Avni Dilligil

Doğum Tarihi 1 Ocak 1908
Ölüm Tarihi 21 Mayıs 1971
Doğum Yeri Lübnan
Ölüm Yeri İstanbul

Biyografisi

Amatör tiyatroların yayınlaşmasına çalışmış ve birçok usta sanatçının  yetişmesinde katkıda bulunmuştur.  Babasının görevi nedeniyle çocukluğu Arabistan'da geçti. İlköğrenimini İstanbul'da, ortaöğreni mini Edirne ve İstanbul'da tamamladı. Mercan İdadisi öğrencisiyken, sık sık Şehzadebaşı'na giderek ünlü tiyatro ustalarını izliyordu. Sahneye ilk kez 1924'de Samsun Türk Ocağı'nda çıktı. 1925'te Eskişehir Cer (TCDD) Atölyeleri'ne tornacı olarak girdi. İki yıl sonra giriş sınavlarını kazanarak İstanbul Şehir Tiyatrosu oyuncu kadrosuna katıldı,  1929 tarihinde ise Süreyya Opereti'ne geçti. 1937'de Raşit Rıza'nın yönettiği Ankara Şehir Tiyatrosu'nda oynadı. Ertesi yıl Ankara Halkevi'nde yönetmen olduktan sonra, 1940'da İstanbul Şehir Tiyatrosu'na döndü. 1943 de Ses Tiyatrosu ve Opereti'ni kurdu yönetti. Ertesi yıl da İstanbul'da Avni Dilligil Tiyatrosu'nu kurdu. 1946'da kurduğu İzmir Şehir Tiyatrposu'nun genel sanat yönetmeliğini dört yıl yürüttükten sonra, "Bizim Tiyatro" isimli bir topluluk kurarak Kıbrıs'a gitti.  1953'de İstanbul Üniversitesi Talebe Birliği Gençlik Tiyatrosu'nun yönetmenliğini yaptı. Bu topluluk ertesi yıl Almanya'da Erlangen Uluslararası Tiyatro Şenliği'nde birinci oldu. Dilligil daha sonra Ara Tiyatro (1956), Halk Tiyatrosu (1967), Avni Dilligil Tiyatrosu (1967), gibi topluluklar kurdu. Bu tiyatroların kadrolarında kız kardeşi Aliye Rona (Dilligil) ile beraber birçok değerli sanatçılar bulunuyordu.  1971 yılında İstanbul'da "Merdiven" isimli oyunda oynarken sahnede öldü.   1941 yılından ölümüne kadar sinema ve tiyatroya ara vermeden devam eden Avni Dilligil, oyunculuğunun yanı sıra yönetmenlik ve seslendirme yapmıştır. Dilligil'in adına ailesi tarafından oluşturulan Avni Dilligil Tiyatro Ödülleri 1977 den bu yana her yıl sekiz dalda verilmektedir.  Yalçın Özgül

Yönetmen (7)

Senaryo (4)

Oyuncu (90)

Eser (2)

Son Yorumlar (21)

KartalTibetTutkunu avatar KartalTibetTutkunu 27 Ağustos 2017 17:19:58

Kısaca: Onun için ne söylenebilir k, başlı başına usta bir deha. Mekanı cennet olsun.

dieFohlen avatar dieFohlen 02 Kasım 2012 19:24:01

8

Hem Türk tiyatrosunun hem de Türk sinemasının önemli isimlerinden biri olan Avni Dilligil, sinemamızın diğer önemli isimlerinden Belkıs Dilligil'in eşi, Aliye Rona'nın da abisiydi. Allah rahmet eylesin.

sharapnell avatar sharapnell 05 Mayıs 2012 16:20:05

10

avni dilligil zamanında tiyatocu olmaya karar verdikten sonra bir dönem yurtdışına gitmek istediğini söyler. yaşı daha henüz 17. bir gemiye binip kaçak olarak yurtdışına çıkar. o dönem marsilya'da bir tiyatro oyunu izler. büyülenmiş gibidir ve artık tiyatrocu olma isteği kesinleşmiştir. yakalanıp türkiye'ye döndüğü zaman da etafındakilere izlediği tiyatroyu anlatır. (izlediği tiyatro oyununun adını maalesef bilmiyorum.)belkıs dilligil ile evlenmiş ve ondan 2 çocuğu olmuştur. (çiçek dilligil ve rahmi dilligil)belkıs dilligilden önce nezahat tanyeri ile evlenmiştir. ondan olan çocuğunun adı erhan dilligil'dir. o da yine babası ve annesi gibi tiyatrocu ve sinema oyuncusu, aynı zamanda ressamdı. fakat o da babası avni dilligil gibi kalbine yenik düşüp 1991 yılında vefat etmiştir.

Yandex.Metrica