Bu yıl altıncı kez yapılan Uluslararası Çevre Filmleri Festivali kapsamında düzenlenen "6. Halikarnas Balıkçısı Kısa Film Maratonu"nu kazanan projeler belli oldu.
31 Temmuz 2012
Bu yıl altıncı kez yapılan Uluslararası Çevre Filmleri Festivali kapsamında düzenlenen "6. Halikarnas Balıkçısı Kısa Film Maratonu"nu kazanan projeler belli oldu. Derya Alabora, Ümit Ünal, İlker Canikligil, Tevfik Başer ve Muzaffer Hiçdurmaz'dan oluşan seçici kurul, 35 çalışma arasında yaptığı değrelendirmede ilç üç dereceye değer görülen eserleri belirledi.


Seçici kurul, "İnsanın doğaya yabancılaşmasını" görselleştiren İstanbul Üniversitesi İleşitim Fakültesi Öğrencileri'nden Gökmen Onat, Göktuğ Günal, Özden Yeniyol, Amir Khalilzadeh'ten oluşan
ekibin "Uzaktan Kumanda"  isimli projesini; "Çevrenin hızla bozulmasına seyirci kalan 'yöneticilerin' masallarını çocuksu bir dille anlatan, yine İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğrencileri'nden Bengisu Gençay, Hale Tümer, Yasemen Türkalp, Duygu Ertürk'ten oluşan ekibin "Su Masalları" isimli projesini ve Marmara Üniversitesi Müzik Eğitimi Bölümü öğrencisi olan Zeynel Tolga Güre'nin  "Nesilleri hızla yok olan hayvanları, bitkileri artık sadece TV'lerden görebileceğimiz ironisini" görsel bir dille yansıttığı için, "İsimsiz"  adlı projesini çekilmeye değer buldu.

Projeleri çekilmeye değer bulunan öğrenciler, Festival öncesinde yönetmen ve senarist Tevfik Başer'in danışmanlığında projelerini senaryolaştırmak için bir atölye çalışması yapacaklar. Ekipler daha sonra yönetmen Muzaffer Hiçdurmaz'ın  koordinasyonunda ve İstanbul
Bilgi Üniversitesi'nin teknik desteği ile çekimlerini ve kurgularını gerçekleştirecekler. Tamamlanan filmler Festivalin son günü olan 13 Haziran 2002 tarihinde izleyicilere sunulacak...


Yarışma ve festival Türsak Vakfı tarafından Garanti Bankası'nın ana sponsorluğunda düzenleniyor.
Kaynak
www.sinematutkunu.com
http://www.sinematutkunu.com
 YORUMLAR  ({{commentsCount}})
{{countDown || 2000}} karakter kaldı
{{comment.username}}
{{moment(comment.date).fromNow()}}
Uyarı:  Yorumunuz, yönetici tarafından onaylandıktan sonra tüm ziyaretçilerimiz tarafından görüntülenebilecektir. (Bu mesajı sadece siz görüyorsunuz)
{{reply.username}}
{{moment(reply.date).fromNow()}}
Uyarı:  Yorumunuz, yönetici tarafından onaylandıktan sonra tüm ziyaretçilerimiz tarafından görüntülenebilecektir. (Bu mesajı sadece siz görüyorsunuz)