Pek de iyi çağrışımları olmayan Bayrampaşa Cezaevi ilginç bir etkinliğe sahne olacak. Bu yıl ilk kez düzenlenen 1.Bağımsız Bayrampaşa Cezaevi Film Festivali, 29 Mayıs ile 4 Haziran tarihleri arasında gerçekleşiyor. Levent Kazak, Turgay Tanülkü, Bayrampaşa Cezaevi Yönetimi ve İstanbul Başsavcılığı'nın girişimiyle düzenlenen etkinlik kapsamında toplam 7 film cezaevinde kalan mahkumlara gösterilecek.

Etkinlikte; Kartal Tibet'in Hababam Sınıfı Merhaba, Ömer Vargı'nın İnşaat, Ahmet Uluçay'ın 23. Uluslararası İstanbul Film Festivali'nin ulusal yarışma bölümünde büyük ödül kazanan Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak, Sinan Çetin'in Komiser Şekspir, Ezel Akay'ın Neredesin Firuze, Mustafa Altıoklar'ın O Şimdi Asker ve Yılmaz Erdoğan'ın Vizontele Tuuba adlı filmleri gösterilecek.

Festival'in bir yarışma bölümü olacak. Kapanışta 3000 mahkum tarafından oylama yapılarak verilecek olan bu ödüller, en iyi oyuncu, en iyi yardımcı oyuncu, senaryo, film dallarında sahiplerini bulacak.

Film gösterimlerinin yapılacağı Bayrampaşa Cezaevi Tiyatro Salonu 6 Eylül 2001 tarihinde demir kapıları kaynakla kesilerek açıldı. 25 yıl hiç bir faaliyet olmayan salon 2002'den itibaren Turgay Tanülkü 'nün mahkumlarla yaptığı tiyatro çalışmalarına ev sahipliği yaptı. ine aynı tarihlerde salona ait sinema projeksiyon makinasının Ömer Vargı tarafından tamir ettirilmesinin ardından, cezaevindeki ilk film gösterisi Eşkiya filmi ile gerçekleşti.

Festival kapsamında Bayrampaşa Cezaevi'nde Senaryo Stüdyosu tarafından bir seminer düzenlenecektir. Levent Kazak ve Barış Pirhasan'ın yönetiminde gerçekleşecek olan "Hayal Kurmak Serbest... " başlıklı bu seminer senaryo ve hikaye yazımı konusunda hızlandırılmış bir kurs niteliği taşıyor. Kaynak : Sinematutkunu

Son Yorumlar

Yandex.Metrica