Kılıç Aslan

8,36

( 11 kişi yorum yaptı )

Kılıç Aslan

Sinema Filmi

1975

Bizans tekfurunu yenilgiye uğratan Türk Sultanı Süleyman Şah, Anadolu' da büyük bir zafer kazanır. Bizans şovalye ve komutanlar onun hazırladığı anlaşmayı imzalamak zorunda kalır. Bu durumu hazmedemeyen şovalye Antonie, Türkleri Anadolu' dan çıkarmak için sinsice planlar yapmaya başlar. Süleyman Şahı öldürüp Hristiyan aleminin yardımıyla toprakları almak için intikam yemini eder. Şah ile birlikte olan Rum prensesi Maria' nın engelleme çabaları sonuçsuz kalır ve Şah' a tuzak kurup onu öldürürler. Bu kez Maria' nın Şah ile olan birlikteliğinden doğacak Türk savaşçısı Kılç Aslan' ın intikam savaşı başlayacaktır.  

Ekip

Kurgu Süleyman Karakaya (Kurgu)
Dekor Tasarım Güven Öktem (Dekor Tasarım)
Kostüm Tasarım Güven Öktem (Kostüm Tasarım)
Adil Özbek (Kostüm Tasarım)
Yapım Ekibi Rıza Şenışık (Yapım Sorumlusu)
Adnan Uygur (Yapım Amiri)
Ekrem Gökkaya (Yapım Amiri)
Mustafa Buvan (Yapım Asistanı)
Mevlüt Ekinci (Yapım Asistanı)
Kadir Yılmaz (Yapım Asistanı)
Nejat Buvan (Set Amiri)
Yönetmen Ekibi Zafer Par (Yönetmen Yardımcısı)
Muzaffer Hiçdurmaz (1. Yönetmen Yardımcısı)
Ergun Özatmaca (Reji Ekibi)
Post-Prodüksiyon Türker Vatan (Renk Düzenleme)
Işık Ekibi Ömer Ekmekçi (Işık Şefi)
Umur Gülay (1. Işık Asistanı)
Ses Ekibi Necip Sarıcıoğlu (Ses Kayıt)
Süleyman Karakaya (Senkron)
Tasarım Mehmet Bal (Teaser Afiş Tasarımı)

Firmalar

Uğur Film (Yapım)
Yeni Stüdyo (Seslendirme)

Son Yorumlar (11)

jeremiekhan 04 Ağustos 2013 00:53:10

5

bazı aksiyon sahneleri çok komik yani baya abartılmış yerler var filmden soğutuyor natuk baytan a yakışmamış bunlar ama kült film tabi o ayrı

segal844 avatar segal844 22 Mart 2012 13:27:03

Çok güzel bir film. O filmde oynayanlar arasında karakter oyuncularından İbrahim Uğurlu ve Süheyl Eğriboz sitede oyuncular arasında yok, eklenmemiş onları da en kısa zamanda eklerseniz sevinirim..

torkiş 11 Ekim 2009 18:56:10

10

Defalarca izlememe rağmen bıkmadığım bir film...

Loverman avatar Loverman 29 Temmuz 2009 01:36:07

8

En güzel tarihi filmlerden biri. süleymanşahın antuan tarafından haince öldürülmesinden sonra anadolu bizans yönetimine kalır. bu sırada süleymanşahın karısı emine rüstem beyle saklanırken doğum yapar ve ölür. doğan çocuk aslanlarla yaşar ve vahşileş ir. ayla ve adamları bizansa karşı tuzaklar kurar. tuzağa düşürdüğü altarı tam öldürecekken karşılarında ormanda vahşileşen kılçaslanı görür. konuşmasını bilmeyen kılıçaslan ayla ya yakınlık duyar. fakat altarı kurtarmasından ötürü ayla onu yaralar . kılıçaslan olduğunu omzundaki mührü görünce anlar. sonra onu içlerinde yetiştirirler. konuşmasını da öğrenir. savunmasız bir anda bizans baskınında yakalanıp esir düşerler. antuan, oğlu altarın süleymanşahın oğlu oluğunu öğrenince onunla kılıçaslanı karısı marianın gözü önünde dövüştürür. buna dayanamayan maria orada ikisinide aynı mühürleri taşıdıklarını kardeş olduklarını haykırır ve bu yüzden antuan tarafından öldürülür. kardeş olduklarını öğrenen kılıçaslan ve altarın artık tek hedefi antuandan babaları süleymanşahın intikamını almaktır. Senaryo farklıdır o yüzden de filmin başında şöyle biryazı geçmektedir. filmdeki kılıçaslanla selçuklu sultanları kılıçarslan1,2,3 ve 4 arasında sadece isim benzerliği vardır. gerçekte böyle birşey yaşanmamıştır. filmin sonlarına doğru kılıçaslanın elleri antuan tarafından erimiş demirle dağlanınca elleri tutmaz olur. sonrada aslan pençesi gibi bir pençe yaparlar demirden.     

emre84 avatar emre84 15 Ağustos 2008 11:01:08

Başarılı bir film

capone avatar capone 13 Aralık 2007 18:41:12

cüneyt arkın pençelerle görmek ilginçti

Yandex.Metrica