Yılan Soyu

8,21

( 7 kişi yorum yaptı )

Yılan Soyu

Sinema Filmi

1969

Künye

Yönetmen Hidayet Pelit , Ertem Göreç
Senaryo
Yapımcı Bilgin Şenher
Görüntü Yönetmeni Cahit Engin
Süre 70 dk
Tür Dram, Macera
Özellikler Renkli
Ülke Türkiye
Etiketler İnterpol, Kaza, Villa, Yabancı Şebeke, Zengin Kadın Daha Fazlası

Oynayanlar

Ayhan Işık Ayhan Işık Orhan
Nebahat Çehre Nebahat Çehre Ayfer
Feri Cansel Feri Cansel İrma
Kerim Afşar Kerim Afşar İnterpol Dedektifi Cevat
Altan Günbay Altan Günbay Biryant
Ayla Algan Ayla Algan Pervin
Mümtaz Ener Mümtaz Ener Macit Bey
Hüseyin Zan Hüseyin Zan Mafya Adamı
Behçet Nacar Behçet Nacar Dublos
Faruk Panter Faruk Panter Mafya Adamı
Aydın Tezel Aydın Tezel İnterpol Dedektifi Yardımcısı
Hasan Ceylan Hasan Ceylan Yusuf
İhsan Yüce İhsan Yüce Mitsuki
Sadettin Düzgün Sadettin Düzgün Mafya Adamı
Necati Er Necati Er Murat
Orhan Alkan Orhan Alkan Orhan ın Kardeşi
Muammer Gözalan Muammer Gözalan Doktor
Ali Demir Ali Demir Doktor
Ali Seyhan Ali Seyhan Mafya Adamı
Zeki Tüney Zeki Tüney Mafya Adamı
Hüseyin Salıcı Hüseyin Salıcı Garson
İsmet Erten İsmet Erten İnterpol Elemanı
Muzaffer Cıvan Muzaffer Cıvan Mafya Adamı
Kudret Karadağ Kudret Karadağ Mafya Adamı
Tarık Şimşek Tarık Şimşek İrma nın Adamı
Lütfü Engin Lütfü Engin Kaptan
Ahmet Koç Ahmet Koç Mafya Adamı
Niyazi Gökdere Niyazi Gökdere Mafya Adamı
Timuçin Caymaz Timuçin Caymaz Behçet Nacar Seslendirmesi
Erdoğan Esenboğa Erdoğan Esenboğa Aydın Tezel Seslendirmesi
Rıza Tüzün Rıza Tüzün İhsan Yüce Seslendirmesi
Kemal Ergüvenç Kemal Ergüvenç Altan Günbay Seslendirmesi
Jeyan Mahfi Tözüm Jeyan Mahfi Tözüm Nebahat Çehre Seslendirmesi
Hayri Esen Hayri Esen Ayhan Işık Seslendirmesi
Pekcan Koşar Pekcan Koşar Necati Er Seslendirmesi
Hüseyin Güler Hüseyin Güler
Ünal Gürel Ünal Gürel

Ekip

Yönetmen Ekibi Ertan Küçükoktay (Teknik Yönetmen)
Erol Avcı (2) (Yardımcı Yönetmen)
Post-Prodüksiyon Oktay Cengiz (Jenerik Tasarım)

Firmalar

Bilgin Film (Yapım)
Türk-Kan Film (Film Hazırlık)

Son Yorumlar (7)

performer avatar performer 27 Ağustos 2015 21:41:19

8

yılan soyu ismi filme pek yakışmamış bence. film genel olarak fena değil, ayhan ışık'ın varlığı filmde belli bir kalite yaratmış. rahmetli kamera karşısında nasıl durulacağını çok iyi bilen biriymiş. kameraya çok yakışıyor.

jones.seker avatar jones.seker 12 Ekim 2014 00:28:09

8

başarılı bir film ayhan ışık ve nebahat çehre çok yakışmışlar

Papatyam34 avatar Papatyam34 22 Nisan 2014 13:08:04

9

macere dolu aksiyon dolu başarılı bir film Ayhan Işık ve Nebahat Çehre çok yakışmışlar

benimsinema avatar benimsinema 23 Aralık 2012 21:31:47

8

oldukca macera dolu bir film... ayhan isiki bu tür filmlerde görmekte güzel...kendisine suikast düzenlenir ve yanlislikla kardesi öldürülür..intikamini almak icin ceteyi cökertmeye calisir, nebahatin ve kerimin yardimiyla...feri cansel iyi rolde...al tan günbay, behcet nacarai kendi dublörü olarak kullanmasi dogru fikir...ikiside kazilmis kafayla birbirilerine cok benziyorlar..ayrica filmde calan müzikler dogru yerlerde kullanilmis.

kariz_ma_35 avatar kariz_ma_35 04 Temmuz 2012 20:03:07

10

Çalıştığı şirkette dönen kirli işlere kurban giden yönetici konumundaki bir adamın. Akıl almaz durumu ve savaşını yansıtmış bir film. "Orhan" Ayhan Işık  uluslararası donanımlı büyük bir şebekenin hedefi olur. Onu her defasında öldürmek ist er ama başaramaz. Çalıştığı şirketin patronu "Macit" Mümtaz Ener'de bu şebekeye bağlantılı bir işverendir ayrıca. Gemide olan olayda ege kıyılarına vurur Orhan orda villasında misafir eden güzel kadın "Ayfer" Nebahat Çehre ile tanışır. Fakat kısa sürede İstanbul'a dönen Orhan interpol elemanı "Cevat" Kerim Afşar ile olaylı bir karşılaşmayla tanışır. İnterpol ile işbirliği yapan Orhan büyük bir savaşın içinde bulur kendini. Yurt içindeki yabancı uyruklu şebeke patronu sevgilisi "İrma" Feri Cansel ile ilişkisi olur suçluları yakalamak için. Filmin sonunda kıyamet kopar İrma Orhan'a yardım eder ve interpol'ünde yardımıyla yabancı şebekeyi çökertir Orhan. İyi bir film ama görüntü kalitesinde alacalık var hani bazı filmlerde sarılık olur ya o filmlerden. Kalabalık bir cast sinemamızın birçok kötü adamı ve başrolde Ayhan Işık. Tamamen hepsi birbirine uyumlu. Ama keşke görüntü kalitesi biraz daha net olsaydı çok hareketli dövüş sahneleri bol bir macera filmi. Filmin en güzel yanı şüphesizki Nebahat Çehre ile Ayhan Işık'ın aşklarını sonuna kadar korulamaları olmuş. Sıkılmadan izlenebilir bir film..

ozkaracam avatar ozkaracam 09 Mayıs 2012 12:55:05

6

Güzel bir aksiyon filmi. Jenerikte yönetmen olarak yalnızca Hidayet Pelit'in adı geçiyor. Filmin genel havası bana bir uyarlama olduğu izlenimini verdi, fakat bu konuda bir bilgim yok. Ayhan Işık, Alfred Hitchcock'un North by Northwest (1959) filmini n kahramanı Roger Thornhill ile Mike Hammer karışımı bir kahramanı canlandırıyor. Şöyle ki: Organize suç örgütleri (mafya veya casusluk şebekesi) ile mücadele eden roman ya da film kahramanları ya polis, istihbarat örgütü üyesi veya özel dedektif gibi bir profesyonel, ya da olayların akışı sonucu başı derde girmiş sade vatandaşlar olurlar. Filmin kahramanı Orhan, bu anlamda bir profesyonel değil. Fakat İhsan Yüce'nin canlandırdığı Uzakdoğulu dostunun konuşmasından onun gençliğinde lejyonerlik yaptığını öğreniyoruz. Filmin konusunun geçtiği yıllarda o, artık bir şirket yöneticisidir. Çalıştığı şirketin kirli işleri nedeniyle başı belaya girer, bir gemi infilakının ardından denizde ölmek üzereyken genç ve güzel bir kadın (Nebahat Çehre) tarafından kurtarılır; tekrar işinin başına döner. Kendisine yapılan bir suikastte kardeşi (Orhan Alkan) ölünce bir intikam öyküsüdür başlar. O dönemin koşulları içinde güzel çekilmiş bir film. Takıldığım tek nokta, Orhan'ın Interpol üyesi Cevat'la (Kerim Afşar) işbirliğine girdikten sonra adeta kendisine "öldürme yetkisi" verilmiş ajan gibi bir havaya girmesi, mücadele ettiği adamları öldürmesi. Resmi görevli olmayan bir kişinin, karşısındaki insanlar suçlu da olsalar, meşru müdafaa dışında cinayet işlemesi, benim bildiğim kadarıyla suçtur. Filmde buna hemen hiç değinilmiyor. Ne diyelim, o kadar kusur kadı kızında da olur. Kerim Afşar ve Ayla Algan gibi iki tiyatro oyuncusunu böyle bir Yeşilçam filminde izlemek hoş. Feri Cansel, başında sarı renkli peruğuyla yine vamp rolünde ve yine oldukça çekici. Altan Günbay, Behçet Nacar, Faruk Panter, Ali Seyhan, her zamanki gibi Yeşilçam'ın kendilerine biçtiği gaddar, kötü adam rollerinin hakkını veriyorlar. Bugün aramızda olmayanları saygıyla anıyorum.   

Yandex.Metrica