Ölünceye Kadar

Yorumlar

aysenazan avatar aysenazan 12 Mayıs 2015 14:00:38

Geçen hafta sonu filmi bir kez daha izledim. ve bana yine aynı tadı verdi. İnsanı başka bir dünyaya, başka bir hayata, bambaşka bir atmosfere sürükleyen bir film. filmi izledikten bir süre sonra sanki halen daha o otelde kalıyorsunuz. Nesrin'in ses t onu kulaklarınızda. bu rolde Arzu Okay'dan başkası oynayamazdı bence. Yoksa bu film aynı anlamı taşımazdı. Filmin alındığı Esat Mahmut Karakurt'un aynı isimli romanını da okudum ancak aynı tadı vermedi. bambaşka bir film.

dikişsizsabri avatar dikişsizsabri 26 Ağustos 2014 13:05:12

10

_ Bütün kapılarda, bütün pencerelerde seni bekleyecektim. Yorgunluğumuzu, ekmeğimizi, ışığımızı, baktığımız yerleri, sevincimizi çocuklarımızla paylaşacaktık.
__ Hiçbiri olmayacak artık. Bütün bir ömür yerine tek bir gecemiz, birkaç saatimiz var.
__ Sonra
__ Nayrılacağız

kral_affetmez avatar kral_affetmez 12 Kasım 2013 12:01:32

türk sinemasının en iyi filmlerinden birisidir.salih güney çok karizmatik.

beyzacetin avatar beyzacetin 09 Nisan 2013 17:29:40

10

Ayhan Işık öleli yıllar olmuş ama Türk sineması hala o kadar yakısıklı bir jön görmemiş. Hem karizma, asalet, mağrurluk hem de oyunculuk KUSURSUZ

beyzacetin avatar beyzacetin 18 Mart 2013 16:18:58

10

Defalarca izlediğim ve hala doyamadığım bir film. Ayhan Işık ın kesinlikle en yakısıklı oldugu film. Hem senaryosu cok güzel hem oyuncular çok iyi. Arzu Okay çok ama çok çekici. Favorilerimden. Gözyasları içinde izlediğim bir film.

aysenazan avatar aysenazan 05 Eylül 2012 16:56:13

Tek kelimeyle "hayatımın filmidir" Ayhan Işık'ın olgunluk döneminde çektiği bir film. Arzu Okay'ın ise galiba ilk filmi. Bu filmi bu kadar çok sevmemin nedeni sanırım ismi; "Ölünceye Kadar". Her şeyin çabuk tüketildiği, tüketilmesinin olumlandığı bir dönemde "Ölünceye kadar seveceğim" tümcesini duymak insanın nasıl da acı bir tebessüm yerleştirir yüzeüne. Çocukken bu filmi izlemiştim. O zaman tam israk edemedim bu derin anlamı. Tüketimin bizi tükettiği , tüketmemenin harcamamanın ayıp sayıldığı, aşk ve sevgi kavramlarının içinin boşaltıldığı, vefanın sadece bir semt adı olduğu, sadakatin ve namusun değerini yitirdiği bir bir dünyada; "Ölünceye Kadar" filmini izlemek bana yaralarımı saracağım bir limana ulaşmak gibi gelir.
Hikaye malum..Hukuk profesörü olan Bedri Nejat'ın namus ve bekaret kavramlarına verdiği değer ana temadır. Nejatla Nesrin'in aşkı da bu tema üzerine kuruludur. Nejat Nimet'in acısını hafifletmek için gittiği bi otelde Nesrin'le tanışır. Nimetle Nejay'ı ayıran da yine bu bekaret ve namus kavramlarıdır. Nejat Bakire olmadığını bildiği yani yeşilçam dilinde kendisinden önce "başkasının olan" Nimet'i terkeder. Nimet de bunun üzerine canına kıyar. Bu bunalımı kaldıramayan Nejat bir arkadaşının da ısrarıyal bi otele sığınır. Burda Nesrin'le tanışır. Nesrin küçük yüreğine kocaman bir kadın taşıyan yürekli bir kızdır. Nejat'a olan ilgisi hatta yoğun aşkı sonucu O'ndan bi adım beklemeden O'na yaklaşır. Sevgisini aşkını her fırsatta dile getirir. Bir gece otelin salonunda Nejat için "Ölünceye Kadar" şarkısını çalar ve söyler. İşte o şarkının sözleri beni hüzünlerden hüzünlere salar. Seni ölünceye kadar seveceğim diye başlar şarkı. Ve şarkının her sözü aşkın kutsallığını ve masumiyetini yansıtır. Aşkımız ölünceye kadar bitmeyecek/ Yıllar seni sevmeye yetmeyecek. Herhalde böyle bi aşkın günümüzde, 2010'dan sonra, yaşanması imkansız.
Derken bence filmin kilit sahnesi olan sail sahnesine gelelim. Tabi ben burda filmin tamamını anlatmayacağım. Sahilde Nejat ve Nesrin buluşur. Nejat İstanbul'a döneceğini söyler. Nesrin; "Beni bırakırsan bedbaht olurum. gitmekle değil yanında kalmakla mutlu edeceksin beni. " Aynı şeyleri konuşmayalım diyen Nejat'a Nesrin; Seni seviyorum deme sevmediğini biliyorum. Bırak ben söyleyeyim. Seni Seviyorum Dünya durdukça seveceğim bu aşkla yaşayıp bu aşk olmazsa öleceğim. Beni sevmediğini bile bile yanında olacağım daima. Bıraksan da öfkeyle kovsanda yanında olacağım. Ayrılmayacağım senden ayrılmayacağım." Bu sözlerin ardından Nejat ve Nesrin birlikte olur. Nejat arkasından şçyle der; böyle bir kadının da erkeğinde düşmanıydım. Bu benim için en büyük ahlaksızdı. Muhakkak evleneceğiz" diyor. Nesrin bunun üzerine "Mecbur kaldığım için bir erkek benle evlenmemeli, beni sevdiği için evlenmeli. ömrümde hiçbir erkeğin eli değmemişken bana senin olmayı ben istedim" der. Artık Nejat da Nesrin'e aşkını itiraf eder. Araya yeşilçam klasiği olan tatsız olaylar girer. En sonunda Nejat kızkardeşini kandırıp bırakan İhsan'ı öldürdüğü için hapse giderken Nesrinle vedalaşmaları göz yaşartıcı cinstendir. Nesrin sevdiği adamı ölünceye kadar bekleyceciğini söyleyerek ona veda eder. Hatta Nesrin'in şu cümlesi aklımda kalmıştır. "7 yıl aşkımız için kısacık bir zaman" İşte böylesine büyük bir aşktır Nejatla Nesrin'in aşkı. Nesrin dünyanın en güzel aşkını yaşamış bir kadındır. İlk aşkıyla evlenmiş, aşkını cesurca yaşamış, Onla evlenmiş ve O'nu ölünceye kadar bekleywceğine ve seveceğine and içmiş bir kadındır. Nejatsa okumuş olmanın yanı sıra delikanlı, kişlik sahibi olgun bir adamdır. O da Nesrin'in aşkını fazlasıyala haketmektedir. Film bazı yerlerde kadını aşağoladığı için eleştirilse de bence tam tersi kadını yücelten aşkın, sevginin, namusun ve sadakatın kutsallığının altını çizen bir filmdir. Bence dünyada yaşanılacak en güzel aşklardan biridir. 2012 'in tüketim dünyası bu aşka izin verir mi bilmem ama mucizelere her zaman inanırım.

loading...
Yandex.Metrica