Seda Sayan

Gerçek Adı Aysel Gürsaçer
Namı Kadırgalı Aysel
Doğum Tarihi 4 Ocak 1959
Doğum Yeri İstanbul
Eğitim Durumu Çemberlitaş Kız Lisesi

Biyografisi

Şarkıcılığa düğün salonlarında başladı. Sonra uvertür olarak küçük gazinolara geçti. Sevgilisi organizatör Turgut Akyüz'ün Stardust kulübünde assolist oldu. Uzun süre "b" sınıfı gazinolardan Gülizar'd a assolistlik yaptı. Dönemin büyük assolistlerin çok yüksek ücret taleplerine kızan Fahrettin Aslan tarafından, Harika Avcı'yla birlikte bir süre ders aldırılıp dönemin en büyük gazinosu Maksim'e assolist olarak çıkarıldı. Böylece ilk kez ciddi müzik eğitiminden gelmeyen assolistler dönemi başladı. Fahrettin Aslan'a Seda Sayan'ı tavsiye eden film yapımcısı Türker İnanoğlu'ydu.
1978 yılının Ağustos ayında sahne alabilmek için mahkeme kararıyla yaşını büyüterek doğum tarihini 4 Ocak 1959 olarak değiştirdi.Mayıs 1987'de ilk eşi Rıdvan Kılıç'la evlenen Seda Sayan, Aralık 1987'de boşandı. 1990 yılında evlendiği ikinci eşi Sinan Engin'den 1995 yılında boşandı. Bu evlilikten Oğulcan adında bir oğlu dünyaya geldi. Mahsun Kırmızıgül ile üç yıl süren bir birliktelik geçirdi. Üçüncü eşi Soner Yapcacık'la 25 Ağustos 1998'de evlendi ve Ocak 1999'da boşandı. Dördüncü eşi Tuncak Kıratlı ile Nisan 2000'de evlendi ve Ocak 2001'de boşandı. Futbolcu Hakan Şükür'ün kardeşi Gökhan Şükür ile 2004 yılında evlendi ve bir yıl sonra boşandı. Türkücü Nihat Doğan ile nişanlanıp evliliğin eşiğinden dönen Seda Sayan, Türk halk müziği sanatçısı Onur Şan'la 1 Şubat 2008 tarihinde Çırağan Sarayı'nda İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş tarafından kıyılan nikâhla evlendi. Seda Sayan ve Onur Şan Şubat 2010 tarihinde boşanmışlardır.

Oyuncu (16)

Son Yorumlar (20)

mansur1453 avatar mansur1453 13 Şubat 2017 10:29:12

6

Seda sayan 80 ler de arabesk furyasında ortaya çıkmış şarkıcılardan biridir oyunculukta yapmıştır proğramlar da sunmuştur halkımızda erkek fatma halleri ile hem ilgi hemde antipati kazanmıştır bu yüzden seveni kadar sevmeyeni de çoktur ama popülerliğ ini hep koruması takdir edilecek bir şeydir.

vatansever10 avatar vatansever10 02 Ocak 2015 21:39:26

2

oyunculuk adına birşey beklenemez seda sayandan .ama son dönemlerde de sanat adına da bir şey bulamıyoruz .. beste yapma yeni şarkı yapma olayı sıfıra indi ,eskileri söyleyerek zamanını geçirmeye başladı....

SarpBayhan avatar SarpBayhan 14 Kasım 2014 00:58:44

1

Seda Sayan'ın oyunculuğu yada şarkıcılığıyla ilgili pozitif yorumlar yapamayacağım için üzgünüm. Hiçbir şarkısı Hit olmamış oynadığı hiçbir film unutulmazlar arasında yer almamış bir isimdir. Bugün önemli bir servet sahibiyse bunu zamanında TGRT'de y aptığı sabah programlarına yine aynı kanalda yayınlanan Yetiş Bacım isimli bir programa ve bununla başlayarak yükselen TV programları kariyerine borçlu bir isimdir. Kanal D, Show TV, Star TV, Beyaz TV, TV8 gibi birçok kanalda çeşitli dönemlerde programlar yapmıştır. Bu programlar sayesinde önemli paralar kazanmış bir isimdir. Yoksa yeteneksiz oyunculuğuyla yada kulağa hiç hoş gelmeyen sesiyle önemli bir isim olması zordu.

Yandex.Metrica