Serseriler Kralı

8,93

( 10 kişi yorum yaptı )

Serseriler Kralı

Sinema Filmi

1967

Los Hermanos Rigual’in ‘Chitarra Amore Mio’ uzunçalarındaki (1965) ‘Tenderly’ (1946) (Walter Gross / Jack Lawrence).
Melodideki duygusallıktan farklı olarak bir tokat ile sonuçlanan konuşma.
Selma; “Seninle bütün ömrümüzce mesut olurduk. Aramızda Turgut olmasa tabii.”
Osman; “Ama var.”
Selma; “Olmaması senin elinde.”
Osman; “Ne demek istiyorsun?”
Selma; “Dünyada senin üstüne kumar hilesi bilen var mı? Her şeyi çeviren, parayı kazanan sen, milyonların sahibi Abin. Hem paralara hem de bana sahip olabilirsin. Hiç düşündün mü? O’nu ortadan kaldırmak o kadar kolay ki. Öldürmek değil, kendini en emniyette hissettiği bir anda polise bir telefon kâfi. Nerden anlayacak bizim yaptığımızı. Senelerce içerde çürür, senelerce. Sonra yeniden kurarız işimizi. Sen ve ben. Sadece sen ve ben!”


Şen Sahne… Baştaki 3 buçuk dakikalık kulis sahnesi filmin özeti gibi.
Kahramanımız Osman burada sihirbazlık gösterileri yapıyor. Eskiden abisi Turgut’la kumarhane işletiyorlardı. Yüz binler dönen o çarkın içinde paraya para demiyorlarmış. Dünyanın en fettan dişisi Selma aralarına girince işin rengi değişiyor. İki kardeşi düşman ettiği gibi bitirimhaneyi polise ihbar ederek işlerini de bozar.
Hapse giren ağabey her şeyin sorumlusu olarak kardeşini biliyor. Ahdetmiş tahliye olduğunda öldürecek.
Osman ise orada burada sürttükten sonra bu salaş gazinoda iş bulmuş. Üstelik assolist Fatma’ya körkütük aşık. Saklamaya çalışsa da (adını öğrenemeyeceğimiz) Feridun Karakaya durumu çakmış.
Genç kadının kocası yıllar önce sizlere ömür. Hastalıklı kızı Boncuk’u buralarda büyütmeye çalışıyor. Kayınvalide Aliye Hanım da fırsattan istifade torununu yanına almak için hukuki yollara başvurmuş. Mahkeme kararına göre Fatma, çocuğunu tedavi ettirecek parayı bulamazsa kızı, babaannesine verilecek. Yurt dışında tedavisi gerekiyormuş.
Osman girer devreye. Bulacakmış bu parayı. Feridun Karakaya ile kolları sıvıyor.
Yankesicilik, işportacılık, kumarbazlık derken parayı denkleştiriyor.
Ama ortada aşamayacağı iki sorun var. Sevdiği kız bir başkasının seviyor! Abisi de hapisten çıkmış, peşinde.
Düğüm, Yeşilköy’de sevdiklerini Avrupa’ya gönderdiğinde çözülür.

Turgut; “Neden yaptın bunu boş tabancayla? Neden beni ateşe zorladın?”
Osman; “Boş ver Abi, böylesi daha iyi. Biz zaten ofsayta düşmüşüz. Hayatımız kaymış. Yalnız şunu bil ki ‘Kalleş’ Osman asla sana ihanet etmedi.”
(Yazan: Murat Çelenligil)

Künye

Yönetmen Mehmet Dinler
Senaryo
Yapımcı Osman F. Seden
Görüntü Yönetmeni Kenan Kurt
Süre 77 dk
Tür Dram, Komedi, Macera
Özellikler Siyah Beyaz
Ülke Türkiye

Ekip

Post-Prodüksiyon Osman Bilen (Negatif Kurgu)
Ali Berkan (Negatif Kurgu)
Tanas Petriyadis (Laboratuar)
Sedat Tuncel (Laboratuar)
Recai Karataş (Laboratuar)
Müzik ekibi Behiye Aksoy (Şarkılar)

Firmalar

Kemal Film (Yapım)
Acar Film (Film Hazırlık)

Son Yorumlar (10)

benimsinema avatar benimsinema 27 Şubat 2014 11:27:56

9

filmi izle izle sonu acikli bir final olmus... olmasi gerekende buydu zaten... kemal filmin en iyilerinden oldugunu düsünüyorum... kadrda zaten saglam... parlanin sirinligi, sadri babanin aglamakli oldugu konusmlar hepsi harika... kesinlikle tavisye edilir...

beyzacetin avatar beyzacetin 18 Nisan 2013 13:43:11

10

çok duygusal bir film. Aşkını saklamasına öyle üzüldüm ki izlerken. Çok etkilendim filmden. Sonunda kendini bile bile öldürtmesi yani intiharına abisini vesile etmesi de cok güzel düşünülmüş.

dogankoseoglu avatar dogankoseoglu 09 Ağustos 2012 19:50:59

yer yer güldüren ama çoğu zaman hüzünlü sahnelere neden olan müthiş bir Sadri Alışık klasiği kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim.

kartal tibet tutkunu avatar kartal tibet tutkunu 10 Ekim 2011 22:47:10

10

Sadri ALIŞIK'TAN ismin'e yakışır bir film. Konsept: Osman, Sadri ALIŞIK Turgut, Kenan PARS Birbirinden haz almayan iki kardeş Fatma, Filiz AKIN Gazino'da şarkıcı olarak çalışır mafya gibi işler çeviren Turgut birgün sevgilisinin oyununa gelip hapisha neye girer.. Turgut ta hapishaneye kendisini Osman'ın düşürdüğünü, sevgilisinin ona söylediği sözü ile inanır kardeşine karşı bilmeden büyük bi kin besleyerek o içerdeyken adamların'a da Osman'ın üzerinden bir an bile gözlerini ayırmamalarını istemektedir... Osman ise suçsuz olduğunu bir türlü onada inandıramaz. Bi' zaman sonra'da Turgut hapisten çıkar hesap saatı gelip çatar. Herşey hava alanın da olup bitecek.. sonu nasıl tecelli edeceği merak'a mucip olan güzel de bir film...  

MGUNAY avatar MGUNAY 13 Eylül 2010 09:34:09

10

filmin ismi gibi Sadri babanın kral filmlerinden bir tanesi.

performer avatar performer 23 Temmuz 2009 23:39:07

sadri alışık'ın varlığı için izlenebilir. cahide sonku'nun diyalogsuz oynadığı bir film. cahide sonku'nun hazin sona doğru sürüklenmeye başladığı yıllar sanırım.

Yandex.Metrica