Ayhan Hanım

7,70

( 2 kişi yorum yaptı )

Ayhan Hanım

(Ayhan Hanım)

Sinema Filmi

2014

Yapımcılığını da üstlendiği ilk uzun metrajlı filmi Nefes: Vatan Sağolsun ile önemli bir gişe başarısı yakalayan Levent Semerci, ikinci filminde bir 12 Eylül hikâyesi anlatıyor. Ayhan Hanım, Türkiye’nin yakın tarihine damgasını vuran 12 Eylül 1980 darbesi sürecinde bir ailenin dramını konu almaktadır. Eşi emekli bir astsubay olan Ayhan Hanım, politikayla ilgisi olmayan, sade bir ev kadınıdır; dört oğlu vardır. 1977’nin yaklaşan darbeye işaret ettiği kaotik günleridir. Ayhan Hanım, eşi Ahmet Bey ve küçük oğlu dönemin hareketli politik karmaşasından ne kadar uzak ise diğer üç oğlu da aksine olayların bizzat içinde olan gençlerdir. 12 Eylül 1980 askeri darbesiyle birlikte ailenin dağılma süreci başlar. Filmin çekimleri Eskişehir’de kurulan Taksim Meydanı ve platoda gerçekleştirildi.

Künye

Yönetmen Levent Semerci
Senaryo
Müzik Ayşe Önder , Fırat Yükselir
Görüntü Yönetmeni Levent Semerci
Süre 117 dk
Tür Deneysel, Dram, Gerilim, Politik, Tarihi
Ülke Türkiye

Ödüller

En iyi kadın oyuncu (33. İstanbul Film Festivali-2014)

Ekip

Kurgu Tolga Berkan Akman (Kurgu)
Levent Semerci (Kurgu)
Yönetmen Ekibi Yıldız Aşanboğa (Yardımcı Yönetmen)
Eper Marangoz (Yönetmen Yardımcısı)
Tuğba Eryürek (1. Yönetmen Yardımcısı)
Kamera Ekibi Halil Ercüment Çayır (2. Kamera Asistanı)
Deniz Pişkin (Focus Puller)
Post-Prodüksiyon Çağlar Özlek (Renk Düzenleme)
Ses Ekibi İbrahim Aköz (Ses Kayıt)
Oyuncu Seçimi Berna Türkkan (Cast Direktörü)
Diğer Elçin Hanbay (Oyuncu Koçu)

Son Yorumlar (2)

eaksel06 avatar eaksel06 29 Ekim 2015 23:56:03

10

Son zamanlarda izlediğim en iyi filmlerden bir tanesi. Hani 5 dk sını kaçırsanız sonrasında ne olduğunu anlatamam size. Zaten sinemada budur benim bakış açıma göre.
Filme eli değen, emeği geçen herkese teşekkür ederim.
Bir 117 dakika daha olsaydı iz lenirdi.

Tanrısı devlet kullarız artık.
Levent Semerci

mansuryıldırım avatar mansuryıldırım 16 Ekim 2015 10:03:31

7

Film baştan sona deneysel ilginç ve izlemesi zor bir film olmuş levent semerci nefes vatan sağ olsun filmi gibi tarafsız bir film yapayım derken asıl ayrıntıyı kaçırmış gibi ayrıca düşük tempolu baştan sona kapalı mekanlarda evde hastanede bir kapalı mekanda halı üzerinde dans sahneleri olan deneysel farklı bir film olmuş ayrıca farklı çekim açıları olan film karanlık bir havası olan izleyeni ilk sahnesinden son sahnesine kadar sarsabilecek rahatsız edici yer yer korku gerilim atmosferini yakalayan ilginç başarılı bir film olmuş ama görüntü yönetmenliğinide levent semercinin yapması filme biraz zarar vermiş gibi keşke gökhan tiryaki yada soykut turan olsaydı daha sinematoğrafik daha iyi bir film olabilirmiş ayrıca bu düşük tempoya 117 dakika epey fazla uzun olmuş 80 dakikada daha anlamlı bir film olabilirdi bazı sahneler çok uzun tutulmuş film vizyona girmeyecekmiş yönetmen son dönemdeki terör olaylarından dolayı filmi ücretsiz olarak youtube yayınlamış full hd 1080p de filmi izlemenizi tavsiye ederim çünkü film yer yer karanlık sahneleri olan bir film aşırı net bir görüntü olmasa görüntü anlaşılmıyor koyu gri renkler fazla karanlık tutulmuş buda filmi izlemeyi zorlaştırıyor yer yer kısaca herşeye rağmen izlemeye değer iyi bir film son olarak filmi izleyeceklere filimde özellikle çocukları etkileyecek şiddet,küfür ve +18 sahneler olduğunu ailecek izlenecek bir film olmadığını önceden söyleyeyim.

Yandex.Metrica