Uluslararası etkinlik 4-10 Nisan tarihleri arasında kısa metrajlı filmleri sanatseverlerle buluşturuyor.
31 Temmuz 2012
Bu yıl; Almanya, Avusturya, Belçika, Fransa, Hollanda, İngiltere, İspanya, İsrail, İsveç, İtalya, Macaristan, Meksika, Yunanistan ve Türkiye’den toplam 108 kısa film gösterim programında yer alıyor. Her ülkenin filmleri, üç kez, değişik gün ve saatlerde “Fransız Kültür Merkezi” ve “İtalyan Kültür Merkezi” salonlarında ücretsiz olarak gösterilecek.

Festival dün akşam saat 19:30’da başlayan törenle açıldı. İtalyan Kültür Merkezi’nde düzenlenen açılışta İFSAK Ulusal Kısa Film Yarışması’nda dereceye giren filmlerin sahiplerine ödülleri verildi. İFSAK ayrıca sinema yazarı Alin Taşçıyan’a Kısa Film dünyasına verdiği destekten dolayı özel bir teşekkür ödülü verdi. Törenin ardından festivale katılan filmlerden hazırlanan bir seçki seyredildi.

İki yıldır ana sponsorluğunu “TC Kültür Bakanlığı”nın üstlendiği gösteriler, izleyicileri, ticari sinemalarda görmeleri mümkün olmayan, dünyanın çeşitli ülkelerinden gelmiş değişik bakış ve içerikteki kısa filmlerle buluşturuyor. Festivalin gerçekleşmesine başta İFSAK, İstanbul Fransız Kültür Merkezi ve İstanbul İtalyan Kültür Merkezi olmak üzere, bir çok değişik ülkenin konsolosluğu katkı sağlıyor.

Bu yıl; Almanya, Avusturya, Belçika, Fransa, Hollanda, İngiltere, İspanya, İsrail, İsveç, İtalya, Macaristan, Meksika, Yunanistan ve Türkiye’den toplam 108 kısa film gösterilecek. Filmlerin büyük çoğunluğunu, uluslararası festivallerde ödül almış çalışmalar oluşturuyor. Birçok yabancı yönetmen ve prodüktörünün konuk olarak katılacağı ve program boyunca izleyicilerle beraber olacağı “Uluslararası İstanbul 14. Kısa Film Günleri”nde filmlerin toplam gösterimi 50 saat sürüyor. Programda; 75 kurmaca, 8 deneysel , 15 canlandırma ve 10 belgesel filmler var. Türkiye dışından programa alınan tüm filmler 16 mm ve 35 mm formatında.

Bu yıl ki programın önemli içeriklerinden birini de, Avusturyalı yönetmen KERSTIN CMELKA’ nın gerçekleştireceği ” DENEYSEL SİNEMA ÜZERİNE WORKSHOP ” oluşturuyor. 4 - 5 - 6 Nisan 2002 tarihlerine gerçekleştirilecek programda, katılımcılara ücretsiz olarak deneysel sinemanın felsefesi ve teknik olanakları anlatılacak. ( 0.212. 2237843 nolu telefondan Çiğdem İkiışık’a rezervasyon yaptırılması gerekiyor.

 YORUMLAR  ({{commentsCount}})
{{countDown || 2000}} karakter kaldı
{{comment.username}}
{{moment(comment.date).fromNow()}}
Uyarı:  Yorumunuz, yönetici tarafından onaylandıktan sonra tüm ziyaretçilerimiz tarafından görüntülenebilecektir. (Bu mesajı sadece siz görüyorsunuz)
{{reply.username}}
{{moment(reply.date).fromNow()}}
Uyarı:  Yorumunuz, yönetici tarafından onaylandıktan sonra tüm ziyaretçilerimiz tarafından görüntülenebilecektir. (Bu mesajı sadece siz görüyorsunuz)