve yazarına göre duru güzelliği ve doğal oyunculuğuyla, son dönemin aranan oyuncuları arasında önemli bir yer edinmiştir.

Oyuncu (35)

Son Yorumlar (44)

şabanoviç avatar şabanoviç 20 Temmuz 2015 10:48:43

6

bu oyuncuları anlamıyorum evlenince neden oyunculuk yapmazlar oyunculuk çocuk oyuncağımı

mansuryıldırım avatar mansuryıldırım 20 Temmuz 2015 08:09:47

7

Dört yıldır hem ekrandan hemde sinemadan uzak olan güzel yetenekli iyi bir oyuncu daha fazla ara verirse üzgünüm unutulup gidebilecek oyuncularımızdan çünkü genç oyuncular çok yetenekli ve hırslı umarım geç olmadan oyunculuğa geri döner.

kartal tibet tutkunu avatar kartal tibet tutkunu 24 Şubat 2014 23:19:41

10

Bence tantanadan uzak salt işini yapan gerçek bir oyuncu

Yandex.Metrica