Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Günay, Halit Refiğ'i tüm kalbiyle alkışladı

Günay, Halit Refiğ'i tüm kalbiyle alkışladı
27 Temmuz 2009 00:00

Halit Refiğ hayatının anlatıldığı, filmlerinden kesitlerin gösterildiği programda bir konuşma yapan Bakan Ertuğrul Günay, “Halit Refiğ bir sinema emekçisidir, bir yazardır ve büyük bir düşünürdür. Ben kendisini bütün kalbimle alkışlıyorum” dedi.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nin ana sponsorluğunda Kırkpınar Sanat Derneği tarafından düzenlenen Kırkpınar Sanat Akşamları tüm hızıyla devam ediyor.

Konserlerin, tiyatro gösterilerinin, dans gösterilerinin ve söyleşilerin yer aldığı sanat akşamlarının dün akşamki konuğu ünlü yönetmen Halit Refiğ’di. Sanatta 50. yılını kutlayan Halit Refiğ için saygı gecesi düzenlendi. Gerçekleştirilen geceye Halit Refiğ’in yanı sıra; Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Sakarya Valisi Hüseyin Atak, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, Ak Parti Sakarya Milletvekilleri Hasan Ali Çelik ve Ayhan Sefer Üstün, Eski Sakarya Milletvekili Süleyman Gündüz, Kırkpınar Sanat Akşamları Görsel Yönetmeni Can Güzarp ve davetliler katıldı. Gerçekleştirilen gecede Halit Refiğ’in hayatı slayt eşliğinde anlatıldı ve çektiği filmlerden kesitler gösterildi. Programın en sonunda, ünlü yönetmen tarafından çekilen ‘Alev Alev’ filmi izlendi.

Kırkpınar Anfi Tiyatrosu’nda gerçekleştirilen Halit Refiğ’e saygı gecesinde konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Halit Refiğ’in bir sinema emekçisi, bir yazar ve bir düşünür olduğunu söyledi. Bakan Günay, “Bu güzel şehirde bu güzel beldede ve bu güzel programda bulunmaktan dolayı büyük mutluluk duyuyorum. Halit Refiğ ağabeyimiz, ustamız 50. sanat yılını kutluyor. Ayrıca değerli yönetmenimiz 75. yaşını da tamamlıyor. Nice sağlıklı yıllar diliyorum kendisine. Ben kendisini çok uzun yıllardan beri takip ediyorum. Geriye dönüp baktığımda ‘Gurbet Kuşları’ 1964 çekilmişti. Ben bu filmi izleyeli 40 yılı geçti. O filmle birlikte Halit Refiğ ismini belleğime yazmıştım. Sonra ‘Haremde Dört Kadını’ hatırlıyorum, ‘Yorgun Savaşçı’nın bütün serüvenini hatırlıyorum. Ve şimdi çok moda olan dizilerin temelini Halit Refiğ’in ‘Aşk-ı Memnu’ ile attığını çok iyi biliyorum” dedi.

Halit Refiğ’i bütün kalbiyle alkışladığını da söyleyen Bakan Ertuğrul Günay, “Halit Refiğ sadece bir sinema ustası değildir. Bizim düşünce tarihimizin çok önemli isimlerindendir. Kendisi bir sinemacı emekçisi, bir yazar ve bir düşünür. Bizim düşünce dünyamızı zenginleştiren bir başka büyük düşünürümüz de Kemal Tahir’dir. Kemal Tahir’in ortaya çıkardığı eserleri Halit Refiğ kağıt üzerinde bırakmadı. Onları aldı perdeye taşıdı. ‘Yorgun Savaşçı’ bunun en güzel örneğidir. Ben bu emeklerin hepsini bütün kalbimle alkışlıyorum. Ve bundan sonrası için başarı dolu yıllar diliyorum” diye konuştu.

Kendisine gösterilen ilgiden dolayı çok mutlu olduğunu ifade eden ünlü yönetmen Halit Refiğ ise, duygusal anlar yaşadı. Kısa bir konuşma da yapan Halit Refiğ, “Şu anda heyecanlı bir şaşkınlık içerisindeyim. Çünkü dostum Can Gürzap bana Kırkpınar Sanat Akşamları’nda birkaç filmimin gösterilmesinden bahsetti. Bende ‘tabi olur’ dedim. Ama itiraf edeyim ki ben birkaç filmimin gösterileceğini sanıyordum. Böyle bir kutlamaya dönüşeceğini hiç tahmin etmemiştim. Bana gösterdiğiniz ilgi için başta bakanımız olmak üzere hepinize teşekkür ediyorum” dedi. Programda gösterilen ‘Alev Alev’ filmi için de bilgiler veren ünlü yönetmen, ‘Alev Alev’ filminin 1985 yılında şimdiki ‘Recep İvedik’ filmi gibi ilgi gördüğünü ve bakanlıktan ödül aldığını söyledi.

Programının sonunda Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay; Halit Refiğ’e, İdris Küçükömer’in, Can Güzarp’a ise Tarık Buğra’nın kitabını hediye etti. Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu ve Sapanca Belediye Başkanı İbrahim Uslu da Refiğ'e plaket takdim etti. Daha sonra ''Alev, Alev'' isimli sinema filmi izlendi.  Yandex.Metrica