Faruk Peker

Gerçek Adı Faruk Peker
Doğum Tarihi 1 Ocak 1956
Doğum Yeri İstanbul

Biyografisi

Eski başbakanlardan Recep Peker’in torunu. Milli Takım’da basketbol oynadı, sonra mankenliğe başladı. 1977’de Kükreyen Aslan (Yılmaz Duru)’ın başrolünü Romina Terry’le pa ylaşarak ilk kez kamera karşısına geçti. Bir dönem Banu Alkan’la sinema çifti oluşturup, bir cins “vamp erkek” tiplemesi yarattı. 21 sinema filminin başrolünde oynadı, 4 filmin senaryosunu yazdı.

Senaryo (6)

Oyuncu (42)

Son Yorumlar (28)

CerenSelim avatar CerenSelim 23 Eylül 2018 20:01:47

10

Faruk Peker, seksenli yılların en çekici, en karizmatik ve en yakışıklı aktörlerindendi. (Fikrimce diğerleri de Tolga Savacı ve Kenan Kalav'dı) Tüm filmlerini izledim, bana göre Banu Alkan ile uyumu muhteşemdi en çok onunla yakıştırırdım. Gecelerin K adını, İffet ve İlişki en iyi performanslarıydı. Şah Mat ise en sıradışı filmiydi. Kendisine uzun ömürler dilerim.

erhaab avatar erhaab 28 Mart 2017 16:50:05

10

Şah Mat filminin senaryosunu başka bir filmden esinlenip de mi yazdı yoksa tamamen ona mi ait? Dunya gözüyle bu soruya bi cevap vermesini istiyorum. Şayet tamamen ona aitse tüm zamanların en iyi polisiye senaristi ödülünü hemen almalı. Şah Mat'ı günü müz oyuncularıyla da çekmeli mutlaka, kendisi de başkomiseri oynamalı. Insanlar bu senaryoyu duyduğunda gişe rekoru kırar.

sinemaadamı avatar sinemaadamı 12 Ekim 2016 13:43:22

10

mankenlikten sinemaya geçiş yapan efsanevi oyuncu. banu alkan ve müjde arla çok güzel bir uyumu var. gecelerin kadını , bataklıkta bir gül ve iffet filmlerinde gayet başarılıydı. 90 lardada aydan şenerle çevirdiği dizilerle yoluna devam etti. allah u zun ömürler versin. boyu 197 miş faruk abimizin. çok yakışıklı ve karizmatik bir oyuncu. iffetteki cemil rolü unutulmaz.

Yandex.Metrica