Mavi Gözlü Dev

8,37

( 55 kişi yorum yaptı )

Mavi Gözlü Dev

Sinema Filmi

2007

Kavganın, sevdanın ve Türkçe’nin büyük şairi Nâzım Hikmet, 1941 yılında Bursa Hapishanesi’ne nakledilir. “Komünizm” propagandası nedeniyle mahkûm olan şairin ünü içeride kulaktan kulağa, efsaneye dönüşür. İbrahim Balaban ve Yusuf, ustanın odasına desen çizeceği aynaları taşırlar. Mahkûmların portresini yapan Nâzım’ın aklı yalnızca karısı Piraye’dedir. Günlerdir ne mektup, ne telgraf gelmiştir. Hasretin dinmeyen sızısı, siyatik ağrılarından da beterdir. 2. Dünya Savaşı’nın vahşeti ve sefaleti tırmanırken; şair, Müdür Tahsin Bey’den kötü haberi alır. Hakkında verilen 28 yıl hapis cezası onaylanmıştır.

Piraye gelir sonunda… Mahzundur, hüzünlüdür, çaresizdir. Kısacık görüşmede, gardiyanın evinde gizlice buluşma teklifine şiddetle karşı çıkar. Ustanın öğrencisi Raşit üç yıl sonra özgürlüğü ne kavuştuğunda, Orhan Kemal adıyla “72. Koğuş” hikâyesinin yazarı olacaktır. Balaban içeride, “şair baba”sının yanında ressamlığı ilerletir. Açlıktan ölenlerin çoğaldığı günlerde, dokumacılık sayesinde karısına para yollayan şairin son umudu dayısı Ali Fuat Paşa’dır. Celile Hanım oğlunu kurtarmanın yollarını aramaktadır. Peynirci Nuri’nin getirdiği bir teneke peynir, onu zehirlemek için mi gönderilmiştir? Balaban, açlık içinde, tenekeden çaldığı peyniri sevmediği bir mahkuma yedirir. 1945 yılında savaş bitmiştir ama hapishane müdürü, şaire hoşgörülü davrandığı gerekçesiyle, koltuğunu despot bir müdüre bırakmak zorunda kalır. Kırbaçlı gardiyanlar Nâzım’ın odasını basınca kıyamet kopar. Ekim 1948’de, dayı kızı Münevver ziyaretine gelir. Nâzım yeni bir sevdanın coşkusuna kapılır. İki aşk arasında bocalar, bir de üstüne Münevver kocasından ayrılmayı erteleyince bunalıma girer. Karaciğerinden sonra kalbi de yorulmuştur. Piraye’ye mektuplar yazar, yalvarır. Karısıyla zoraki buluşmada buzları eritmeye uğraşırken; Münevver’in de hapishaneye gelmesi, başka bir kâbusa sürükler şairi. 10 yıldır hapistedir, artık tükenme noktasındadır, yaşamına son vermeyi tasarlar…

Ödüller

Umut Veren Genç Erkek Oyuncu (14.ÇASOD "En İyi Oyuncu" Ödülleri-2007)

En İyi Erkek Oyuncu (19.Ankara Film Festivali-2008)

Umut Veren Yeni Erkek Oyuncu (19.Ankara Film Festivali-2008)

En İyi Erkek Oyuncu (14.ÇASOD "En İyi Oyuncu" Ödülleri-2007)

En İyi Erkek Oyuncu (13.Sadri Alışık Ödülleri-2008)

Ekip

Yapımcı Nihan Belgin (Uygulayıcı Yapımcı)
Mustafa Şen (Uygulayıcı Yapımcı)
Kurgu Muammer Koçak (Kurgu)
Sanat Yönetmeni Mustafa Ziya Ülkenciler (Sanat Yönetmeni)
Yapım Ekibi Cihad Figen (Yapım Amiri)
Yönetmen Ekibi Nihan Belgin (Yönetmen Yardımcısı)
Kamera Ekibi Dimitris Kasimatis (Kameraman)
Gürol Beşer (Kamera Teknisyeni)
Barış Sengelli (Kamera Teknisyeni)
Post-Prodüksiyon Kadir Burç (Negatif Kurgu)
Ahmet Turan Aldırmaz (Kurgu Asistanı)
Ercan Cansever (Teknik Sorumlu)
İlker Şen (Film Baskı)
Tolga Girici (Renk Düzenleme)
Çetin Yılmaz (Renk Düzenleme)
Cem Taşkara (Negatif Kayıt)
Işık Ekibi Mehmet Seyhan Ünver (Işık Asistanı)
Sanat Ekibi Erhan Alabaş (Dekor Şefi)
Canip Serten (Sanat Asistanı)
Metin Örs (Sanat Ekibi)
Makyaj Ekibi Bilay Özgök (Makyaj)
Ses Ekibi Dinos Kitou (Ses Kayıt)
Soner Koç (Optik Ses Transfer)
Müzik ekibi Onur Şentürk (Şarkılar)

Firmalar

Sinevizyon Film (Yapım)
İstanbullu Sinema Teknik Malzemeleri (Işık Ekipman Hizmetleri)
Hasılat 2.059.668,0 TL
Toplam İzleyici 276.295
Vizyonda Kaldığı Hafta 26 Hafta

Son Yorumlar (55)

bltszlk avatar bltszlk 26 Ocak 2017 20:13:56

5

Nazıım Hikmet'in düşünce hayatını ,aşk hayatını ele almış.Baştan sona film beni sarmadı.İdare eder.

mansurx avatar mansurx 23 Eylül 2016 08:08:11

6

Film baştan sona düşük tempolu yer yer tiyatro ve belgesel film havası da var zaten biket ilhan ın bütün filmleri böyle filmin senaryosu da zayıf yetkin dikinciler nazım hikmet ran rolünde fena değildi kısaca herşeye rağmen ortalama bir başarısı var ünlü oyuncuları için izlenebilecek bir film.

black_eagle_09 avatar black_eagle_09 30 Eylül 2013 15:49:34

5

Nazım'ın siyasi yönünden çok aşk hayatı üzerinde durulmuş. Oyuncu performansları iyi ama senaryo yetersiz. Umarım gerçek bir Nazım filmi çekebilirler ilerde.

afarikan avatar afarikan 09 Haziran 2010 14:55:06

7

Öncelikle Nazım Hikmeti'in hayatının beyaz perdeye aktarılması çok güzel bir şey. Bu anlam güzel ama sinamatografik açıdan filmi eksik bulabiliriz özellikle geçişlerde daha iyi bir yöntem bulunabilirdi geçmiş sahnelerin siyah beyaz verilmesi filmin e tkiliyiciliğini azaltmış bence bizim dönem filmleri yapmaktaki sıkıntımız bu filmde de devam etmiş umarım bu sıkıntıları aşarız ve daha güzel filmler yapabiliriz.

mawi yel avatar mawi yel 08 Ağustos 2009 02:43:08

oyuncu kadrosu mükemmel emegi geçenlerin yüregine saglık... güzel bir belgeseldi fakat türk filmlerinde oldugu gibi aşk yine fazla abartılıydı ona daha fazla zaman ayrılmıştı ama yinede teşekkürler zaten başka türlü yapamazlar bu tür belgeseller....)

emre84 avatar emre84 05 Nisan 2009 20:08:04

10

Finalde davet şiirinin hep bir ağızdan okunması süperdi emeği geçen herkesin ellerine sağlık böyle güzel bir film ortaya çıkardıkları için

Yandex.Metrica