Gözetleme Kulesi

6,86

( 6 kişi yorum yaptı )

Gözetleme Kulesi

Sinema Filmi

2012

Filmde yangın gözetleme kulesine bekçi olarak sığınan Nihat’la, otobüslerde hostes olarak çalışıp, Tosya’da küçük bir otogara sığınan Seher’in suçluluk duygularına karşı kendi kendilerine verdikleri savaşı artık birbirlerinin şahitliği altında yapmak zorunda kalışları konu ediliyor.


Çekimleri 2011 sonbaharda Kastomunu’nun Tosya, Şenpazar ve Cide ilçelerinde gerçekleştirildi.

Künye

Yönetmen Pelin Esmer
Senaryo
Yapımcı Nida Karabol Akdeniz , Tolga Esmer
Görüntü Yönetmeni Özgür Eken
Vizyona Giriş Tarihi 16 Kasım 2012
Süre 97 dk
Tür Dram
Ülke Almanya Fransa Türkiye
Internet Sitesi http://www.gozetlemekulesifilm.com/

Ödüller

En İyi Yönetmen (19. Uluslararası Altın Koza Film Festivali-2012)

En İyi Görüntü Yönetmeni (19. Uluslararası Altın Koza Film Festivali-2012)

En İyi Kadın Oyuncu (19. Uluslararası Altın Koza Film Festivali-2012)

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (19. Uluslararası Altın Koza Film Festivali-2012)

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (19. Uluslararası Altın Koza Film Festivali-2012)

En iyi kadın oyuncu (18. Nürnberg Türkiye/Almanya Film Festivali-2013)

En iyi kadın oyuncu (Uluslararası Brasilia Film Festivali-2012)

En iyi kadın oyuncu (8. Uluslararası Dadaş Film Festivali-2013)

En iyi kadın oyuncu (RxSM Film Expo-2013)

Jüri özel ödülü (18. Sadri Alışık Ödülleri-2013)

Daha Fazlası

Ekip

Kurgu Pelin Esmer (Kurgu)
Ayhan Ergürsel (Kurgu)
Sanat Yönetmeni Osman Özcan (Sanat Yönetmeni)
Yapım Ekibi Mustafa Dok (I) (Yapım Sorumlusu)
L. Rezan Yeşilbaş (Yapım Sorumlusu)
Hüseyin Çaksın (Yapım Amiri)
Armağan Lale (Yapım Ekibi)
Armağan Lale (Yapım Ekibi)
Mustafa Şahin (Set Amiri)
Akın Dağaşan (Set Asistanı)
Yönetmen Ekibi Armağan Lale (Yardımcı Yönetmen)
Mutlu Karadoğan (Yönetmen Yardımcısı)
Kamera Ekibi Levent Durur (Kamera Asistanı)
Alex Hergeleci (Focus Puller)
Işık Ekibi Ersin Aldemir (Işık Şefi)
Ceyhun Parlak (Bestboy)
Sanat Ekibi Asu Kızılırmak (Kostüm Sorumlusu)
Makyaj Ekibi Dilek Zengin (Makyaj Tasarım)
Oyuncu Seçimi Ezgi Baltaş (Cast Direktörü)
Tasarım Bala Kavlakoğlu (Afiş)

Firmalar

Sine Film (Yapım (TR))
Bredok Film Production (Yapım (DE))
Tiglon (Dağıtımcı)
Hasılat 147.815,11 TL
Toplam İzleyici 19.838
Vizyonda Kaldığı Hafta 23 Hafta

Son Yorumlar (6)

by_yeti avatar by_yeti 24 Mart 2016 17:29:48

9

Olgun Şimşek ve Nilay Erdönmez'in canlandırdığı Nihat ve Seher karakterleri, farklı gözüken ama bir o kadar geçmişleri birbirine benzeyen insanlar. Nihat, Dipsiz Göl isimli kulede haberleşme işçisi olarak çalışmaktadır. Nihat yalnız birisidir. İnsanl arla kurduğu tek iletişimi, filmde haftada bir olarak anlatılan şehre erzak almaya inmesi ve telsizden sadece seslerini tanıdığı diğer orman işçileriyledir. Nihat'ın bu kadar sessiz ve ''gizemli'' olmasının altında yatan sırrı filmin sonlarına doğru yavaşça öğreniyoruz. Seher, üniversitede edebiyat öğrencisidir. Bir otobüs firmasında hosteslik yapmakta, otogarda, kendisine tahsis edilen küçük bir odada yaşamaktadır. Dayısının tanınırlığı üzerinden otogarda kendisine iş bulmuş, böylece ailesi ile ''bağlarını''koparmıştır. Onun da bir sırrı vardır, bunu gizlemek için tanıdığı insanlardan uzaklaşmıştır. Seher, filmin ortalarına doğru hamile kalmasına neden olan insanın, aslında ona ''kol kanat geren'' annesinin zengin dayısı olduğunu annesinin yüzüne çarparak seyirciye sunmuştur. Nihat, filmin başında haftada bir indiği erzak alma işlemleri sırasında bindiği otobüsün de hostesi olan Seher ile küçük iletişimler kurmaktadır. Ancak bir gün Seher'in doğum sancıları tutup çocuğu doğurmak zorunda kalmasıyla hayatları kesişmek zorunda kalıyor. Çünkü Seher bu bebekten nefret ediyor, onu otogar yakınında bir yere bırakarak çareyi kaçmakta buluyor. Olanları gören Nihat, Seher'i hayatının geçtiği gözetleme kulesine götürüp, Seher'in çeşme kenarına bıraktığı bebeği gecenin ıssız karanlığında bulup getirerek bebeğin yaşamasını sağlıyor. Bence hayatlarının kesişmesi tam da bu bebekle oluyor, çünkü zamanında araba sürerken uyuyakaldığı için çocuğu ve eşinin ölümüne neden olması, Nihat'ın vicdanını rahat bırakmıyor. Bir bakıma kendi oğlu ve eşini yeniden buluyor. Filmin sonlarına doğru Nihat'ın Seher ile olan kavgalarında da Nihat'ın suçluluk duygusu ve bundan kurtulma arayışı Seher tarafından yüzüne vuruluyor.

Kpax08 avatar Kpax08 08 Temmuz 2014 12:18:18

Genel olarak ortalamanın biraz üzerinde bir film. Filmin çekildiği yerler ve çekim kalitesi çok güzel. Nilay Erdönmez oyunculuğu ile oldukça başarılı bir iş çıkarmış. Olgun Şimşek ise bence rolünde sırıtmış. Büyük beklentilerle izlememeniz gereken mü tevazi bir film.

sadikkizilbay avatar sadikkizilbay 09 Temmuz 2013 13:58:52

hayatımda gördüğüm engüzel ve anlımlı birfilm olgun şimşek ve özellikle nilay hanfendiye üstün başarısından dolayı teşekkürler ve başarılarının devamını diliyorum. muhteşem bir film

mkurtsen avatar mkurtsen 22 Nisan 2013 16:22:07

9

Ensest bir ilişkiden yola çıkan film, Tosya/Çankırı arasındaki mola verilen mekanlardan birinde geçiyor. Tecavüz mağduru (dayısı) Üniversite öğrencisi Seher'in dramı. Ailesinden destek bulamayan hamile kız otobüslerde hostes, sonrada Mola mekanında ahçı olarak çalışıyor.Bir gece gizlice çocuğunu doğurup, onu takip eden bir çift gözden habersiz gizlice bir kenara bırakıyor.
Sonrası, Gözetleme Kulesinde yaşayan, bekçi vicdan sahibi Nihat ile yaşadıkları anlatılıyor.
Finale kadar günlük hayatın içinde çok yavaş, çok sıradan, nerede ise bundan film olur mu? dediirtecek kadar, film finalde biraz canlanıyor. Ama yetersiz. Hiçbir şey için güzel olmuş diyemiyorsunuz. Kırık iki insan yanlız başlarına ormanda bir kulube içinde hep kavga mı ederler, fiziksel, o kadar iylikten sonra ruhsal olarak hiç mi yakınlık kurulamaz? dediğim gibi hiçbir şey için güzeldi diyemiyorsunuz. Sadece filmin geçtiği mekanlar dışında. tablo gibi yeşil, sarı, kahverengi , tonları ile göz kamaştıran bir doğa.
10/6

umutilkay 23 Kasım 2012 10:50:29

7

Konunun ülkemizin "bilinen ama konuşulmayan" gerçeklerinden birini işlemesi nedeniyle, kurgusu, fotoğrafları ve sesleriyle iyi bir film. Oyunculuğun başarılamadığını düşünüyorum. Çok teatral ve kentli kalmışlar, canlandırdıkları karakterlerle uyumsuz bir biçimde.

Nümayiş avatar Nümayiş 22 Kasım 2012 10:20:19

10

İki yalnız insanın birbirine sığınma öyküsü. Tecavüz mağduru Seher'le kendi kendini yalnızlaştırmış Nihat'ın şehirlerarası otobüste kesişen yolları, otogardaki ani dramatik gelişmelerle kader ortaklığına dönüşür. Gözetleme Kulesi insan sıcaklığını de rinden hissettiğiniz etkileyici bir film. Genç oyuncu Nilay Erdönmez, anne rolündeki Laçin Ceylan gerçekten sarsıcı oynuyor. Zaten Olgun Şimşek'i söylemeye gerek yok, hepimiz ne kadar usta olduğunu biliyoruz. Kısacası dört dörtlük bir film. Yönetmen Pelin Esmer'in alçakgönüllü üslubuna şapka çıkartmak lazım.

Yandex.Metrica