21. Uluslararası İstanbul Film Festivali’nin Ödül Töreni ve Kapanış Galası 27 Nisan Cumartesi gecesi, Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda gerçekleştirildi.
31 Temmuz 2012
21. Uluslararası İstanbul Film Festivali’nin Ödül Töreni ve Kapanış Galası 27 Nisan Cumartesi gecesi, Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda gerçekleştirildi.

21. Uluslararası İstanbul Film Festivali’nin Kapanış Töreni’nde bu yıl, filmleri “Ustalara Saygı” adlı bölümde gösterilen, İtalyan yönetmen Nanni Moretti ile, İngiliz yönetmen Stephen Frears festival’in Onur Ödülü’nü aldılar. Bu yıl festival’in Yaşam Boyu Başarı Ödülü’nü 40 yılı aşkın bir süredir birbirinden ilginç yapıtlara imza atan Gürcü yönetmen Otar İosseliani İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı’nın Yönetim Kurulu Başkanı Şakir Eczacıbaşı’dan aldı.

Uluslararası Yarışma’da Altın Lâle Ödülü’nü, Hollandalı yönetmen Ineke Smits’in “Magonia / Magonya” adlı filmi kazandı; ödülü yönetmenin kendisi aldı. Jüri Özel Ödülü ise Bulgar yönetmen Iglika Triffonova’nın “Prismo do Amerika / Amerika Mektubu” adlı filmine verildi; ödülü Iglika Triffonova aldı.

Ulusal Yarışma’da “Dr. Nejat F. Eczacıbaşı Vakfı Yılın En İyi Türk Filmi” ödülünü Ümit Ünal’ın ilk uzun metrajlı filmi “9” kazandı. Ödülü filmin yapımcısı Haluk Bener aldı.

21. ULUSLARARASI İSTANBUL FİLM FESTİVALİ ÖDÜLLERİ DUYURUSU

ULUSLARARASI YARIŞMA

İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı tarafından düzenlenen 21. Uluslararası İstanbul Film Festivali’nin Jerry Schatzberg (ABD) başkanlığında, Estela Bravo (ABD) , Hayashi Kanako (Japonya) , Marco Müller (İtalya) , Işıl Özgentürk (Türkiye) , Dan Wolman (İsrail) ve Derviş Zaim’den (Türkiye) oluşan Uluslararası Altın Lâle Jürisi,

* ALTIN LÂLE Ödülü’nü, “bize hayallerimizi, uzak ufukları ve düşlerimizi hatırlattığı için; güzel fotoğrafları ve hikayeleri için” Hollandalı yönetmen Ineke Smiths’in, “MAGONIA / MAGONYA” adlı filmine;

* JÜRİ ÖZEL ÖDÜLܒnü, “ölüm ve yaşam arasındaki ince çizgide bize dostluk ve şarkılar sunduğu için” Bulgar yönetmen Iglika Triffonova’nın “PRİSMO DO AMERİKA / AMERİKA MEKTUBU” adlı filmine verme kararı almıştır.
ULUSAL YARIŞMA

21. Uluslararası İstanbul Film Festivali’nin Erden Kıral başkanlığında, Mehmet Aslantuğ, Danièle Cauchard, Prof. Dr. Naci Güçhan ve Yelda Reynaud’dan oluşan Ulusal Yarışma Jürisi,

* YILIN EN İYİ TÜRK FİLMİ olarak, “sıradan insanların gündelik ilişkilerindeki iki yüzlülüğü alışılmadık bir görsel dille başarıyla yansıttığı için” Ümit Ünal’ın yönettiği “9” adlı filmi;

* YILIN EN İYİ YÖNETMENİ olarak, “yabancılaşmayı yaşayan günümüz bireyinin çıkmazını yalın bir dille yansıttığı için”, “Yazgı” ve “İtiraf” adlı filmlerin yönetmeni ZEKİ DEMİRKUBUZ’u seçmiştir.

Dr. Nejat F. Eczacıbaşı Vakfı, Yılın En İyi Türk Filmi’ne ve Yılın En İyi Yönetmeni’ne 25’er milyar TL. para ödülü vermiştir.
Kaynak
www.intersinema.com
http://www.intersinema.com
 YORUMLAR  ({{commentsCount}})
{{countDown || 2000}} karakter kaldı
{{comment.username}}
{{moment(comment.date).fromNow()}}
Uyarı:  Yorumunuz, yönetici tarafından onaylandıktan sonra tüm ziyaretçilerimiz tarafından görüntülenebilecektir. (Bu mesajı sadece siz görüyorsunuz)
{{reply.username}}
{{moment(reply.date).fromNow()}}
Uyarı:  Yorumunuz, yönetici tarafından onaylandıktan sonra tüm ziyaretçilerimiz tarafından görüntülenebilecektir. (Bu mesajı sadece siz görüyorsunuz)