Rengin Arda

Gerçek Adı Süheyla Akarcan
Doğum Tarihi 1 Ocak 1933
Ölüm Tarihi 27 Aralık 2009
Ölüm Yeri istanbul

Biyografisi

Gerçek adı Süheyla Akarcan olan sinema oyuncusu Rengin Arda, 1940 (2009 da 76 yaşında oldüğüne göre 1933) doğumludur.. 27 Aralık 2009 tarihinde İstanbu'da vefat etmiştir.
Oyunculuk hayatına 1958 yılı nda ''Elveda'' ve ''İnsanlık İçin'' filmleriyle başlamıştır. Ama o daha çok ''Tophaneli Osman'' filmindeki ''Vildan'' ve ''Ben Bir Garip Keloğlanım'' filmindeki ''Şeytane Sultan'' karakterleriyle hatırlanır. Türk sinemasında ''Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler'' filminde prensesi canlandıran Süheyla Akarcan, evinde rahatsızlanarak 22 Aralık 2009'da kaldırıldığı Taksim İlkyardım Hastanesi'nde 27 Aralık tarihinde vefat etmiştir. Sanatçı, Feriköy Mezarlığı'nda defnedilmiştir.

Sanatçının hastalanması ve ölümü diğer birçok sinema oyuncusu ve sanatçısı gibi dramatik ve düşündürücüdür. Bir zamanlar milyonların sevgilisi olan, el üstünde tutulan bu insanlar yaşlanıp gözden düşünce unutulmuşluğun girdabında kaderlerine terk ediliyorlar... İşte POSTA gazetesinin 22 Aralık 2009 tarihli haberi:

''Çocukların unutamadığı filmlerinden olan 'Yedi Cüceler'in prensesi Süheyla Akarcan (76) İstanbul Şişli'de yalnız yaşadığı evinde rahatsızlanarak yoğun bakım ünitesinde tedavi altına alındı.
Kurtuluş, Savaş Sokak, Birlik Apartmanı Numara 152/11'de oturan 'Yedi Cüceler' başta olmak üzere 'Ben Bir Garip Keloğlanım, Kara Çarşaflı Gelin, Gümüş Gerdanlık, Sokak Kızı, Dudaktan Kalbe' gibi bir çok filmde rol alan Süheyla Akarcan'dan iki gündür haber alamayan komşuları saat 19.30 sıralarında polise bildirdi. Çilingir yardımıyla kapıyı açan polis, yerde hareketsiz yatan Süheyla Akarcan ile karşılaştı. Olay yerine gelen sağlık ekipleri Süheyla Akarcan'a yaptıkları ilk müdahalenin ardından Taksim İlkyardım Eğitimve Araştırma Hastanesi'ne götürdü.
SANATÇIYA VEFASIZLIK
Akarcan'ın kapı komşusu Akarcan'dan 2 gündür haber alamadıkları söyleyerek, "Polise haber verdik, kapıyı çilingir ile açtılar. Yerde baygın şekilde yatıyordu, sadece nabzı atıyordu. Ameliyat olacaktı hastaneler kabul etmemiş diye biliyorum. Bir ablası var bildiğim başka da kimse yok" dedi. Kadın komşuları ise Akarcan'ın geleni gideni olmadığını söyleyerek "Kimsesi yoktu. Filimsan vakfından maaş alıyordu. Ara sıra gelirdi bize, gururlu kadındı rahatsız etmek istemezdi. Vefasızlık oldu kadına tabi ki" dedi.

SANAT İSMİ 'RENGİN ARDA'
Hayati tehlikesi olduğu belirtilen Süheyla Akarcan'ın yoğun bakım ünitesine alındığı açıklandı. Süheyla Akarcan'ın rol aldığı filmlerde Rengin Arda ismini kullandığı öğrenildi.''
Başka söze ne hacet...Sanatçı yoksulluk ve kimsesizlik içinde 27 Aralık 2009 günü aramızdan ayrılmıştır

Oyuncu (33)

Son Yorumlar (6)

tuzlalitayfuncetiner avatar tuzlalitayfuncetiner 18 Kasım 2014 11:48:53

Kendisine Allah Rahmet Eylesin...

belgen25 avatar belgen25 23 Ekim 2013 18:21:03

keloğlan filminde çok başarılıydı

sınırsız34 avatar sınırsız34 24 Haziran 2013 11:53:19

10

çok başarılı bir sanatçı

Yandex.Metrica