banner
Oğlum Osman

8,33

( 15 kişi yorum yaptı )

Oğlum Osman

Sinema Filmi

1973

Künye

Yönetmen Yücel Çakmaklı
Senaryo ,
Yapımcı Atilla Gökbürü
Görüntü Yönetmeni Mike Rafaelyan
Eser
Vizyona Giriş Tarihi 01 Mart 1974
Tür Dram
Özellikler Renkli
Ülke Türkiye
Etiketler 16 Büyük Türk İmparatorluğu, Aile, Aşk, Bunalım, Bursa Ziyareti, Daha Fazlası

Oynayanlar

Aytaç Arman Aytaç Arman Osman
Fatma Belgen Fatma Belgen Fatma
Nuri Altınok Nuri Altınok İhsan
Şükriye Atav Şükriye Atav Semiha
Muzaffer Yenen Muzaffer Yenen Fatma'nın Babası
Mahmure Handan Mahmure Handan Dadı
Bahri Ateş Bahri Ateş
Ünal Gürel Ünal Gürel Seslendirme
Abdurrahman Palay Abdurrahman Palay Seslendirme
Timuçin Caymaz Timuçin Caymaz Seslendirme
Leman Akçatepe Leman Akçatepe
Hayri Esen Hayri Esen aytaç arman seslendirmesi
Jeyan Mahfi Tözüm Jeyan Mahfi Tözüm Fatma Belgen Seslendirmesi
Agah Hün Agah Hün Nuri Altınok Seslendirmesi

Firmalar

Elif Film (Yapım)

Son Yorumlar (15)

kartal_tibet_1938 avatar kartal_tibet_1938 24 Ağustos 2015 11:57:54

dinden uzaklaşıp boş bir hayat süren osmanın pişman olup hacca giderek tövbe etmesini anlatan güzel bir tasavvuf filmi.

vatansever10 avatar vatansever10 21 Eylül 2014 20:47:08

10

güzel bır fılm..nuri altınokun performansı çok güzel. fılm içinde kı eskı sahneler 1957 yılına ait hz.musa filmındendır....

beyzacetin avatar beyzacetin 29 Temmuz 2013 13:39:57

Çok güzel bir film. Öykü cok güzel anlatılmış. Osman ı egitim için Avrupa ya gönderiyorlar. Ama dinden tamamen sogumuş, kopmus olarak dönüyor, hatta cevresine adının Kaya oldugunu söyleyecek kadar ailesinden ve dininden, gelenek göreneklerinden utanı yor. Ama neyse ki sonunda hatasını anlıyor. Özellikle yarı film yarı belgesel diyebiliriz.

benimsinema avatar benimsinema 20 Mart 2013 23:12:59

10

belgesel tadinda bir film...islamiyeti en güzel sekilde anlatan filmlerden biri. filmde siyah beyaz bölümlerde cok görünmektetir...kabeyi sanirim en iyi sekilde bu filmde görebiliyoruz...emegi gecen herkese tesekkür ederim...aytac arman bu filmi cevi rdikten sonra acaba filmden etkilendimi ???

performer avatar performer 26 Mayıs 2012 18:17:05

9

filmde siyah beyaz olan yerler yüksek ihtimal yönetmenin farklı bir zamanda çektiği "kabe yollarında" adlı belgesel'den alıntı. filmde din,ahlak ve milli duyguların anlatılması güzel olmuş.

t_rex avatar t_rex 11 Haziran 2011 15:14:06

İhsan;"Demek adın Kaya haa! bir taş parçası.Ben senin adını Osman koydum.Osman Gazi gibi yiğit, Hz. Osman gibi dindar olasın istedim.Sen böyle bir adı beğenmeyip değiştiriyorsun."  Osman;"Evet değiştiyorum, çünkü barbarlarla, gericilerin adını kullan maktan bıktım artık." İhsan;"Osman nasıl söylersin bunları. Benim etimden kanımdan olan sen nasıl kendini inkar edersin.Nasıl atalarının adından utanırsın...Adını koyarken neler düşünmüştüm halbu ki.Evlendiğimizde uzun süre çoçuğumuz olmamıştı.Her gece dua ederdim Allah'a bir evlat ihsan et diye yalvarırdım.Sonunda Allah dualarımı kabul etti ve seni ihsan etti bana.Dünyaya gelişini Cenab-ı hakkın bir lütfu İlahisi olarak kabul etmiş,adını en değerli hocaların duaları  ile koydurmuştum.Önce sana vatan sevgisini,bayrak sevgisini öğrettim.Okulla birlikte din derslerindede çalışkan ve başarılıydın.Daha sen küçük yaşlarda iken sevgili Peygamberimizin emrine göre sana iyiliğin, dürüstlüğün kapılarını aralamış,sana abdest almasını, namaz kılmasını öğretmiştim. Cemaat arasında küçüçük boyunla namaz kılarken, seni seyreden müminlerin gözlerinde büyüdükçe büyüyordun. Daha o yaşlarda  camilerde dua etmeyi, sokaklarda oynamaya tercih edecek kadar anlayışlı olman bana anlatılmaz yürek ferahlığı veriyordu. O yaşlarda Kuran-ı Kerim okurken ki  sesin hala pırıl prıl kulaklarımda.Seni hem dinimize hem örf/adetlerimize bağlı, hem asrın ileriklerine  yakın, maddi manevi her yönden mücehhez bir insan olarak yetiştirmeye çalıştım."  Osman; "Bende tahsilimi tek gün aksatmadan en iyi derece ile diploma alarak bitirdim." ihsan;"Sözüm aldığın diplomaya değil,yok olan kişiliğine. Bunca umutla yetiştirdiğim biricik evladımın ismini bile reddecek kadar değişmesini aklım almıyor bir türlü."  Osman;"Dünya nerde biz nerdeyiz. Boş konuşuyorsun baba." İhsan;"Hangimiz boş konuşuyoruz. Dünyanın nerede olduğunu taktir etmeseydim bunca yıl seni avrupalarda okutur muydum.Seni oraya ilim ve teknik öğrenesin diye gönderdim,sense kutsal şeyleri unutarak, ruhunu  değiştirerek  kutsal şeyleri küçümseyen biri  olarak karşıma çıktın."Osman;"Bütün bunlar hurafeler devrinde kaldı.Çağımız teknik çağı."  İhsan; "Elbette ki teknik çağı ama gaye makinaya esir olmak değil onu esir almaktır.Buda ancak manevi bir temele  dayanarak mümkün olabilir.Aklını başına al Osman. İlericilik Allah'ı tanımamak değil, kutsal duygularla medeniyeti bağdaştırabilmektir.İftihar edeceğim bir Osman beklerken adını taşlaştıran bir züppeyle karşılaşmam bütün hayallerimi yıktı."  Osman; "Eğer sizi utandırıyorsam Almanya'da ki işim hazır baba. Hemen giderim. Zaten sizin için dönmüştüm."  İhsan;"istediğin yere gidebilirsin.Benim oğlum Osman'dı. sen ise bu isme bile layıK olmayan bir şaşkınsın.Git artık. Git be git.Film gereksiz yere uzatılmış yeni bir montaj gerektiriyor.

Yandex.Metrica