Arap Celal

Gerçek Adı Celal Yonat
Namı Arap
Doğum Tarihi 1 Ocak 1922
Ölüm Tarihi 29 Aralık 1993
Doğum Yeri Sivas
Ölüm Yeri İstanbul
Eğitim Durumu İlkokul

Biyografisi

İstanbul'da doğdu. İlkokuldan sonra çalışma hayatına atıldı. Bir süre Burhaneddin Tepsi ve İsmail Dümbüllü topluluklarında çalıştı. Sinemaya 1948'de figüran olarak girdi ve "ARAP CELAL" adıy la tanındı. Çoğunlukla küçük karakter rollerinde oynadı. Film yapımcısı Kayahan Arıkan, çektiği bazı filmlerde onu filmin yapımcısı olarak gösterdi. Foto romanlarda da oynadı. Son yıllarında Behçet Nacar'ın Beyoğlu Erol Dernek Sokak'ta bulunan,film-foto roman çekimleri yapılan dairesinin bakıcılığını yaptı. Anılarda, Yeşilçam'ın sevilen, sayılan oyuncusu olarak yer aldı. Yaşamı geçim sıkıntıları içinde geçti.

Oyuncu (333)

Son Yorumlar (16)

kartal tibet tutkunu avatar kartal tibet tutkunu 17 Ağustos 2013 00:56:42

6

Bence kendi halin de tipik iyi bir karakter oyuncuydu. Ruhu şad olsun.

Alın yazısı avatar Alın yazısı 25 Ağustos 2011 20:27:08

10

1922 yılında İstanbul’da doğdu. Asıl adı Celal Yonat’tır. İlkokuldan sonra çalışma hayatına atıldı.Bir süre Burhaneddin Tepsi ve İsmail Dümbüllü topluluklarında çalıştı.Sinemaya 1948′de figüran olarak girdi ve “ARAP CELAL&# 8221; adıyla tanındı. Çoğunlukla küçük karakter rollerinde oynadı.Film yapımcısı Kayahan Arıkan, çektiği bazı filmlerde onu filmin yapımcısı olarak gösterdi. Foto romanlarda da oynadı.Son yıllarında Behçet Nacar’ın Beyoğlu Erol Dernek Sokak’ta bulunan, film-foto roman çekimleri yapılan dairesinin bakıcılığını yaptı.Anılarda, Yeşilçam’ın sevilen, sayılan oyuncusu olarak yer aldı. Yaşamı geçim sıkıntıları içinde geçti.Korkusuz Korkak’ta, Gerzek Şaban’da, Yedi Bela Hüsnü’de ve bilumum filmlerde deri rengi sebebiyle Arap Celal rolüyle karşımıza çıkan emektar oyuncu1993 yılında 71 yaşında iken aramızdan ayrıldı.

silvester 26 Temmuz 2011 12:26:07

Çokiyi bir renkti sinemamız için.her filmini hemen hemen seyrettim.Yeri geldi,cellat oldu,yeri geldi sevecen oldu.Bambaşkaydı.Hele Tosunpaşa daki çığırkanlık rolünü hiç unutamam..Şimdide çuvall yarışıııı...haykırışı hala aklımdadır.Çok emektar bir oy uncuydu.Allah rahmet eylesin.....Silvester.

Yandex.Metrica