SİNEMAMIZ Bu bölüm,1970'li yıllarda yurtdışında film çeken kadın yönetmen Ayten Kuyululu Ürkmez'i, seyirciyle buluşturuyor. Geçen yıl hakkında hazırlanan, Ötekinin Sesi- Yeşilçam'ın Görünmeyen Kadınları belgeseline de konu olan Ürkmez üç filmiyle festivalde. Festivalde Ürkmez'in, Dışardakiler, Bir Avuç Toz ve Altın Kafes adlı filmleri gösterilecek.
31 Temmuz 2012
SİNEMAMIZ

Bu bölüm,1970'li yıllarda yurtdışında film çeken kadın yönetmen Ayten Kuyululu Ürkmez'i, seyirciyle buluşturuyor. Geçen yıl hakkında hazırlanan, Ötekinin Sesi- Yeşilçam'ın Görünmeyen Kadınları belgeseline de konu olan Ürkmez üç filmiyle festivalde. Festivalde Ürkmez'in, Dışardakiler, Bir Avuç Toz ve Altın Kafes adlı filmleri gösterilecek.

Bu bölümün diğer iki konuğu da Mahinur Ergun ve Nisan Akman. Ergun'un Med Cezir Manzaraları, Ay Vakti, Çatısız Kadınlar ve Dedelerimi Evlendirirken adlı filmleri gösterilecek.

Nisan Akman da Beyaz Bisiklet, Bir Kırık Bebek ve Dünden Sonra Yarından Önce ile festivalde.


KADIN VE İDEOLOJİ: BİR ÜLKE ALMANYA

Bu bölüm Alman sinemasının ikisi daha eski kuşaktan, dördü günümüzden 4 yönetmeninin filmlerini seyirciyle buluşturuyor.

Bu bölümün en çarpıcı yönetmenlerinden biri Leni Riefenstahl. Hitler için yaptığı propaganda filmleriyle tanınan Riefenstahl, sinema tarihinin en tartımalı yönetmenlerinden biri. Leni Riefenstahl, bu yıl 100'ncü yaşını, kendi çektiği ve denizaltı yaşamını konu alan bir belgeselle kutluyor. Festivalde bu ilginç sinemacının üç belgeseli ve bir kurmaca filmi yeralıyor.

İnancın Zaferi, Özgürlük Günü: Ordumuz, Olympia 1, Olympia 2 Riefenstahl'ın festivalde yeralan belgeselleri. Ova ise hem yönettiği hem başrolünü üstlendiği bir kurmaca film.

Sinemanın en önemli feminist yönetmenlerinden biri olan Margarethe von Trotta'nın Katharina Blum'un Çiğnenen Onuru, Christa Klages'in İkinci Uyanışı, Kurşun Yıllar, Rosa Luxemburg ve Bekleyiş adlı filmleri festival seyircisiyle buluşacak.

Nathalie Steinbart'ın Hiçliğin Ortasında, Sandra Nettelbeck'in çoğu Kez Martha, loria Gallenberger, Uschi Ferstl, Saskia Jell, Vanessa Joop, Matthias Lehmann'ın Honolulu ve Buket Alakuş'un Anam'ı çağdaş Alman sinemasının örneklerinden.

FEMİNİST SİNEMA TARİHİ

1882 ile 1942 yılları arasında yaşamış olan Germaine Dulac, avantgarde Fransız sinemasının öncülerinden. Sinema tarihinin ilk feminist ve gerçeküstücü filmini çeken Dulac, beş yapıtıyla Türk seyircisiyle tanışıyor. Güler Yüzlü Madam Beudet, Yolculuğa Davet, Plak 957, Tema ve Çeşitlemeler, Bir Arabesk Üzerine Sinematografik Çeşitlemeler.

TOPLU GÖSTERİM

Bu bölümün bu yılki konuğu uzak bir ülkeden; Meksika'dan gelen Busi Cortes. Yönetmen, İyi Romerolar, Villa Guerne Oteli, A Fragile Return, Kalplerin Yeri, Romelia'nın Sırrı, Yılanlar ve Merdivenler, Bırak Olsun adlı filmlerinin gösterimlerine de katılacak.

HER BİRİ AYRI RENK

Dünyanın dört bir yanından gelen toplam 12 film seyirciyle buluşuyor bu bölümde. Justine Shapiro, B.Z. Goldberg'in Filistinli ve İsrailli çocukların öyküsünü anlatan Vaatler'i, İranlı Tahmine Milani'nin Saklı Yarı ve Rahşan Beni Etemad'ın Şehrin Derisi Altında, Francesa Archibugi'nin Ornella Muti'li Yarın, Ibolya Fekete'nin Cnico adlı filmleribu bölümde öne çıkan yapımlar.
Kaynak
www.intersinema.com
http://www.intersinema.com
 YORUMLAR  ({{commentsCount}})
{{countDown || 2000}} karakter kaldı
{{comment.username}}
{{moment(comment.date).fromNow()}}
Uyarı:  Yorumunuz, yönetici tarafından onaylandıktan sonra tüm ziyaretçilerimiz tarafından görüntülenebilecektir. (Bu mesajı sadece siz görüyorsunuz)
{{reply.username}}
{{moment(reply.date).fromNow()}}
Uyarı:  Yorumunuz, yönetici tarafından onaylandıktan sonra tüm ziyaretçilerimiz tarafından görüntülenebilecektir. (Bu mesajı sadece siz görüyorsunuz)