2-9 Mayıs 2002 tarihleri arasında Ankara’da düzenlenecek olan “5. Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali”nde 54 kadın yönetmenden 103 film gösterilecek.
31 Temmuz 2012
2-9 Mayıs 2002 tarihleri arasında Ankara’da düzenlenecek olan “5. Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali”nde 54 kadın yönetmenden 103 film gösterilecek.

Festivalin Hilton Oteli’nde düzenlenen tanıtım toplantısına, Çankaya Belediye Başkanı Haydar Yılmaz, Kültür Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Hüseyin Akbulut, Uçan Süpürge Genel Koordinatörü Halime Güner ve festival yetkilileri katıldı. Toplantıda konuşan Güner, festivalde bu yıl 103 filmin sunulacağını söyledi. Festival süresince 54 kadın yönetmenin çalışmalarının sinemaseverlerle birlikte olacağını belirten Güner,8 ayrı başlık altında toplanan etkinliklere Kızılırmak, Kavaklıdere sinemaları, Alman Kültür Merkezi, Ankara Üniversitesi Ahmet Taner Kışlalı Sahnesi, Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Salonu ile Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi’nin evsahipliği yapacağını kaydetti.

Güner, öğrenci biletinin 3, tam biletin ise 4 milyon liradan satılacağını ifade etti. Çankaya Belediye Başkanı Yılmaz da Atatürk tarafından Başkent’e yüklenen misyonu kavrayan bir siyasal gelenek olarak, Ankara’yı siyasette olduğu kadar kültür ve sanatta da başkent yapmakta ısrarlı olduklarını kaydetti. Başkent’in tiyatro, sinema, opera ve balesiyle de anılması gerektiğini ifade eden Yılmaz, “Bize göre bir başkent, siyasetin soğuk yüzünden çok sanatın sıcaklığıyla özdeşleşmelidir” dedi. Yılmaz, “İstedik ki, sanatı ilgilendiren her etkinlikte tuzumuz olsun. Eminim ki, bu tuz, ülkemizin geleceğine tat verecek nitelikte olacaktır. İstedik ki, bu tuz, kadın elinin değdiği festivalin rengi ve zenginliği, Ankara’yı tepeden tırnağa sarmasına zemin olsun” diye konuştu. Kültür Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Akbulut ise festivali ilk gününden bu yana 5 yıldır yakından takip ettiğini dile getirerek, festivalin Cumhuriyet’in en büyük iki kazanımı olan kadın hakları ve sinemayı bünyesinde barındırdığını belirtti.


FESTİVAL İÇERİĞİ

Uçan Süpürge 5. Kadın Filmleri Festivali, ünlü sinema sanatçısı Zuhal Olcay’ın da bir konuşma yapacağı, Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü’nde 2 Mayıs’ta düzenlenecek törenle açılacak.

Festival, bu yıl “Sinemamız”, “Bir Ülke: Almanya”, “Feminist Sinema Tarihi”, “Busi Cortes Toplu Gösterimi”, “Her Biri Ayrı Renk”, “Kısa Olmazsa Olmaz”, “Kısa Film Öykü Yarışması” ve “Söyleşi: Televizyon Dizilerinde Değişen Kadın Rolleri” başlıklı 8 bölümden oluşacak. Festivalde, “Sinemamız” başlığı altında Türk kadın yönetmenler tanıtılacak.

Geçen yılki festivalde “Ötekinin Sesi: Yeşilçam’ın Görünmeyen Kadınları” belgeselinde tanıtılan kadın yönetmen Ayten Kuyululu Ürkmez’in filmlerinin sunulacağı tema çerçevesinde,1980-90 yılları arasında “film yapmayı başarabilmiş” Mahinur Ergun ve Nisan Akman’ın filmleri de gösterilecek.

“Kadın ve İdeoloji” temasının ele alınacağı “Bir Ülke: Almanya”, festivalin ikinci başlığını oluşturuyor. Bu gösterim çerçevesinde Alman sinemacılar Leni Riefenstahl ve Margarethe von Trotta’nın filmleri yer alıyor. Festivalin bu yılki ilginç temalarından biri de “Feminist Sinema Tarihi”.1920’lerden beri feminist kaygılarla çekilen filmlerin gösterileceği bölümün konuğu Germaine Dulac. Döneminde iyi bir sinemacı olarak tanınmasına karşın, asıl ününü feminist sinema tarihçileri ve 1939’dan önceki kadın yönetmenlerin çalışmaları hakkındaki incelemeleriyle edinen Dulac’ın 6 filmi sunulacak. Son yıllarda giderek daha çok ilgi gören Meksika sineması da Busi Cortes’in yapıtlarıyla Başkentli sinemaseverlere tanıtılacak. Yönetmenin “Romero Kadınları”, “Villa Goerne Oteli”, “Kalplerin Yeri”, “Romelia’nın Sırrı”, “Yılanlar ve Merdivenler” ile “Bırak Olsun” adlı filmleri festivale konuk olacak.


İRANLI KADIN YÖNETMENİN OLAY FİLMİ

“Her Biri Ayrı Renk” isimli toplu gösterimde de ABD, Arjantin, Çek Cumhuriyeti, Hollanda, İran, İtalya, Kanada, Macaristan ve Meksika’dan sinemacılar var.

İran’da İslam Devrim Mahkemesi tarafından “karşı devrimcileri desteklemek için sanatı kötüye kullanma” suçundan tutuklanan feminist kadın yönetmen Tahmineh Milani’nin olay filmi “Saklı Yarı” da festivalin ilgi çekici filmlerinden. Bu gösterimde yer alan ABD’li iki yönetmen Justine Shapiro ile B.Z Goldberg’in “Vaatler” adlı çalışması ise İsrail-Filistin çatışmasına birbirinden sadece 20 dakika uzaklıktaki çocukların gözlüğünden bakıyor.

Kısa film çalışmalarının yer alacağı “Kısa Olmazsa Olmaz” adlı bölümün yanı sıra “Kısa Film Öykü Yarışması”na katılan ve dereceye giren filmler de festivalin bu yılki temalarından. Televizyon dizilerindeki, giderek ayağı yere basan ve ekonomik özgürlüğü olan kadın profillerinin ele alınacağı “Televizyon Dizilerinde Değişen Kadın Rolleri” de festivalin söyleşi ayağını oluşturuyor.

Bu söyleşide, “Yeditepe İstanbul”, “Şehnaz Tango”, “Şaşıfelek Çıkmazı”, “Üzgünüm Leyla”, “İkinci Bahar” ve “Çatısız Kadınlar” dizilerinin oyuncu ve yönetmenleri, dizilerin “değişen kadınlarını” tartışacak.
 YORUMLAR  ({{commentsCount}})
{{countDown || 2000}} karakter kaldı
{{comment.username}}
{{moment(comment.date).fromNow()}}
Uyarı:  Yorumunuz, yönetici tarafından onaylandıktan sonra tüm ziyaretçilerimiz tarafından görüntülenebilecektir. (Bu mesajı sadece siz görüyorsunuz)
{{reply.username}}
{{moment(reply.date).fromNow()}}
Uyarı:  Yorumunuz, yönetici tarafından onaylandıktan sonra tüm ziyaretçilerimiz tarafından görüntülenebilecektir. (Bu mesajı sadece siz görüyorsunuz)