Teoman Alpay

Gerçek Adı Ali Teoman Alpay
Doğum Tarihi 1 Ocak 1932
Ölüm Tarihi 13 Şubat 2005
Doğum Yeri çanakkale
Ölüm Yeri İSTANBUL

Biyografisi

Teoman Alpay, (d. 1932, Çanakkale - ö. 13 Şubat 2005), Türk ses sanatçısı, şarkı sözü yazarı.

Ankara Radyosu’nun açtığı ud sınavını kazanarak, radyonun saz sanatçıları arasına katılmış ve kendi dalın da aşama kaydederek, Türkiye’nin en genç Türk müziği yayınları şefliğine kadar yükselmiş olan ve Erzurum Radyosu müdürlüğü yapan Türk müziği bestekârıdır. Sanatçının seslendirdiği "Nasıl Geçti Habersiz" isimli eseri 1972 yılının şarkısı seçilirken, sonraki yıllarda "Gökyüzünde Yalnız Gezen Yıldızlar", "Buruk Acı", "Sarmaşık Gülleri" eserleri yine derecelere girmiştir. 1997'de İstanbul FM dinleyicileri tarafından besteci Teoman Alpay’ın "Kalbimi Kıra Kıra" isimli eseri en beğenilen eser seçilmiş ve Atatürk Kültür Merkezi'nde altın plaket ödülü almıştır.
Ruhsar Alpay'la evli ve Cüneyt ve Kürşat adlı iki çocuk babası olan Alpay, 13 Şubat 2005 tarihinde ölmüştür. Vefatının ardından, vasiyeti üzerine Çanakkale'deki mezarının başında klarnetle "Ölürüm Türkiye'm" isimli parça çalınmıştır.

Son Yorumlar (3)

silvester 10 Mart 2013 11:06:59

Sevgili enimacuture ye katılmamak mümkün değil.Son derece hoş ve duygulu şarkıların mimarı ve yıllarca ticari amaç için kullanılmış güzel eserlerin sahibdir.Özellikle,Türkan Şoray ın o enfes şiirine hayat veren bu değerli bestekara tanrıdan rahmet d iliyorum.Hayatta hiç bir şey yapmamış olsa bile,Gökyüzünde yalnız gezen yıldızlar şarkısıyla,unutulmazlar kervanına katılması için yeterlidir bence.........Silvester.

enigmacuture avatar enigmacuture 12 Şubat 2009 15:37:02

10

şarkıları müthiştir. fakat muazzez ersoy tarafından hor bir şekilde okundular. bu musiki adına büyük bir kayıptır. en iyi şarkıları zaten burada yazılmış benim için en özel şarkısı sözleri melih özere ait olan hüüzzam şarkısı "kadın"dır.

pencere köprü ve öte avatar pencere köprü ve öte 27 Ağustos 2008 21:32:08

10

2005 de kaybettiğimiz büyük bestekar.gökyüzünde yalnız gezen yıldızlar,samanyolu,kalbimi kıra kıra,şarmaşık gülleri,kıskanırım seni ben en bilinen eserlerindendir.ruhu şad olsun...

Yandex.Metrica