Son Darbe (2)

7,80

( 8 kişi yorum yaptı )

Son Darbe (2)

Sinema Filmi

1985

Filmde, bir iş adamına karşı mücadele veren idealist bir doktorun öyküsü anlatılır. Nazmi, Mardin’de doktorluk yapar. Bir gün köylerden birinde toplu zehirlenme vakası yaşanır. Nazmi yaptığı araştırmada, köylünün nehirdeki sudan zehirlendiğini tespit eder. Şehrin ileri gelenlerinden Zülfü Ağa’nın fabrikasının atıkları buna sebep olmuştur. Zülfü Ağa ve belediye başkanı bu durumu şikâyet etmemesi için Nazmi ile anlaşmaya çalışırlar. Ancak Nazmi ikna olmaz ve gerçeği savcıya bildirir. Savcı da arıtma tesisi yapılıncaya kadar fabrikayı kapatır. Fabrikasında işler duran Zülfü Ağa, Nazmi’den intikam alacaktır.

Künye

Yönetmen Halit Refiğ
Senaryo
Yapımcı Yaşar Tunalı
Müzik Cahit Berkay
Görüntü Yönetmeni Hüseyin Özşahin
Süre 88 dk
Tür Dram, Macera
Özellikler 35 mm, Renkli
Ülke Türkiye
Etiketler Belediye, Doktor, Fabrika, Firar, Hapisane, Daha Fazlası

Ekip

Kurgu Sedat Karadeniz (Kurgu)
Yönetmen Ekibi Uğur İçbak (1. Yönetmen Yardımcısı)
Osman Wöber (Reji Ekibi)
Kamera Ekibi Mahmut Yumuşak (Kamera Asistanı)
Post-Prodüksiyon Ali Berkan (Negatif Kurgu)
A. Tümay Rızai (Laboratuar Şefi)
Şems Tokgöz (Laboratuar)
Armağan Köksal (Laboratuar)
Sabahattin Hoşsöz (Renk Düzenleme)
Ses Ekibi Erkan Esenboğa (Ses Mühendisi)
Sedat Karadeniz (Senkron)

Firmalar

Topkapı Film (Yapım)
Sineray (Film Hazırlık)
Arsel Film (VHS)

Son Yorumlar (8)

sinemaadamı avatar sinemaadamı 22 Ocak 2016 19:12:47

8

mardinde çekilmiş güzel bir film. tarık akan rolünün hakkını sonuna kadar veriyor. tarık iyi ki bu filmlerde oynamış yoksa emin olun 1978 den sonra yok olur gider tarık abi. çünkü hep aynı çizgide yürüyerek insan bişiler yapamaz değişik açılarıda düş ünmek gerekir tarık nerdeyse 80 lere kadar çevirdiği filmlerde doğuya hiç uğramamıştı.bıyıklı filmi nerdeyse yok hem damat ferit,çapkın ferit, avare feritti ama maden ve kanal gibi filmlerden sonra artık hep toplumsal filmlere yöneldi helede üstad yılmaz güneyle yollarını birleştirince tam bir değişim yaşadı artık bıyıklar ortaya çıktı.oyun gücü daha kuvvetli olmaya başladı daha gerçekçi daha sosyal filmler yapmaya başladı kendi de diyor zaten tvler hep 74 75 lerde çektiğim salon erkeğini oynadığım filmlerim yayınlanıyor birgün o çok ağır mesajlı filmlerimde yayınlanacak diyor adam gerçekten doğu kültürünü yeşilçama taşımış filmler yaptı doğuda biçok film çekti hepsini de yaşıyormuş gibi oynadı böylece hep dev oldu dev kaldı.popülerliğini yitirmedi kadir gibi maço değildi hanımlar onu daha çok beğendi daha çok tuttu cüneyt gibi yetenekli değildi uçamıyor zıplayamıyor ama çevirdiği toplumsal içerikli filmlerle halkın gönlünü değişik bir tarık akan olarak değişik bir imajla fethetti. filmde mardinden bol bol görüntüler var.iftiraya uğrayan tarık karısına tecavüzü öğrenince firar ediyor ve haldun ergüvençi filmin finalinde kepçeyle öldürüyor. güzel bir film :)) bide ben filmden çok tarıkla ilgili yorum yaptım :))

kariz_ma_35 avatar kariz_ma_35 21 Mayıs 2010 17:01:05

10

Güzel film tarık akan doktor rolünde uğradığı bir iftira sonucu hapise düşer bu film birazda siyasete dönük sanıırm özellikle yıldırıım gencer,ihsan baysal,nilgün akçaoğlu ve kudret karadağ tarık akandan sonra bu filmin kilit oyuncuları iyi bir film ayrıca mardini bol bol görmek mümkün iyi bir film....

mavicocukk 01 Mayıs 2009 12:31:05

9

MÜKEMMEL BİR FİLM HARİKA ZATEN MEMELEKETİMDE ÇEKİLDİ ..1985  TE..  BOL BOL MARDİNİ İZLESİNLER MARDİNİ MERAK EDENLER.. 

performer avatar performer 17 Nisan 2009 20:45:04

izlenmeyi hak eden bir film. reji halit refiğ'in olunca başka oluyor. tarık akan her zamanki gibi başarılı. fakat haldun ergüvenç ve ihsan baysal'ın oyunculuklarına dikkat. meraklısına not. haldun ergüvenç yeşilçam'da 70'li yılların ortasından itibar en kadir savun'u seslendirmiştir. işte o harika ses'in sahibi haldun ergüvenç.

yalnızlar_rıhtımı avatar yalnızlar_rıhtımı 16 Nisan 2009 15:53:04

tarık akan'ın 80 sonrası oynadığı en iyi filmlerden birisi mardin i bol bol izlemek mümkün filmde.

B a r b a r o S avatar B a r b a r o S 19 Mart 2009 20:57:03

9

Güzel film konusuyla oyuncularıyla mutlaka izlenmeli Mardin'in eşsiz güzelliklerini filmde sıkça görebiliyoruz...

Yandex.Metrica