Film zor yıllarda çekildikten sonra kimsenin umudu olmasa da kısa sürede sinema salonlarını doldurdu. Olağanüstü Film Ödülü’nün (Oscar-En iyi film ödülü) de sahibi oldu. Filmin Oscar kazanması o kadar beklenmiyordu ki yönetmen Michael Curtiz ‘En iyi yönetmen’ ödülünü kazandığında bir konuşma bile hazırlamamıştı. Casablanca bu hafta vizyona girişinin 80. yılını kutluyor.
26 Ocak 2022

KONUSU NEYDİ?

İkinci Dünya Savaşı sırasında Çek direniş örgütünün lideri Victor Lazlow, Fas’ın Casablanca şehrine gelir. Amacı önce Nazi işgalinde olmayan Lizbon’a daha sonra da ABD’ye geçmektir. Bütün umudunu kentin meşhur gece kulübünün sahibi Rick’e bağlar. Rick ona kaçış için pasaport sağlayabilecek tek kişidir. Çekildiği yılın özel koşullarını düşünürsek filmin günceli ne kadar yakaladığını anlayabiliriz. Casablanca kenti filmde İkinci Dünya Savaşı’nda Avrupa’dan kaçan pek çok kişinin sığınma noktası olarak tasvir ediliyor.

'HOLLYWOOD'UN EN İYİ AŞK FİLMİ NASIL ÇEKİLDİ?'

Başrollerden Humphrey Bogart’ın daha önce hiç romantik bir rol oynamadığından bahsetmiştik. Kendisi de bu konuda çok gergindi. Film eleştirmenlerine göre karaktere de fazla girdiği söylenemez. Film eleştirmeni Ben Mankiewicz, “Bogart ve Bergman’ın kimyaları başta hiç uyuşmuyordu. Bunların hepsi yaşanırken Hollywood’un en iyi aşk filmi nasıl çekildi?” diyor.

Ayrıca filmin senaryosu da tek bir insanın kaleminden çıkmadı. Senaryo ve diyaloglar 5-6 kişilik bir yazarlar ekibi tarafından kaleme alındı. Orijinal senaryoyu yazan ekip bir süre sonra görevi bıraktı. Film aynı zamanda en iyi senaryo ödülünü de kazandı. Ödülü senaryoyu tamamlayan ekipteki Julius, Philip Epsetin ve Howard Koch kazandı.

Ayrıca film hiç çekilmeyedebilirdi. Filmin senaryosunu okuyacak olan stüdyo yetkilisi Stephen Karnot senaryo eline birkaç gün daha geç gelmiş olsaydı filmi çekme kararı almayacaktı çünkü 8 Aralık 1941 tarihinde Japonlar Pearl Harbor saldırısını düzenleyerek ABD’nin İkinci Cihan Harbi’ne girmelerine neden oldu.

 YORUMLAR  ({{commentsCount}})
{{countDown || 2000}} karakter kaldı
{{comment.username}}
{{moment(comment.date).fromNow()}}
Uyarı:  Yorumunuz, yönetici tarafından onaylandıktan sonra tüm ziyaretçilerimiz tarafından görüntülenebilecektir. (Bu mesajı sadece siz görüyorsunuz)
{{reply.username}}
{{moment(reply.date).fromNow()}}
Uyarı:  Yorumunuz, yönetici tarafından onaylandıktan sonra tüm ziyaretçilerimiz tarafından görüntülenebilecektir. (Bu mesajı sadece siz görüyorsunuz)