Natuk Baytan

Doğum Tarihi 5 Temmuz 1925
Ölüm Tarihi 5 Aralık 1986
Doğum Yeri Manisa
Ölüm Yeri İstanbul
Eğitim Durumu İstanbul Üniversitesi Arkeoloji Bölümü

Biyografisi

İstanbul İstanbul Üniversitesi Arkeoloji Bölümünden mezun oldu. 1961 yılında "Karanlıkta Yaşayanlar" filmiyle ilk yönetmenliğini yaptı. Fantastik filmlere imza atarak adını duyurdu. Hacı Mur at, Fantoma, Kara Murat, Malkocoglu gibi fantastik karakterleri sinemamıza kazandırmıştır. Bir çok Kemal Sunal filmine imza attı. Natuk Baytan'in yönettiği Kemal Sunal filmleri gerek çekim teknikleri olsun, gerek replikler olsun diğerlerinden bir adım öndedir ve Kemal Sunal karakterinin en komik olduğu döneme denk gelir. Korkusuz Korkak, Yedi Bela Hüsnü, Sakar Şakir, Atla Gel Şaban ve Sahte Kabadayı bu dönemin yapıtlarıdır. Bu filmlerin ortak özellikleri Gardrop Fuat, Gaddar Kerim, Ayı Abbas, Dikistutmaz Sabri gibi ilginç lakaplı karakterlerin olmasıdır. Özellikle Atla Gel Şaban'daki absürdlük sonradan uzun süre sadece Ferhan Şensoy ürünlerinde görülebilmiş orijinalliktedir. Korkusuz Korkak filminde Ayı Abbas adlı mafya babasının karşısında limon yenmesine dayanamaması örnek verilebilir. Kemal Sunal, Natuk Baytan'dan çok etkilenmiştir. Belki de Kemal Sunal'ın 80lerdeki çizgisini değiştiren Natuk Baytan'ın ölümü olmuştur. Onun ölümüyle Kemal Sunal biraz daha ciddi rollerde yer almaya başlayarak eski çizgisinden uzaklaşmıştır. Son dönemlerde televizyon dizileri de yöneten Natuk Baytan'ın "Duvardaki Kan" dizisi çok başarılıydı. Hayatı boyunca 81 film yönetti. Avrupa sinemalarında ismi Natuck BAITAN olarak geçmektedir.

Yönetmen (81)

Senaryo (31)

Oyuncu (34)

Son Yorumlar (29)

sadowski 13 Mayıs 2019 12:31:02

türk sinemasının en iyi birkaç yönetmeninden biri...özllikle 70 li yıllarda çok iyi filmler armağan etti türk sinemasına...birkaç kayıp filmi var maalesef

Miro_Mardin avatar Miro_Mardin 01 Aralık 2017 19:32:29

10

Sergio leone'nin clint estwood'un kariyerindeki önemi ne ise Natuk baytan'ın Kemal sunal ve Cüneyt arkın'ın kariyerlerindeki önemi odur.Türk sinemasının bu iki kalbur üstü oyuncusu Natuk baytan'a çok şey borçludur,tabii bizde.

Natuk baytan sineması dört ayrı katagoriye ayrılır ; Tarihi kostüm filmler,Avantür filmler,absürt komedi filmleri ve arabesk filmler.İlk üçünde çok başarılı işlere imza atmış olsada (Genel kanı itibariyle türlerinin en iyileridir) aynı şeyi arabesk filmleri için söylemek ne yazık ki mümkün değildir.Natuk baytan ekolü diye tabir ettiğimiz evrenin en zayıf halkasını Ferdi tayfur'lu arabesk filmleri oluşturur.

Çekim tekniğinin özgünlüğünden çoğu arkadaşımız bahsetmiş zaten,ben Kemal sunal'la yaptığı işlere değinmek istiyorum.Kemal sunal'ı Ertem eğilmez keşfetmiş olabilir ama asıl popülerliliğini Natuk baytan'la kazandı.İki yönetmen ikı zıt karekter.Ertem eğilmez ; sinirli,huysuz ve dediğim dedikti.Natuk baytan ise tam tersi.Ertem eğilmez komedisi sade ve basitti.Natuk baytan komedisi marjinal,absürt ve evrenseldi.yani Türkçe bilmeseniz bile "fars" güldürü temellerine dayandıkları için aynı keyfi almanız mümkündü.Ertem eğilmez'in tek bir karekteri vardı (şaban) Natuk baytan'ın bir düzüne (Babanın oğlu kemal,sakar şakir,avanak apti,bombacı mülayim,Figüran osman,üfürükçü rıfkı,7 bela hüsnü,tokatçı osman,ganyan niyazi,tarzan rıfkı) Ertem eğilmez filmlerinde Şener şen ve halit akçatepe vardır.Natuk baytan'da Ali şen,Ünal gürel.Ertem eğilmez'in Şaban karekteri saf ve salaktır.Natuk baytan karekterleri saf görünmelerine rağmen uyanık.

bu örnekleri çoğaltabiliriz ama bu kadarı yeterli.Natuk baytan,Ertem eğilmez'i taklit etmek yerine kendi ekolünü yaratmış ve bugun keyifle izlediğimiz filmleri ortaya çıkarmış.Natuk baytan'ın Türk sinemasında ki yeri ayrıdır.Yeşilçam'ın orgenarel'lerinden olmasına rağmen ne yaşarken nede vefat ettikten sonra hak ettiği değeri hiçbir zaman görmemestir.Liberal sinema sektörümüzce yok sayılmıştır.Simdi sizlere sorarım ? Adına şarkılar yapılmış (Farazi V Kayra) belgeseller çekilmiş ( Bir Natuk Baytan Belgeseli) ismi parka verilmiştir ( Natuk baytan parkı) kaç yönetmen var ?

Natuk babayı sevgi,saygı ve rahmetle anıyorum.

daimmünzevi avatar daimmünzevi 14 Ekim 2017 22:00:06

10

Suavi Sualp'ten aldığı senaryoları Kemal Sunal'a asistleyip onu gol kralı yapan kaliteli bir yönetmen.

Yandex.Metrica