Sanatçıların isyanı posteri İstanbul/Ankara- Galatasaray Lisesi önünde ''Korkuya Karşı Özgür Tiyatro'' pankartı ardından toplanan gruptakiler adına açıklama yapan Engin Alkan, Şehir Tiyatroları'nda yapılan değişikliklerle sanatın içinden sanatçının kovulduğunu belirterek, çok sesliliğinin önemine işaret etti.

Muhafazakar sanat gibi söylemlerin demokratikleşme diye sunulduğuna değinen Alkan, sanatsal yaratının siyasi iradeye teslim edilemeyeceğini söyledi.

Dayatılan yeni yönetmeliğe karşı hukuki haklarını arayacaklarını ve 100 yıllık Şehir Tiyatrosu mirasını her zeminde arayacaklarını belirten Alkan, ''Ustalarımıza, İstanbul seyircisine ve gelecek kuşaklara karşı üstlendiğimiz bu sorumluluğu ülkemizdeki ve dünyadaki tüm sanat emekçileriyle paylaşıyoruz. Hedefimiz çağ dışı yönetmelik dayatmaları yerine, çağdaş ve özerk bir Şehir Tiyatroları Yasası'dır'' diye konuştu. Yürüyüşe CHP Milletvekili Çetin Soysal'ın da aralarında bulunduğu bir grup partili ile Halil Ergün, Genco Erkal, Fikret Kuşkan, Altan Erkekli, Zeliha Berksoy, Rutkay Aziz, Tarık Akan, Enver Aysever, Berkun Oya, Meltem Cumbul, Hasibe Eren, Sevinç Erbulak, Füsun Erbulak, Levent Tülek, Mustafa Alabora, Memet Ali Alabora gibi birçok sanatçı katıldı.

Şehir Tiyatroları krizi

Alınan ani bir kararla, İstanbul Şehir Tiyatroları yönetimi sanatçılardan alınarak belediyenin bürokratlarına devredilmişti. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, tiyatro sanatçıları tarafından büyük bir tepkiyle karşılanan kararı savunmuş, “Repertuarı geçmişte bir genel sanat yönetmeni belirliyordu. Şimdi bir kurul belirleyecek. 7 kişilik kurulun 2 üyesi bürokrat olacak. Daha demokratik, daha belirleyici ve beraber karar verebilecekler. Yani genel sanat yönetmeni yerine 7 kişilik heyet belirleyecek” demişti.

Bu süreçte Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Ayşenil Şamlıoğlu ve 6 yönetim kurulu üyesi ile Kadir Topbaş'ın sanat danışmanı Kenan Işık istifa etmişti. Ayşenil Şamlıoğlu’nun yerine Hilmi Zafer Şahin atanmıştı.

Ankaralı tiyatrocular da yönetmeliği protesto etti

Tiyatro sanatçıları, İstanbul Şehir Tiyatroları'nda yapılan yönetmelik değişikliğini, Ankara'da yaptıkları eylemle protesto etti. Büyük Tiyatro önünde toplanan ve tiyatro sanatçılarından oluşan kalabalık, ''Korkuya karşı özgür tiyatro'', ''Şehir tiyatroları yok edilmez'' yazılı pankartlar açarken, bir tiyatro oyuncusu da adalet heykeli gibi giyinerek hiç hareket etmeden açıklama süresince bekledi.

Kültür Sanat-Sen, Detis, Tobav, Tomeb, Işık-Der, Santekder, Kültür-İş, Nazım Hikmet Kültür Merkezi, Ankara Halk Tiyatrosu, Ankara Sanat Tiyatrosu, DTCF Mezunları Derneği ve ASSA adına basın açıklamasını okuyan tiyatro sanatçısı Şahin Ergüney, İstanbul Şehir Tiyatroları yönetimliğinde yapılan değişikliğin, sanatı ve sanatçıyı hizaya sokma ve halkın gözünde küçük düşürme gayreti olduğunu öne sürdü.

İstanbul Şehir Tiyatroları'nın 1914'ten beri ehil ellerde olduğunu belirten Ergüney, ''Tiyatro göz göre göre ehlileştirilmeye çalışılıyor. Dünyada her halde ilk kez bir tiyatro, tiyatro insanlarından arındırılıyor. Sanatın içinden, sanatçı kovuluyor. Bilinsin ki gerçekleri eğip bükerek hiç kimse halkla sanatçı arasına nifak sokamaz'' diye konuştu.

Ergüney, yeni yönetmeliğe karşı huhuki zeminde de haklarını arayacaklarını ifade ederek şunları kaydetti: ''Çok sesliliği tek bir notaya dönüştürecek 'muhafazakar sanat' gibi söylemler, demokratikleşme diye sunuluyor. Sanatsal yaratı, sanatsal iradeye teslim ediliyor. Oysa sanat ve demokrasi hiçbir siyasi iradenin faydacı beklentilerine göre yeniden tarif edilemez. Seçilmişlerin asıl görevi, sanata ihtiyacı olan özgür ortamı sağlayacak alt yapıyı oluşturmaktır. Onlar bunu sadece sanatçı için değil, halk için yapmak zorundadır. Eğer yapmazlarsa sanat sessiz kalır'' Topluluk, açıklamanın ardından sloganlar atarak dağıldı. Kaynak : Cumhuriyet

Son Yorumlar

Yandex.Metrica