Pi'nin Yaşamı

9,14

( 18 kişi yorum yaptı )

Pi'nin Yaşamı

(Life of Pi)

Sinema Filmi

2012

İzleyiciye çok farklı bir deneyim yaratacak olan LIFE OF PI, bizleri genç bir çocuğun inanılmaz macerasına sürüklüyor – heyecan verici, spiritüel, keyifli, tüyler ürpertici, espirili ve aynı zamanda trajik bir hikaye. Pi Patel’in Hindistan’daki egzotik bir hayvanat bahçesinden Pasifik’e uzanan yolculuğunda yaşadığı gemi kazası sonucu bir sandalda bir sırtlan, kırık bacaklı bir zebra, bir orangutan ve üç yüz kiloluk bir Bengal kaplanı ile hayatta kalan tek insan olarak yaşadığı akıl almaz hikayesini sunuyor. Pi, uçsuz bucaksız okyanusta bir sandalda başbaşa kalan bu enteresan dörtlünün arasında hayatta kalma savaşı verirken, zekası sonucu besin zincirine kurban gitmemeyi başarır ve sonunda Kaplan Richar Parker ile başbaşa kalır. Pi hayatta kalmak için bu devasa kaplana büyük bir anlayışla yanaşmak zorundadır ve inanılmaz masalları böylece devam eder. Bu akıllara durgunluk veren yolculuğu sona ermeden, büyülü bir adaya varır.

Künye

Yönetmen Ang Lee
Senaryo ,
Yapımcı William M. Connor , Dean Georgaris , Ang Lee , Gil Netter , Jean-Christophe Castelli , David Womark
Müzik Mychael Danna
Görüntü Yönetmeni Claudio Miranda
Eser
Vizyona Giriş Tarihi 28 Aralık 2012
Süre 127 dk
Tür Dram, Macera
Ülke ABD

Ödüller

En İyi Müzik (70. Altın Küre Ödülleri-2013)

En İyi Yönetmen (85.Oscar Ödülleri-2013)

En İyi Görüntü Yönetmeni (85.Oscar Ödülleri-2013)

En İyi Görsel Efekt (85.Oscar Ödülleri-2013)

En İyi Özgün Müzik (85.Oscar Ödülleri-2013)

Oynayanlar

Tobey Maguire Tobey Maguire Yann Martel
Gérard Depardieu Gérard Depardieu Cook
Irrfan Khan Irrfan Khan Yaşlı Pi Patel
Suraj Sharma Suraj Sharma Pi Patel
Tabu Tabu Gita Patel
Adil Hussain Adil Hussain Santosh Patel
Andrea Di Stefano Andrea Di Stefano Rahip
Rafe Spall Rafe Spall Yazar
James Saito James Saito Yaşlı Sigorta Araştırmacı
Jun Naito Jun Naito Genç Sigorta Araştırmacı
Ayush Tandon Ayush Tandon Pi Patel (12 Yaş)
Gautam Belur Gautam Belur Pi Patel ( 5 Yaş)
Gautam Belur Gautam Belur Pi Patel (5 Yaş)
Ayush Tandon Ayush Tandon Pi Patel (11-12 Yaş)
Canan Çiftel Canan Çiftel Tabu Seslendirme
Seval Tufan Seval Tufan Ayush Tandon Seslendirme
Nurkan Törün Nurkan Törün Shravanthi Sainath Seslendirme
Fatih Özacun Fatih Özacun Irrfan Khan Seslendirme
Fatih Özkul Fatih Özkul Türkçe Seslendirme
Bo-Chieh Wang Bo-Chieh Wang
Özgür Özdural Özgür Özdural Rafe Spall Seslendirme
Payidar Tüfekçioğlu Payidar Tüfekçioğlu Adil Hussain Seslendirme
Aydoğan Temel Aydoğan Temel Gérard Depardieu Seslendirme
Ahmet Taşar Ahmet Taşar Suraj Sharma Seslendirme

Firmalar

Tiglon (Dağıtımcı)
Hasılat 5.320.289,38 TL
Toplam İzleyici 431.501
Vizyonda Kaldığı Hafta 23 Hafta

Son Yorumlar (18)

Tuba.Artan avatar Tuba.Artan 05 Ekim 2017 13:28:34

10

Amerikan-Hint ortak yapımı bol ödüllü muhteşem film...

bysiirtli56 avatar bysiirtli56 14 Nisan 2017 18:41:43

10

hayal gücünuzü zorlayacak mükemmelikte ve olabilecek hayat dersi veren filmlerden

vitruvian avatar vitruvian 28 Şubat 2015 13:01:00

8

2012'de 11 dalda Oscar'a aday gösterilmiş Life of Pi adlı filmi iki ay önce izledim. Öncelikle filmin bugüne dek izlediğim en etkileyici filmlerden biri olduğunu söylemeden edemeyeceğim. Nedense bu tip filmlere yaklaşımım hep olumlu olmuştur. Bu film de benim nazarımda 1-0 önde başlıyor. Bununda en büyük nedeni sıra dışı bir serüven üzerine kurulu olması, özellikle senaryo kıtlığının yaşandığı bu yıllarda umarım senaristlere hayal güçlerini zorlamaları adına örnek olur. Film bir başyapıt. Sürükleyici, kimi yerlerde hayranlık uyandırıcı. Görsel zenginlikten çok senaryodaki duygu yoğunluğu ve mistik ruh hali insanı büyülüyor. Pi'nin Yaşamı, inanılması pek mümkün olmayan bir hikâye anlatarak insanları Tanrı'nın varlığı, ona inanma, inanmayı ya da inanmamayı seçme gibi konular üzerine bir şeyler söylüyor. Bunu son derece etkileyici, görsel olarak son derece estetik, güzel görüntülerle yapıyor. Pi'nin Yaşamı, Maymunlar Cehennemi gibi son dönem filmlerinin aksine hayvanları insana benzer özellikler taşımak yerine mümkün olduğunca oldukları gibi resmederek, onlardan bir filmde beklemeyi adet edindiğimiz şirinlikler göstermeden, yabani, vahşi, sadece oldukları şeyi yansıtarak bize sunuyor. Bunu bir filmde görmek şaşırtıcı bir şey; çünkü bilgi ve iletişim biçimleri karmaşık hale gelip çoğaldıkça, doğru olana işaret etme, onu olduğu gibi algılama ve sunma seçenek ve imkânlarımız da artıyor. Bu yüzden kurgu bir film içerisinde, hayvanları anlatılan hikaye ye dahil ederken onları insansı varlıklara dönüştürmeden, sadece kendi karakterleri, kendilikleri olarak sunabilmek, insan biçimci / antropomorfist yaklaşımlardan uzaklaşabilmektir, doğru olana daha yakından bakabilmektir. Hayatta kalmak; insan ya da hayvan, his ve duyguları olan bütün canlıların amacıdır. Bunu acıma ya da şefkat duygusunu kaşımadan, olduğu gibi dile getirebilmek bir meziyet olmalı sinema için. Sırf bu sıradışılık bile filmi beğenmeme yeter, anlatım güzel, oyunculuklar kültür farkından belki sırıtabilir ama bence başarılı, gereksiz uzayan sahneler olduğunu düşünsemde filmi genel olarak beğendim. Sinemaya gönül veren herkes beğenecektir. Yaralayacı bir film Pi'nin Yaşamı ama yaralarını çabuk sarıp mutlu etmesini de biliyor. Sevmek; sevdiğimizi iddia ettiklerimizi kendi istediğimiz biçimlere, şekillere sokmak değildir. Hayvanlar için de, insanlar için de, Tanrı için de düşünebileceğimiz bir fikir. Bu anlamda; yabani olan, doğal olan; yaratıldığı üzredir, ve kendisidir. Bizim yapabileceğimiz belki bakmak, seyretmek ve geçip gitmek olabilir.

Ahmet avatar Ahmet 13 Ağustos 2013 12:37:21

8

Masal tadında bir film

levent5697 avatar levent5697 18 Mayıs 2013 14:38:28

10

film gerçekten güzeldi fantastik film sevenler izlesinler pişman olmazlar

mimarsinan avatar mimarsinan 25 Mart 2013 21:00:15

9

Filmin kahramanı Pil Patel elbetteki mantığı, felsefeyi, psikolojiyi, hayvan bilimini bire bir yaşamakta, en önemlisi de hayatta kalma arzusunun ifadesi olan manevi zenginliğini izleyicilere direkt yansıtmaktadır.
Sırtlan, zebra, orangutan ve kaplan ile Pi'nin ilişkileri; "Oyun içinde oyun var" dediğimiz cinsten taktiklerin güdüldüğü, diğer yaratılanların her ne kadar kimi üstünlükleri olsa da (azgın dev dalgalar dahil) nihai galibin insan olduğu teması verilmektedir. Pi bıkmadan, usanmadan, yılmadan aklını kullanmıştır. Aklını ve matematiği...

Yandex.Metrica