Tarkan Canavarlı Kule

8,54

( 6 kişi yorum yaptı )

Tarkan Canavarlı Kule

Sinema Filmi

1969

TARKAN CANAVARLI KULE (1969)/Tarkan'ın yazar-çizeri Sezgin Burak'la seri Tarkan filmleri çekimi için anlaşan Arzu Film sahipleri (Ertem Eğilmez-Nahit Ataman), dizi flmlerin çekimi öncesinde TARKAN rolüne uygun tipte bir oyuncu bulmak için Tarkan dergisi yayını yapan Veb Ofset Yayınları sahibi Haldun Simavi'nin PAZAR dergisi aracılığı ile bir artist yarışması açtı. Yarışmaya katılan gençler arasından Tarkan tipine en benzer tip olarak ÜNAL ŞAHİN seçildi. Ancak yarışma tertipleyip seçimini yapan Arzu Film sahipleri, Türk Sineması ölçütlerinde böylesine büyük projede Tarkan filmlerinde adı sanı duyulmamış bir oyuncuyla yola çıkmaya cesaret edemediklerinden, Ünal Şahin'i oynatmaktan vazgeçip rolü Karaoğlan filmleriyle ünlenmiş Kartal Tibet'e verdiler. Yarışmada seçilen Ünal Şahin'i, Sibel Film sahibi Müfit İlkiz, Nuri Kırgeç'in senaryosunu yazdığı, Cavit Yürüklü'nün yönettiği bu filmde oynattı. Siyah-beyaz çekilen bu filmde baş rol oynayan Ünal Şahin, bu film sonrası oyunculuğu bıraktı.

Künye

Yönetmen Cavit Yürüklü
Senaryo
Yapımcı Müfit İlkiz
Görüntü Yönetmeni Erdoğan Engin
Eser
Tür Aksiyon, Fantastik, Macera, Tarihi
Özellikler Siyah Beyaz
Ülke Türkiye
Etiketler Atilla, Canavar, Cengaverlik, Çizgi Roman Uyarlaması, Kahramanlık, Daha Fazlası

Firmalar

Sibel Film (Yapım)
Sibel Film (Yapım)
Sibel Film (Yapım)

Son Yorumlar (6)

ozkaracam avatar ozkaracam 03 Aralık 2010 10:06:12

Bu filmi yaşım çok küçükken izlemiştim, ayrıntısını fazla hatırlamıyorum. Siyah beyaz bir filmdi, Erol Taş yine kötü adam rolündeydi. Sonradan öğrendiğime göre, Tarkan'ın filme alınması gündeme geldiğinde Ünal Şahin bir dergi yarışması ile, özel olar ak seçilmiş. Fakat Arzu Film'in sahipleri tanınmamış birisiyle filmi çekmenin riskli olacağını düşünüp Tarkan rolünü Kartal Tibet'e önermişler. Ünal Şahin'e de bu küçük bütçeli yapımevinin siyah beyaz filminde oynamak düşmüş. Böylece 1969 yılında üç adet Tarkan filmi piyasaya sürülmüş. Birisi bu film, birisi ilk "resmi" Tarkan filmi (Mars'ın Kılıcı adıyla da biliniyor), birisi de Tarkan Camoka'ya Karşı (!). Bu arada "resmi" Tarkan filmlerinden sadece üçünün Sezgin Burak'ın yazdığı öykülerden yola çıktığını, Altın Madalyon ve Güçlü Kahraman filmlerinin Burak'ın öyküleriyle isim benzerliğinden başka ortak bir yönünün olmadığını belirtmek isterim.  

delikadir39 avatar delikadir39 15 Mart 2010 11:37:03

10

Babanız eşşiz bir karikatüristti.Allah rahmet eylesin Sezgin Beye.

delikadir39 avatar delikadir39 15 Mart 2010 11:36:03

10

Çok sağolun Tan Burak Bey...

atilkurt 31 Ocak 2009 08:19:01

Bu film TARKAN'ın Yaratıcısı SEZGİN BURAK'tan izin alınmadan çevrilmiş, korsan bir yapımdır. Orjinal TARKAN Filmleri ile alt alta listelenmemelidir, ya da bu durum film adının yanında özel olarak belirtilmelidir. TARKAN taklit edilen ilk ve tek Türk Çizgi Kahramanıdır. Sinemamız hep yabancı karakterleri taklit ederken, TARKAN'ın taklitleri Hollywood'ta gişe rekorları kırmaktadır.

ersanhan 03 Ekim 2008 13:44:10

Kartal Tibet olmasa bile izlemeyi çok isterdim.Fakat Canavarlı Kule ve Cmoka'ya Karşı filmleri galiba Tarkan serileri içinde yer almıyor yani sayılmıyor.Bu yüzden gösterilmiyor ve hiçbir yerde yok.

isocum avatar isocum 13 Ağustos 2008 16:56:08

9

bu tarz fantastik filmlere bayılırım fakat bu filmi seyretme imkanım olmadı ve olmayacak gibi de çünkü film kayıp filmlerden türk sinemasının her filminin önemi ve değeri büyüktür bizim kültürümüzü geçmişimizi yansıtmaktalar fakat bunların kıymeti ne yazık bilinmiyor biz sahip çıkmaya çalışıyoruz fakat yinede eksiklerimiz çok

Yandex.Metrica