Esengül

Gerçek Adı Esen Ağan
Doğum Tarihi 24 Eylül 1954
Ölüm Tarihi 18 Nisan 1979
Doğum Yeri İstanbul
Ölüm Yeri İstanbul

Biyografisi

Şüpheli bir trafik kazası ile yaşamını yitirmiştir.

Son Yorumlar (10)

YesilcamFanatizm avatar YesilcamFanatizm 05 Nisan 2018 01:09:23

10

Caniler Genç Yaşda ona kıydılar! Bir İnsanda öyle güzel Ses mi olur? Esengül öyle Güzel Sesli Arabesk Şarkıcısı ki. Alkah Rahmet eylesin mekanı cennet olsun.

gıgax 18 Temmuz 2012 10:00:07

10

Acıyı damardan zerkeder.Fevkalâdenin fevkinde sese-yoruma sahiptir.Yazıktır ki 24 yaşında ölmüştür.Bir zamanalar Günaydın gazetesi muhabirine bir röportajında ''Evli erkeklerle olmak hoşuma gidiyor.Eşlerinin çektiği acı bana zevk veriyor'' demiş.Deme k ki yaşasaydı da başkalarına yazık olacakmış.Böyle iğrençlikler yapmış olması bence yaşadığı travmalar neticesinde kafaya aldığı kalıcı hasarların sonucudur.Hem nasıl almasın ki...70'li yılların yeraltı dünyasında arzulanan kadınmış.Daha ölmeden 20 gün kadar önce Semiramis gazinosunda şarkı söylemektedir.Son şarkısına hazırlanmaktadır.Saatler 00:40'ı göstermekteyken İsmail Hacısüleymanoğlu(Oflu İsmail) isimli kabadayı bozuntusu havaya 1 el ateş eder.Gazino sahibi Akbulut Karaoğlu (Malatyalı Bulut) Oflu'yu uyarır.Alkolün etkisiyle olsa gerek çeker Oflu İsmail çeker silahını gazino sahibine kafadan 5-6 tane saydırır.Bir çaycıyla beraber gazino sahibi ölür.Tüm bunlar Esengül'ün gözleri önünde olur.Gel de kafayı yeme işte.Böyle böyle  kapısında gangsterler, kabadayılar kuyruk oluştururmuş.Polisde bunu bildiği için aranan sabıkalıları Esengül'ün kapısında pusular yaka-paça götürürmüş.Yani sabıkalıların aranacağı ilk yer Esengül'ün kapısıymış.Gülen Gözler filminde Nezaket anneyle kızlarının nâne likörü eşliğinde demlendiği efsane parçayı seslendiren efsâne parça...Devlet gibi kadın yâni.Şarkılarını yaşamış.Şarkıları gibi kaderi de acı.Bunu kendi istemiş.O yüzden üzülmeye gerek yok.Ama gönül laf dinlemiyor, üzülüyor.

kariz_ma_35 avatar kariz_ma_35 05 Nisan 2011 22:30:04

10

Şüphesiz gelmiş geçmiş en iyi seslerden biridir. Bu bir gerçek sanatçıyı sevelim yada sevmeyelim bu değişmez. Onun o ses normlarına uygun ses sanatçısı  kadınlardan şu an bile neredeyse yok. Kısacık ömründe 4 adet kaset ve 23 adet 45'lik çıkarmış. En sevdiğim şarkısı "Taht Kurmuşsun Kalbime" adlı şarkısıdır. Zaten en çok o şarkı ile tanınır diğeri Beterin Beteri Var vs. şarkıları sayılabilir. Araştırmalarıma göre aktif dönemlerinde Adnan Şenses ile büyük aşk yaşamış. O yılların ünlü kabadayıları ile bağlantısı olmuş. Şüpheli bir trafik kazasında vefat etmiştir. Allah rahmet eylesin. 

Yandex.Metrica