Kurbağalar

8,64

( 19 kişi yorum yaptı )

Kurbağalar

(Kurbağalar)

Sinema Filmi

1985

1986 yılında Sinema Yazarlarının En İyi On Film seçiminde 4. olan Kurbağalar çeşitli festivallerden de başarı ile döndü.
Yaşamlarını domates, biber ve kurbağa toplayarak geçiren köylülerden Elmas Kadın (Hülya Koçyiğit), kocası öldürülünce genç yaşta dul kalır. Kocasız kalan Elmas, günden güne büyüyen çocuğuyla yaşam savaşı verir. Bankaya ve kooperatife olan borçlarını ödeyebilmek için durmadan çalışmak zorundadır. Bu arada köyün delikanlıları da Elmas'a rahat vermezler. Ama genç kadın, 7 yıl hapiste yattıktan sonra özgürlüğüne kavuşan Balkanlı Ali'ye (Talat Bulut) kanı kaynar. Ali de Elmas''a sevdalıdır. Onunla evlenmek ister. Ama bi gecelik bir beraberlikten sonra Ali'nin bu tutkusundan vazgeçtiği görülür. Çünkü bu evliliğe karşı çıkan Ali'nin dul annesidir. Elmas kaderine boyun eğerek y aşamını kurbağalar dünyasında sürdürecektir.

Ekip

Kurgu Mevlüt Koçak (Kurgu)
Yapım Ekibi Azmi Yıldız (Set Ekibi)
Erdal Sümer (Set Ekibi)
Bedri Uğur (Set Ekibi)
Yönetmen Ekibi Turgay Aksoy (Yardımcı Yönetmen)
Kamera Ekibi Orhan Temizkan (Kamera Asistanı)
Post-Prodüksiyon Yıldırım Kumral (Laboratuar)
Ayhan Akad (Laboratuar)
Işık Ekibi Mustafa Koçyiğit (Işık Şefi)
Gürcan Küçüker (1. Işık Asistanı)
Ses Ekibi İhsan Küçüktepe (Ses Mühendisi)
Tuncer Aydınoğlu (Ses Mühendisi)

Firmalar

Gülşah Film (Yapım)

Son Yorumlar (19)

XduygusuzX avatar XduygusuzX 14 Eylül 2013 15:55:03

güzel bir film..Hülya Koçyiğit'in ustalıkla oynadığı bir kaç filminden biri..Özellikle müziği çok hoşuma gitti

beyazambak avatar beyazambak 29 Ekim 2012 02:04:03

9

Beğenerek izlediğim filmlerdendir.

t_rex avatar t_rex 19 Mayıs 2011 13:57:05

70'lerde yapmacık(!) olan H.Koçyiğit değil yönetmenlerdi. Yeryüzündede  o filmlerdeki duruşu sergileyen kaliteli gerçek insanlar olmuştur... sorun bu karekterlerin gereğinden fazla sinemada oluşmalarıdır. 

eylül fırtınası avatar eylül fırtınası 08 Ekim 2010 22:00:10

10

Kurbağalar Yeşilçam'ın kameralarını Trakya Yarımadası'na yönelttiği çok az sayıdaki filmden birisi..Şerif Gören ve Hülya Koçyiğit'in  beraber çektiği en iyi film,Gören filmografisinin de en olgun ve neredeyse kusursuz ürünlerinden..Her ne konumda ve coğrafyada olursa olsun öncelikle kadın olmanın,hele hele ''ersiz'' bir kadın olmanın zorlukları filmin ana teması.Seksenlerde Atıf Yılmaz'ın sıkça işlediği ''cinsel bir obje olarak kadın'' sorunsalını Şerif Gören en az ustası Yılmaz kadar cesurca ve ustaca işlemiş.Atıf Yılmaz daha çok kentli kadın üzerinde çeşitlemeler yapmayı tercih ederken Şerif Gören Kurbağalar'da kırsaldaki bir kadının dramını,cinselliğini ve açmazlarını irdelemeyi tercih etmiş.Erdoğan Engin'in titiz görüntü çalışması filmi adeta rengarenk motiflerle süslü otantik bir kilim gibi çekici ve sıcak bir atmosfere bürümüş.Şerif Gören'in köy romantizmine kaçmayan ve yer yer belgesele yaklaşan tavrı da takdire değer.Atilla Özdemiroğlu'nun etkileyici müziği de bu biçimsel ve içeriksel uyumu başarıyla desteklemiş.Hülya Koçyiğit 1970'lerin ağdalı Orhan Aksoy melodramlarındaki yapmacık oyunculuğunun çok ötesinde bu filmde.Canlandırdığı Elmas kadını yaşayarak oynamış,ete kemiğe büründürmüş,adeta elbise gibi giymiş rolü üzerine.Talat Bulut her zamanki gibi sade ve dengeli..Ve başarılı.Yaman Okay,Yavuzer Çetinkaya ve Tomris Oğuzalp gibi usta oyuncular ise bekleneni fazlasıyla veriyorlar.Ancak Şerif Gören kırsala dair filmlerinin çoğunda yaptığı gibi bu filmde de yöre halkına filmde rol vermiş.Tabi ki amatör oyuncular filmde o kadar göze batıyor ki Metin Çekmez gibi deneyimli bir oyuncu küçük bir rolde görülürken  en azından diyaloglu rollerde profesyonel oyuncular tercih edilmiş olsa sonuç daha iyi olacakmış.Kurbağa toplama sahneleri ve çeşme başında yapılan biberli evlenme teklifleri filmin en ilgi çekici ve renkli yönleri.Antalyalı askerin köylü kızı kaçırmaya ikna etmesi ise filmin konusuyla hiç ilgili olmadığı için seyircinin kafasını karıştıran bir ayrıntı.Çoğu filminde yaptığı gibi bu filmde de Şerif Gören ayrıntı zenginliği oluşturma gereksiz yan konulara yer vermiş. Yılanların Öcü filminde de sağlık memuruna aşık bir köylü kızı vardı izleyenler hatırlar.Konu ile hiç ilgisi yoktu ve izleyici de acaba konuya neresinden dahil olacak diye beklenti yaratıyordu.Bu çok küçük kusurları dışında Kurbağalar çok güzel,başarılı ve önemli ve değerli  bir film..Klasik olmaya aday bir çalışma..Not:Şerif Gören Alfred Hitchcockvari huyu olan filmlerinde küçük küçük roller oynama geleneğini bu filmde de sürdürmüş.Kendisini merak edenler berber sahnesinde izleyebilirler.  

t_rex avatar t_rex 22 Mart 2010 15:40:03

yorum yapmak istadiğim eser seksenli yıllararın filmi bundan dolayı öncelikle o dönemin şartlarını ele alarak eleştirmeliyim. o dönem yeşilçam yarattığı sinema eserlerini çok geniş çaplı ve büyük bütçelerle gerçekleştiremeden yaptığı için hep ikinci sınıf sinema olarakda izlenim bırakmıştır. ama her nekadar teknoloji ilerlememiş olsada  bir film kameranın hareket ve açı zenginliği bilinçli profesyonel ellere bırakılarak, özgün ve kişisel yapımlar baz alınıp, halkın doğrultusunda değilde sırf sanat için yapılsaydı bugüne ilkel bir sinema geçmişi  bırakılmazdı.yeşilçamda mekan unsuruda hep tekdüzede devam etmiş.örneğin merdiven altı leylek desenli duvarlı köşk.[ama herşeye rağman o dönem sineması beni mest edip içine çekiyor] söz konusu film kurbağalar ;h. koçyiğit  oyunculuk olarak çok başarılı.zaten onsuz bir yeşilçam düşünemiyorm. iyi ki doğmuş iyi ki aktris olmuş. filmde bir kaç kare görüntü inanılmaz ileriye dönük ve dönemin çok ilerisinde kamera açısı yakalamış.hikaye her nekadar yeterince detaylı ve geniş biçimde sunulmasada bir tad vermiş. yönetmen şerif gören profesyonelliği tam anlamıyla yakalayamamış.aynı benzer ve tekrar sahneler, diyaloglar filmin başından sonuna kadar gereksizce tekrarlanmış.finali beğenmedim ve anlayamadım; adamla kadının ilişkişi nasıl olacak, ben bir izleyici olarak çözemedim.filme genel bakışım fena değil.

MGUNAY avatar MGUNAY 21 Aralık 2009 09:04:12

10

güzel bir filmdi ama o kurbağaları niye topluyorlar anlamış değilim. 

Yandex.Metrica