Öldürmek Hakkımdır

7,35

( 3 kişi yorum yaptı )

Öldürmek Hakkımdır

Sinema Filmi

1968

Nazif (Yılmaz Güney) ve Azize (Sema Özcan), iki kan davalı ailenin çocuklarıdır. Yıllar önce iki aile arasında başlayan düşmanlıkta ne Azize'nin ne de Nazif'in suçu vardır. Suçlular, birbirlerine düşman iki kan davalı ailenin ileri gelenleri, büyükleridir. Nazif'in annesi barışa, uzlaşmaya karşıdır. Geçmişteki acıların intikamını almak için yeni bir kurban daha istemektedir ve ona göre bu kurban Azize olmalıdır. Nazif ise, anasının bu kinci tavrına isyan eder, onu bu kararından vazgeçirmeye çalışır. Çünkü, kan düşmanları ağanın kızı Azize'yi sevmektedir. Azize de Nazif'e sevdalıdır. İki aile arasında bu kin, bu anlaşmazlık sürüp giderken birden harp patlar. Düşmanlar yurda girince tüm ulus silahlanır. Kurtuluş Savaşı'nın en hareketli günlerinde Nazif, "İşte şimdi öldürmek hakkım dır" deyip, işgal kuvvetleriyle çarpışmak için dağa çıkar. Kahramanca bir savaş verir. Düşman geriye çekilir. Nazif köyüne döner. Azize onu beklemektedir. Ülke savaştan zaferle çıkınca, kan davalı iki aile barışırlar ve birbirlerine sevdalı Azize ile Nazif de evlenir.


Bu filmin tamamı Sapanca İlçesi\'nde çekilmiştir. Günlerce ilçede değişik bir hava esmiş ve çekimlerde figürasyonun tamamı Sapancalı gençlerden oluşturulmuştur.

Künye

Yönetmen O. Nuri Ergün
Senaryo
Yapımcı Mahmut Dedehayır
Görüntü Yönetmeni Özdemir Öğüt
Tür Dram, Macera, Savaş
Özellikler Siyah Beyaz
Ülke Türkiye
Etiketler Türk Kurtuluş Savaşı Daha Fazlası

Firmalar

Dede Film (Yapım)

Son Yorumlar (3)

kerimşah 1 gün, 14 saat

Bu filmi çok aradım bulamadım. Lütfen biri bana yardımcı olabilir mi? uygarinternet@mynet.com e-mail den ulaşabilirsiniz. Teşekkürler.

Uğur44 avatar Uğur44 14 Ekim 2015 19:00:50

10

film de ali şen çok kötü bir rolde

ugurcan010203 avatar ugurcan010203 10 Ekim 2014 17:19:39

10

Bu Filmi İzledim Arkadaşlar Film Acayıp Güzel Hele Ali Şen Çok Güzel Bir Rol Almış Filmde

Yandex.Metrica