TÜRK ve DÜNYA SİNEMASININ ÜNLÜ İSMİ GİOVANNİ SCOGNAMİLLO NUN HAYATI İLK KEZ BİR BELGESELE KONU OLUYOR… posteri Yazdığı onlarca kitap, çeviri ve makalelerle yedinci sanata ve özellikle de Türk Sinemasına çok büyük kazanımlar sağlayan eleştirmen Scognamillo’nun hayatı ilk kez belgesel bir anlatımla sinema severlerle buluşma imkanı bulacak.

Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde öğrenci olan Ebubekir Çetinkaya’nın yönetmenliğini üstlendiği çalışmanın çekimleri geçtiğimiz günlerde başladı. Çekimlerin tamamı Levanten yazarın yaşamında çok önemli bir yere sahip olan Beyoğlu’nda gerçekleştiriliyor.

1929 yılında İstanbul’da doğan Scognamillo İtalyan okullarında gördüğü eğitimin ardından ilk olarak kitapevinde çalışmaya başlar. Ardından da dekarötörlük ve 14 yıl sürecek olan bankacılık hayatı gelir. Yazarın sinemaya ilk geçişi ise 1960’lı yıllarda Türkiye’de çekilen İtalyan, Fransız ve İspanyol filmlerinde yapım görevlisi olarak çalışmasıyla başlar. 1974 yılında ise sinema alanında kaleme aldığı ilk sinema kitabını yazar. İlk yazdığı kitaplar arasında bulunan ‘Dünyamızın Gizli Sahipleri’ adlı kitabın satışları ise 100.000’ i geçer.

Belgeselde Scognomillo’nun hayatı tüm yönleriyle incelenirken yazarın hayatında yer etmiş Türk ve Dünya Sineması’nın ünlü simalarından da söz ediliyor.

Yapılan çalışmada Giovanni Scognomillo’nun çektiği 8 mm. filmlerle birlikte aile fotoğraflarına da yer veriliyor. Eleştirmenin sinema yaşamı boyunca karşılaştığı olaylar, Türk sinema tarihine başlangıcından beri yaptığı tanıklık bu belgeselde izleyicilerle buluşma imkanı yakalayacak.

Bazı Filmleri;
Felaket Kadını- Hüsnü Cantürk, 1960 (Yabancı Bir İşadamı)
Sesler ve İnsanlar- Vedat Ar, 1961 (Bir Doktor-Reklam Filmi)
Söyleyin Genç Kızlara –Feyzi Tuna, 1965 (Görüntü Yönetmeni)
Coplan Casse Tout-Riccardo Freda, 1965 (Yapım Yardımcısı)
Karanlık Sular- Kutluğ Ataman, 1990 (Mezarlık Arşivcisi)

Bazı Kitapları;
Türk Sinemasında Altı Yönetmen
Uzaydan Geldiler
Türk Sinema Tarihi
Dehşetin Kapıları-Korku Edebiyatına Giriş
Batı Sinemasında Türkiye ve Türkler
Korku’nun Sanatları
I Misteri Dı İstanbul
Dracula, Mito Perente
Fantastik Türk Sineması
Türk Sinemasında Şener Şen

Son Yorumlar

Yandex.Metrica