Yasak Aşk

8,25

( 3 kişi yorum yaptı )

Yasak Aşk

Sinema Filmi

1961

Künye

Yönetmen Halit Refiğ
Senaryo ,
Yapımcı Memduh Ün
Görüntü Yönetmeni Mustafa Yılmaz , Şevket Kıymaz
Tür Dram, Duygusal
Özellikler Siyah Beyaz
Ülke Türkiye

Ekip

Tasarım Oral Orhon (Afiş)

Firmalar

Uğur Film (Yapım)
Apa Ofset Basımevi (Afiş Baskı)
Sine Reklam (Reklam)

Son Yorumlar (3)

kamilzafer 22 Mart 2016 19:21:18

Roller tamamlanınca sayfa güzelleşti.Afiş bilgileri kendi yerlerinde. Zafer ALGAN

Yuxel1907 avatar Yuxel1907 12 Ekim 2009 00:46:10

8

Merhum Halit Refiğ'in çektiği ilk filmdir.. Bu vesileyle Halit Refiğ ustaya bir kez daha rahmet diliyorum..

sinemaseverim avatar sinemaseverim 22 Eylül 2007 07:33:09

“Konusunu şiirsel aşk efsanelerinden almıştır. Temiz bir sevgiyle birbirlerine bağlı genç aşıklar, bunların yaşak aşklarını engelleyen evlilik bağı, psikolojik boyutlar içinde incelenmektedir.” diye tanımlamakta, Prof. Dr. Alim Şerif Ona ran. İlk evliliğini Halit Refiğ ile yapan Nilüfer Aydan, “Yasak Aşk” (1)da “En başarılı kadın oyuncu” seçiliyor sinema yazarları tarafından. Filmin senaryosunu Halit Refiğ ile Memduh Ün beraber yazmışlar. Mustafa Yılmaz görüntülemiş. “Yaşı küçük bir kadınla, bir delikanlının toplum kurallarınca yasaklanmış aşklarının öyküsü” anlatılmakta imiş Efgan Efekan, Nilüfer Atdan, Cahit Irgat, Şükran Sabuncu, Suphi Kaner, Senih Okran, Tanju Eraslan birlikte oynamışlar. Memduh Ün senaryoya katkısı dışında bu filmin yapımcısı olarak bastırmış parayı filmi kotarmış.
“Daha bir çok mantık hataları sıralayabiliriz. Bütün bunlar gerçeğe dayanmayan bir filmin, asla başarılı bir film olmadığını ortaya koymaktadır. Bu sene seyrettiğimiz yerli filmlerin birçoğunda olduğu gibi açık bir sadizm gözden kaçmıyor” demekte Vecdi Benderli. (Artist D. Sayı 44, 31.5.1961)
Diğer bir eleştirmen Çetin A. Özkırım beğenisini şöyle yazıyor: “Halit Refiğ’in büyük sinema ustası Bunuel’in ‘Robinson Crusoe’ sini hatırlatan rüya bölümleri ve George Stevens’i andıran sevişme sahneleri gerçekten başarılı çalışmalardı. Sinemanın bu iki sanatçısından yararlanmak Halit Refiğ’in değerinden bir şey kaybettirmiyor”.
Sinema eleştirmeni ve yazarı Vecdi Benderli’ye göre filmde bir çok mantık hataları mevcut iken, bütün bunların gerçeğe dayanmayan bir film oluşu nedeniyle, asla başarılı olmadığıdır. Filmde açık bir sadizm gözden kaçmıyor.

(1)Artist Dergisi, 24 Mayıs 1961 Sayı 44
Agah Özgüç, Sinema, 31 Mayıs 1961 “Yasak Aşk Üzerine”
Kyn: "Aşk Üzerine Söylenmiş Herşey" isimli çalışmamdan

Yandex.Metrica