21. Uluslararası İstanbul Film Festivali'nin Ulusal Yarışma Jürisi beş kişiden oluşuyor.Jüri başkanlığını yönetmen Erden Kıral üstleniyor. Jüride Türkiye'den yer alan diğer isimler ise oyuncu Mehmet Aslantuğ, Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Naci Güçhan ve oyuncu Yelda Reynaud olacak. Ulusal Yarışma Jürisi'nin bu yılki yabancı üyesi ise Montréal Film festivali Direktörü Daniéle Cauchard.
31 Temmuz 2012
21. Uluslararası İstanbul Film Festivali’nin Ulusal Yarışma Jürisi beş kişiden oluşuyor.Jüri başkanlığını yönetmen Erden Kıral üstleniyor. Jüride Türkiye’den yer alan diğer isimler ise oyuncu Mehmet Aslantuğ, Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Naci Güçhan ve oyuncu Yelda Reynaud olacak. Ulusal Yarışma Jürisi’nin bu yılki yabancı üyesi ise Montréal Film festivali Direktörü Daniéle Cauchard.

Ulusal Jüri’nin Festival’de Ulusal Yarışma’ya katılacak olan filmleri değerlendirmesi sonucunda Dr. Nejat Eczacıbaşı Vakfı tarafından Yılın En İyi Türk Filmi ile Yılın en İyi Yönetmeni’ne 25’er milyar TL’lik para ödülleri verilecek. Bu ödüllerden başka Ulusal Yarışma Jürisi’nin seçeceği En İyi Erkek Oyuncu ve En İyi Kadın Oyuncu’ya onursal nitelikte birer ödül verilecek. Ulusal Yarışma Jürisi bu dört ana ödülün yanısıra, yönetmenlik ve oyunculuk dışında herhangi bir senaryo, görüntü, kurgu, müzik vs.) üstün başarı göstererek yedinci sanata katkıda bulunan bir kişiye, onursal nitelikte bir Jüri Özel Ödülü de verebilecek.

Uluslararası İstanbul Film Festivali’nde bu yıl Ulusal Yarışma’da yarışacak olan filmler:
Maruf / Yönetmen: Serdar Akar
Şellale / Yönetmen: Semir Aslanyürek
Yazgı / Yönetmen: Zeki Demirkubuz
İtiraf / Yönetmen: Zeki Demirkubuz
Bana Şans Dile / Yönetmen: Çağan Irmak
Fotoğraf / Yönetmen: Kazım Öz
O da Beni Seviyor / Yönetmen: Barış Pirhasan
Hiçbiryerde / Yönetmen: Tayfun Pireselimoğlu
Ayna / Yönetmen: Hakan Şahin
9 / Yönetmen: Ümit Ünal
 YORUMLAR  ({{commentsCount}})
{{countDown || 2000}} karakter kaldı
{{comment.username}}
{{moment(comment.date).fromNow()}}
Uyarı:  Yorumunuz, yönetici tarafından onaylandıktan sonra tüm ziyaretçilerimiz tarafından görüntülenebilecektir. (Bu mesajı sadece siz görüyorsunuz)
{{reply.username}}
{{moment(reply.date).fromNow()}}
Uyarı:  Yorumunuz, yönetici tarafından onaylandıktan sonra tüm ziyaretçilerimiz tarafından görüntülenebilecektir. (Bu mesajı sadece siz görüyorsunuz)