28. Saraybosna Film Festivali , uzun metrajlı film yarışması jürisinin jürisini açıkladı.
25 Mayıs 2022

Yönetmen ve senarist Sebastian Meise jüri başkanı olarak görev yapacak ve diğer jüri üyeleri arasında yönetmen, senarist ve yapımcı Lucile Hadžihalilović, yazar-yönetmen Antoneta Alamat Kusijanović, oyuncu Milan Marić ve yapımcı ve uluslararası ortak yapımlar için kıdemli danışman Katriel Schory yer alacak.

Meise, ilk kez San Sebastián Uluslararası Film Festivali'nde gösterilen ve birçok ödül kazanan “Still Life” ile çıkış yaptı. Belgesel filmi “Outing” Toronto'daki Hot Docs Festivali'nde sunuldu. Son uzun metrajlı filmi “Büyük Özgürlük”, Jüri Ödülü - Belirli Bir Bakış ile ödüllendirildiği Cannes Film Festivali'nde gösterildi. Film ayrıca Georg Friedrich için en iyi uzun metrajlı Film ve en iyi erkek oyuncu dalında Saraybosna'nın Kalbi ödülünün yanı sıra 27. Saraybosna Film Festivali'nde CICAE Sanat Evi Ödülü'ne layık görüldü.

Hadžihalilović'in ilk mini uzun metrajlı filmi “La Bouche De Jean-Pierre” ilk kez 1996'da Cannes'da Belirli Bir Bakış bölümünde gösterildi. 2004'te “Masumiyet” San Sebastian'da En İyi İlk Film ödülünü kazandı. “Evolution”, 2015'te San Sebastian'da jüri özel ödülünü kazandı ve son filmi “Earwig” (2021) de bu ödülü kazandı.

Kusijanović'in yönetmenliğini Martin Scorsese'nin üstlendiği ilk uzun metrajlı filmi “Murina”, prömiyerini Cannes'da Yönetmenlerin On Beş Günü'nde 2021'de yaptı ve en iyi ilk film dalında Caméra d'Or Ödülü'nü kazandı.

Marić, diğerleri arasında “Gavrilo Princip'i Savunan Adam” (2014), “A Good Wife” (2016), “Nem” (2016), “Dovlatov” (2018) ve “Toma” (2021) filmlerinde rol aldı. Berlinale'nin 2019 baskısında on Avrupa Kayan Yıldız arasında yer aldı.

Schory, İsrail Film Fonu'nun yönetici direktörüdür ve İsrail'de ve dünya çapında 300'den fazla filmin yapımına izin vermiştir.

Meise şunları söyledi: “Saraybosna Film Festivali ile her zaman kişisel bir bağım oldu ve bu yıl jürinin bir parçası olmaktan büyük onur duyuyorum. Saraybosna özel bir yerdir ve festivalin eşsiz kurucu ruhu burada her yerde mevcuttur. Filmin siyasetin yapamayacağını yapabileceğine dair derin hümanist inançtır: insanları birleştirmek.”

28. Saraybosna Film Festivali 12-19 Ağustos tarihleri ​​arasında gerçekleşecek.

 YORUMLAR  ({{commentsCount}})
{{countDown || 2000}} karakter kaldı
{{comment.username}}
{{moment(comment.date).fromNow()}}
Uyarı:  Yorumunuz, yönetici tarafından onaylandıktan sonra tüm ziyaretçilerimiz tarafından görüntülenebilecektir. (Bu mesajı sadece siz görüyorsunuz)
{{reply.username}}
{{moment(reply.date).fromNow()}}
Uyarı:  Yorumunuz, yönetici tarafından onaylandıktan sonra tüm ziyaretçilerimiz tarafından görüntülenebilecektir. (Bu mesajı sadece siz görüyorsunuz)