Okan Bayülgen

Gerçek Adı Kaan Okan Görgün
Namı Televizyon Çocuğu
Doğum Tarihi 24 Mart 1964
Doğum Yeri İstanbul
Eğitim Durumu Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı

Biyografisi

Bayülgen, ilkokuldan sonra Galatasaray Lisesi'ne girer.Bayülgen, bir yıl iftiharla geçer, ertesi yıl sınıfta kalır. Böylece orta kısmında girdiği Galatasaray'da 11. sınıfa kadar çift dikiş atarak gid er. Buna rağmen okuldaki öğrenci kulüplerinde yer almaktan da geri kalmayan Bayülgen, folklor, müzik, edebiyat gibi kollarda aktiftir. 11. sınıfta iken Rasih Nuri İleri'nin akrabası bir kıza aşık olur. Aşık olup da okula gitmeme durumu ortaya çıkınca da Ayla Hanım onu Bodrum'a, yanına getirtir. Bir yıllık Bodrum Lisesi eğitiminin ardından Şişli Lisesi'nden mezun olarak lise öğrenciliği ile alákasını tamamen kestiğinde yıl 1984'tür. Daha sonra Fransa'ya giden Okan Bayülgen Tours Üniversitesi'nde Hukuk ve Ekonomik Bilimler Fakültesi'nde hukuk okumaya başlar. Ardından ekonomi okumaya karar verir. Bayülgen, Fransa’da tanıştığı antikacı bir kadınla antika mezatlarına katılmaya başlar. Ardından belediyenin desteklediği üniversitede kurulan tiyatro ve bir de fotoğraf kulübünde çalışan Okan Bayülgen, ekonomi dersi ağır geldiğinden okulu da bırakır ve Türkiye'ye döner. Mimar Sinan Üniversitesi'nin konservatuvar bölümü sınavlarını kazanır, 1989'da MSÜ Devlet Konservatuarı'nı bitirdikten sonra aynı üniversitenin Sosyal Bilimler Fakültesi'nde master yapar. Bayülgen 1989-94 yılları arasında en genç yönetmen olarak Devlet Tiyatroları'nda oyunlar yönetir.1993 sonunda Trabzon Devlet Tiyatrosu'na tayini çıkar.Rejisi kendisine verilen bir oyun Raif Alnıaçık tarafından kaldırılınca Devlet Tiyatrosu'ndan istifa eder. Bayülgen, Kent FM'de radyoculuğa adım atar. Sonrasında televizyon programları ve sinema oyunculuğu dönemi başlar.Satel tv'de klip sunarak televizyon kariyerine baslar."Gece Kuşu" ile bir gecede meşhur olur."Televizyon Çocuğu" ile late night show tarzini devam ettirir.Basarisiz utanmaz adam dizisinden sonra televizyona verdigi arayi "ZAGA" ile sona erdirir. Ve Ayrıca Okan Bayülgen en çok Osmanlı,İtalyan ve uzakdoğu mutfaklarini seviyor;Beyoğlu'nda "Safran","Rejans","Yakup","Swiss Otel'in Miyako'su",Bebek'te "Cats and Dogs","Kestane",Ortaköy'de "Zihni" gözde mekanları....Tütünle arası iyi ,bolca Marlboro Lights içiyor.Sevdigi parfümler Cartier Declaration,Dupont Signature ve Bulgari...

Oyuncu (34)

Son Yorumlar (49)

yeşilçam1987 29 Mart 2018 03:42:46

9

ağır roman filminde iyi değil çok iyiydi..mehmet ali erbil ile başrol oynadığı hemşo filmindede köyden istanbula kan davası için gelmiş saf cebraili çok iyi canlandırdı..son olarak zeki alasya ile oynadığı oyunbozan filmi güzeldi..komser şekspir de dahil ondan sonra oyunculuk yaptığı hiçbir yapımı beğenemedim..shrek seslendirmesi bile ne kadar yetenekli olduğunun ispatıdır..uzun ömürler dilerim..

KartalTibetTutkunu avatar KartalTibetTutkunu 03 Eylül 2017 02:20:04

Çok yönlü de biri. Onunda ülkede Mehmet Ali ERBİL ile
neler yapabileceğini herkeste biliyor ama o bunu farklı
biçimde yansıtıyor. Zaman zaman şaşırtığı oluyor hani.

mansur1453 avatar mansur1453 13 Şubat 2017 11:37:39

6

Okan bayülgen oyuncu olarak ilk döneminde başarılı işlere imza attı ama son dönemde başarısız yapımlarda yer aldı showmen olarak da eski popüleritesi yok seslendirmen olarak da çoktan beri yok son dönemde yemekli bir tiyatro oyunuyla yönetmenlik yap mıştı kitap seslendirmenliği de yapmıştı fotoğrafçılıkta yapıyor ama malesef o eski poplülerliğini kaybetti.

Yandex.Metrica