Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Türk sinemacılar İsrail'i kınadı

Türk sinemacılar İsrail'i kınadı
16 Temmuz 2014 20:00

Film Arası Sinema Dergisi'nin inisiyatifiyle bir araya gelen 48 sinemacı, Gazze'de yaşanan insanlık dramına karşı dünyayı harekete geçmeye çağırdı. Aralarında oyuncu, yönetmen, yapımcı ve sinema yazarlarının bulunduğu imza sahipleri, İsrail'i kınayarak katliamın durdurulmasını istedi. 

Gazze'de İnsanlık Ölüyor!

Ortadoğu'nun kanayan yarası haline gelen Filistin, son günlerde yeniden İsrail'in saldırılarına maruz kalmış durumda. Günlerdir devam eden saldırılar sonucunda, aralarında çok sayıda çocuk ve kadının da bulunduğu 200'ye yakın Filistinli hayatını kaybetti, 1000'in üzerinde yaralı var. İsrail'in insani ve hukuki tüm değerleri ayaklar altına alarak, bombalar ve ağır silahlarla saldırdığı Gazze kentinde tam bir insanlık dramı yaşanıyor. Müslümanlarca kutsal sayılan Ramazan ayı ve hatta iftar vakitlerinde dahi ara vermeden Gazze'ye bomba yağdıran İsrail, dünyanın gözü önünde büyük bir kıyım uyguluyor. Parçalanmış çocuk bedenleri, yok olan aileler ve kan gölüne dönmüş sofralar, yatak odaları ve ibadethane görüntüleri bile, dünya kamuoyunu harekete geçirmeye yetmiyor. Bizler, aşağıda isimleri bulunan sinemacılar olarak, İsrail'i şiddetle kınıyor, Birleşmiş Milletler (BM), Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ve dünyanın muhtelif bölgelerinde faaliyet gösteren insan hakları dernekleri ile sorumluluk ve vicdan sahibi herkesi/her kesimi bu insanlık dışı saldırıların durdurulması için harekete geçmeye davet ediyoruz.

İsrailli Yönetmenler de Festivali Protesto Etti

Türkiye'de sinemacılar imza kampanyası yaparken, İsrail'de de konuyla ilgili sıcak gelişmeler yaşanıyor. İsrailli yönetmenler birlik olarak ülkelerinde düzenlenen film festivalini protesto ettiler ve bir bildiri yayınladılar.

İsrailli yönetmen Keren Yedaya, ülkesinin Gazze'ye yönelik saldırılarını kınadı. Kudüs Film Festivali'ndeki filmini geri çekebileceğini belirtti. 

İsrail'in Kudüs kentinde düzenlenen önemli sanat etkinliklerinden Kudüs Film Festivali, Filistin'le yaşanan çatışmalardan dolayı bir hafta ertelendi. Film festivaline katılan sinemacılarsa düzenledikleri basın toplantısıyla İsrail hükümetini eleştirdi ve Gazze'de hayatını kaybeden Filistinli çocukların isimlerini okudu. İsrail'in, Filistinli sivilleri hedef almasından dolayı festivalden filmini çekmeyi düşündüğünü dile getiren yönetmen Keren Yedaya, "Şu yaşadığımız günlerde festivalden daha önemli şeyler var" dedi.

İki çocuk annesi olduğunu dile getiren Yedaya, öldürülen çocuklardan birinin yalnızca 18 aylık olduğunu, bu saldırı ve vahşi olayların gölgesinde yalnızca sinema hakkında konuşmanın imkânsız olduğunu vurguladı.

İsrail Medyası Cesur Değil

Sinemacılar tarafından yayınlanan bildiride, "Gazze'de yaşayan çocuklar, bizim ortak değerlerimiz. Verdiğimiz acı ve korku, barış yolunda atılacak diplomatik adımları etkiliyor" ifadeleri yer alıyor. Kameraların İsrail vatandaşlarının acılarına odaklandığını, diyalog kurulmak isteniyorsa Filistin'in acılarının da gösterilmesinin gerektiğini savunan sinemacılar, "İsrail medyası Gazze'deki yıkımı da gösterecek kadar cesur ve dürüst olmalıdır" diyerek eleştiri oklarını medyaya da yöneltti.Yandex.Metrica