D@bbe: Bir Cin Vakası

7,36

( 10 kişi yorum yaptı )

D@bbe: Bir Cin Vakası

Sinema Filmi

2012

Ankaralı Ceyda T. ve ailesinin yaşadığı ve halen esrarını koruyan 7 dehşet gecesi Hasan Karacadağ tarafından, ‘Dabbe: Bir Cin Vakası’ filmiyle sinemalaştırıldı. Dünyada ilk defa gerçek cin kayıtları olduğu iddia edilen görüntüler bu filme özel bir kurgu yöntemiyle dahil edildi.

‘Dabbe: Bir Cin Vakası’, Ceyda T., Sinan T. ve kızları Burcu T.'nin ani ve sebepsiz bir şekilde bedensiz bir varlığın saldırısına uğramalarını ve arkasındaki ürpertici sırrı gerçek görüntülere dayanarak anlatıyor. Türk psikiyatri tarihine ‘Ceyda T.’ kayıtları olarak geçen bu olaydan esinlenen film, Ceyda T. ve ailesinin söz konusu video görüntüleri ve adli kayıtlar ile kurgulanarak oluşturuldu.

‘Dabbe: Bir Cin Vakası’ filminin yönetmeni Hasan Karacadağ, “ Ankara GATA Tıp Fakültesi’nde öğrenci olduğum yıllarda karşılaştığım bu özel vakanın, yıllar sonra tekrar peşine düştüm ve korku sinemacısı kimliğimle yeniden yorumlayınca beni bile ürperten bir film ortaya çıktığını gördüm. Ben her zaman insan gözü görüyorsa, kamera da görür anlayışına sahibim. Filmde gerçek cin görüntüsü içeren video kayıtları da kullandık” görüşünü belirtti.

Künye

Yönetmen Hasan Karacadağ
Senaryo
Yapımcı Hasan Karacadağ
Görüntü Yönetmeni Murat Kılıç (2)
Vizyona Giriş Tarihi 03 Ağustos 2012
Tür Korku
Ülke Türkiye
Etiketler Gata Daha Fazlası

Ekip

Yapımcı Bilgin Altunbaş (Ortak Yapımcı)
Kurgu Aytekin Birkon (Kurgu)
Sanat Yönetmeni Sumru Aytaç (Sanat Yönetmeni)
Kostüm Tasarım Hande Ocak (Kostüm Tasarım)
Hande Ocak (Kostüm Tasarım)
Yapım Ekibi Batuhan Murat Çakmak (Yapım Sorumlusu)
Gökhan Taş (Yapım Sorumlusu)
Yıldız Uysal (Yapım Amiri)
Erol Veral (Set Amiri)
Yönetmen Ekibi Nihan Kahraman (Yardımcı Yönetmen)
Eray Altay (1. Yönetmen Yardımcısı)
Eray Altay (1. Yönetmen Yardımcısı)
Eray Altay (1. Yönetmen Yardımcısı)
İlker Turan (Reji Ekibi)
Post-Prodüksiyon Aytekin Birkon (Fragman Kurgu)
Bekir Emre (Aktarma)
Selçuk Benli (Aktarma)
Kubilay Birkan Çapur (Kurgu Asistanı)
Aytekin Birkon (Post-Prodüksiyon Sorumlusu)
Yusuf Aksoy (Film Baskı)
Çağlar Özlek (Renk Düzenleme)
Selçuk Benli (Renk Düzenleme Asistanı)
Çağlar Özlek (Negatif Kayıt)
Selçuk Benli (Altyazı)
Işık Ekibi Sadi Veral (Işık Şefi)
Ses Ekibi Aytekin Birkon (Ses Tasarım)
Serhat Seyis (Ses Operatörü)
Efektler Bozkurt Göbeloğlu (Görsel Efekt Süpervizörü)

Firmalar

UIP (Dağıtımcı)
Hasılat 3.156.156,0 TL
Toplam İzleyici 370.221
Vizyonda Kaldığı Hafta 25 Hafta

Son Yorumlar (10)

enigmacuture avatar enigmacuture 27 Ekim 2018 17:52:19

1

Oyunculuklar komedi filmi gibi. Türk sineması korku filmi çekmek istiyorsa inandırıcı olmaya çalışmadan önce iyi oyuncu sorununu çözmeli bence. Zaten inandırıcı olamıyorsunuz bari iyi oyuncu izleyelim. Çok kötü ya.

erhaab avatar erhaab 22 Ocak 2018 06:39:56

7

Biraz paranormal activity biraz da karadedeler olayı diyebiliriz ama dabbe 4'e yakın seviyede korkuttuğu da inkar edilemez bir filmdir.

Karacadağ zayıf oyuncular yerine profesyonel oyuncular ile çalışsa çok daha yüksek başarı yakalayacak aslında. Bu güzel film yetersiz oyunculuklar yüzünden olması gereken noktada değil.

Gerçek cin görüntüsü borcu da var bize Karacadağ'ın. Tanıtımda bu sözü kullanırsan beklenti yükselir, beklenti karşılanmazsa eleştiri bollaşır, kusura bakmamak lâzım.

Sonuç olarak; salt korkmak için izlenecekse korkutur evet.

Kaptan34 avatar Kaptan34 24 Ekim 2016 22:34:10

Elektrik faturası sanırım yüksek geliyor ışıklar bir türlü açılmadı gitti kötü

ezgiikaradag avatar ezgiikaradag 17 Kasım 2013 14:02:16

6

Emeğe saygı göstermek isterim ama gerçekten olmamış

baran34 avatar baran34 08 Ağustos 2013 12:49:12

4

Dabbe'nin bütün serilerini izlemiş biri olarak, her ne kadar korku türevlerinde Hasan Karacadağ kendini geliştirmiş olsada biz mütedeyyin izleyicilerin yumuşak karnı olan efsunlu materyalleri filmlerinde ana öğe olarak kullandığından mütevellit biz leri etki altında bırakma konusunda 1-0 önde başlıyor.
Dabbe 2 gibi felaket ötesi bir filmden sonra bunu çekmesini cesaretine yada başka etik! bir anlayışına mı bağlamam gerekiyor bilemem ama salt korku yapımı adına güçlü prodüksiyon ile kimsenin izleyicilerin karşısına çıkmaması yönetmenin elini güçlendirmiş anlaşılan.
Filme gelince yine klasik Hasan Karacadağ imzası olan amatör oyuncular, basit diyaloglar, kötü efekt, zayıf senaryo ve ucuz prodüksiyon ile takdirimi kazanmış etkili reklamasyonla yine gişenin belini kırmış bir yapım.
Filmi izlerken korkmadım ama film bittikten sonra insan normal hayatta başına gelen anormal şeyleri hayra yoracağına filmin insan üzerinde bırakmış olduğu tekinsiz ve huzursuz üç harflilere yorması çok ilginç.
İmdb oy oranına aldamayın çünkü yaklaşık 500 kişilik bir ekip tarafından 10 puanla! şişirilmiş. Filme gelirsek bayanlar ve özellikle küçük kız çocuğu senaristin üzerlerinde yapmış olduğu telkinden olsa gerek naif bilinçaltılarının etkisinde kalarak bir nebze inandırıcı oynamışlar. Lakin Sinan ve avukat arkadaşı hiç mi hiç inandırıcı oynamamışlar. Sadık hoca fena değildi. Bir de kızdığım bir nokta filmin sonlarına doğru Sinan korkmuş küçük kızı sakinleştirirken kızın dudaklarından öpmesi bu ne perhiz bu ne lahana turşusu dedirtti.
Açıkçası korku filmi bütçe isteyen bir yapım. Efektler olmazsa olmazı. Hele oyuncu seçimi çok önemli. Umarım Japon korku sinemasının katmanlarını altyapısına enjekte eden Hasan Karacadağ eleştirilerimiz kaale alırda bizleri bu kadar uzun negatif eleştiri yazma zahmetinden kurtarır.....

iremtoprak avatar iremtoprak 23 Mayıs 2013 19:31:31

10

Güya korku filmi yapmışlar bu ne ya ben bile daha korkuncum bu filmden hele bide gerçek cin kayıtları falan varmış , cinlerin başka işi yokta film için kameraya el sallayacaklar :) çok saçma tam bir fiyasko türkler korku filmi yapamıyor

Yandex.Metrica