Altyazı Kasım sayısı bayilerde posteri

ALTYAZI TELEFON VE TABLETLERDE

Altyazı Aylık Sinema Dergisi'nin Kasım sayısı çıktı. Dergi içeriğinin tamamına artık akıllı telefonlardan ve tabletlerden de ulaşılabiliyor. Altyazı'yı App Store ve Google Play'den indirenler, dergiyi her an her yerde okuyabilecekler. Altyazı'nın dijital versiyonu aynı zamanda görsel işitsel mini sürprizlerle dolu!

GİOVANNİ SCOGNAMİLLO

166. sayısında Altyazı, Ekim ayında yaşamını yitiren "Sinema Tarihinin ve Öte Âlemlerin Gezgini" Giovanni Scognamillo'yu, dünyaca ünlü çizer Yıldıray Çınar'ın Altyazı için çizdiği bir Giovanni portresini kapağına taşıyarak anıyor. Bu eşsiz sinema tarihçisi, araştırmacı ve yazarın Türkiye'nin kültür sanat hayatındaki müstesna yerini Övgü Gökçe kaleme alıyor. Kendisiyle mesai yapmış yahut onu ustası bellemiş pek çok edebiyatçı ve sinema yazarının "kendi Gio'larını" anlattıkları dosyada, Scognamillo'nun fantastik çizimlerinden bir seçki de bulunuyor.

FRANTZ

François Ozon yeni filminde, millî marşların gürültüsünün hâkim olduğu Birinci Dünya Savaşı sonrası Almanya ve Fransa'sında, savaşın ağırlığını kaldıramayan bir kadın ve bir adamın öyküsünü anlatıyor. Ozon'un, savaşın düşmanlaştıran izlerinin karşısına şiirin, müziğin, resmin ortaklaştıran gücünü koyduğu bu siyah-beyaz dönem filmi üzerine Senem Aytaç'ın yazısı Altyazı'da.

MEHMET CAN MERTOĞLU ile ALBÜM üzerine

Mehmet Can Mertoğlu'nun ilk uzun metrajı Albüm, Cannes, Saraybosna, Adana gibi festivallerden aldığı ödüllerin ardından vizyonda. Genç yönetmenle filminin ilham kaynakları, yapım süreci ve görsel dili üzerine kapsamlı bir söyleşi Altyazı'da okunabilir.

THE NIGHT OF

Geçtiğimiz yazın en çok ilgi çeken yapımlarından biri olan HBO dizisi The Night Of sahte ipuçları ve yanıltıcı yönlendirmelerle kurduğu bir "Katil kim?" oyununun içinde, suç, adalet ve ayrımcılık kavramları üzerine yeniden düşündürüyor. Sekiz bölümlük bu mini diziyi Ayça Çiftçi kaleme aldı.

ALTYAZI'da ayrıca

O Kadın (Elle): Paul Verhoeven'dan, tecavüze uğrayan bir kadının, sıradışı ve kışkırtıcı hikâyesi

Mezuniyet (Bacalaureat): Cristian Mungiu'dan günümüz Romanya'sına dair bir alegori

Andrzej Wajda ve savaş üçlemesi: En önemli filmleriyle Polonyalı ustaya veda

Geliş (Arrival): İnsanlarla uzaylılar arasındaki temasa odaklanan bir bilimkurgu

Kaptan Fantastik (Captain Fantastic): Ütopyaların peşinden koşan bir Amerikan bağımsızı

Elveda Berlin (Tschick): Fatih Akın'dan uyumsuz karakterleri merkezine alan bir yol filmi

Trendeki Kız (The Girl on the Train): Kendi hikâyelerinin sahibi kadınlar

Julieta: Pedro Almodóvar'dan kıpkırmızı bir melodram

Rüya: Derviş Zaim'den mimarlık, kentsel dönüşüm ve rüyalar üzerine bir film

Bir Yönetmen Beş Madde: Luis Buñuel

Ayın Kısası: Can Eskinazi'den Ah Geceler!

Bir An: Murat Gülsoy, Peter Weir'in The Truman Show (1998) filminden bir sahneyi kaleme aldı

+ Hediye Afişler: Ben, Daniel Blake ve Sonsuzluk

Son Yorumlar (1)

mansurx avatar mansurx 01 Kasım 2016 10:02:37

7

Altyazı severek takip ettiğim kaliteli bir sinema dergisi bu sayısı da yine dop dolu giovanni scognamillo da sevdiğim bir sinema araştırmacısıydı bu sayısını kaçırmamak gerek.

Yandex.Metrica