Kasımpaşalı Recep

8,33

( 12 kişi yorum yaptı )

Kasımpaşalı Recep

(Kasımpaşalı Recep)

Sinema Filmi

1965

Yıllardır Amerika'da yaşayan eski ünlü kabadayılardan Kemal (Cahit Irgat), İstanbul'a döner. Kemal, İstanbul'un ileri gelen kabadayıları ve kumarhane patronları tarafından havaalanında karşılanır. Polis müdürü, bu eski azılı kabadayıyı görüşmek üzere emniyete davet eder. Emniyet yetkilileri kentte huzuru bozmaması, olay çıkarmaması için kulağını bükerler. Oysa Kemal, İstanbul'a yıllardır izin kaybettiği oğlunu bulmak için dönmüştür. Kemal oğlunu ararken, eski dostları İstanbul'u haraca kesip yeni türeyen bir kabadayıdan söz ederler. Adı Recep'tir (Yılmaz Güney) genç kabadayının. Recep, bir gün haraç almak için kumarhaneye gelir. Kemal'le karşılaşır. Eski kabadayı, delikanlıya nasihat edip, bu işlerde çok genç olduğunu söyler. "Dikkatli olmazsan harcanıp gidersin" der. Recep, esk i düşmanlarından Kabakçı Süleyman'ı (m. Ali Akpınar) unutmamıştır. Süleyman, analığının evinde adamlarıyla birlikte kız oynatırken baskın yapar. Her tarafı dağıtıp evin altını üstüne getirir. Kemal, hasretiyle yandığı oğlunu ararken gerçeği öğrenir. Recep, Kemal'in öz oğludur. Kemal şaşkındır, ne yapacağını bilemez. Recep, bu durumdan habersiz, Kemal'e haber gönderip, "Bu kentte ikimiz fazlayız. Birimizin ölmesi şart" der. Karşılıklı vuruşacaklardır. Düello edecekleri yeri saptayıp randevu mahallinde buluşmak üzere sözleşirler. Recep, randevu yerine saatinden önce gelir. Silahındaki kurşunları çıkarır, sonra da mezarını kazmaya başlar. Garip bir duygu içindedir ve kendini öldürtecektir. Sevdiği kız Hülya (Tijen Par), olayı haber alınca vuruşmayı engellemek için bir arkadaşıyla birlikte gelir. Ama Recep kararlıdır, vazgeçmez. Recep ile Kemal şahitlerin huzurunda vuruşmak için yerlerini alırlar. Recep, kurşunları olmayan silahıyla atış pozisyonuna geçmek isterken, Kemal daha önce davranıp onu elinden yaralar. Babası olduğu için onu öldürmek istemez. Olay yerine polisler gelir. Kemal oğluna, Recep babasına sarılır. Yıllar sonra gerçek ortaya çıkmıştır.

Künye

Yönetmen Nuri Akıncı
Senaryo ,
Yapımcı Nuri Akıncı , Nevzat Kığı
Müzik Şükrü Osmanoğlu , Sunay Sun , Mübeccel Çanakkaleli
Görüntü Yönetmeni Cezmi Ar
Tür Macera
Özellikler Siyah Beyaz
Ülke Türkiye
Etiketler Baskın, Haraç, Kabadayılık, Randevu Evi, Tehdit Daha Fazlası

Ekip

Kurgu Yılmaz Atadeniz (Kurgu)
Yönetmen Ekibi Nilgün Seren (Yardımcı Yönetmen)
Azize Ar (Reji Ekibi)
Alpay Ziyal (Reji Ekibi)
Kamera Ekibi Sami Acun (Kamera Asistanı)
Güngör Tetiker (Set Fotoğrafları)
Post-Prodüksiyon Oral Öztürk (Negatif Kurgu)
Süleyman Koyuncu (Laboratuar)
Erol Yıldırım (Laboratuar)
Cemil Orhon (Laboratuar)
Bayram Güzel (Laboratuar)
Işık Ekibi Ekrem Köksalan (Işık Şefi)
Müzik ekibi Sunay Sun (Şarkılar)
Mübeccel Çanakkaleli (Şarkılar)
Şükrü Osmanoğlu (Şarkılar)

Firmalar

Televizyon Film (Yapım)

Son Yorumlar (12)

Kaptan34 avatar Kaptan34 15 Aralık 2016 17:50:47

Bu filmin yıldızı devlet devrim

sinemaadamı avatar sinemaadamı 28 Kasım 2015 19:01:20

aytekin akkayanın 1974 de çektiği dadaş rıfat filminin ilk versiyonudur. her iki filmdede hayri esen dublaj yapmış. sürekli allah esirgesin diyor o müthiş sesiyle. film fena değil. ama yılmaz aytekinden daha iyi çevirmiş bu filmi.

yaşam11 avatar yaşam11 05 Haziran 2013 10:06:00

10

ben beğendim filmi işlenişi hikayesi oyunculuk çok gerçekçi ayrıca yılmaz güney tijen par ve selma güneri yi özellikle kutluyorum filminin sadece sonu karışık bitti

benimsinema avatar benimsinema 18 Nisan 2012 00:20:04

5

film bana göre biraz vasat olmus, gerci biraz zevk meselesi... yilmaz baslarda zengin kizi tijene asiktir, ondan karsilik göremeyince askindan vazgecer... serseri hayati yasayan yilmaz bir kabadayi ile kavgada galip gelince, nami dilden dile dolasir. .. ve her mekan sahibinden avanta alir.. bu sira randevu evinden selmayi kurtarir ve ona asik olur... filmde selma yine ikinci yarisinda gözükür...selmanin söyledigi türkleri dinlemek deger...

kariz_ma_35 avatar kariz_ma_35 28 Aralık 2011 01:03:12

10

Giyimi kuşamı kıyafetleriyle dikkat çeken bir mahalle genci ile kabadayılıkta nam salmış. O semtin kabadayısı ile sürtüşmesinde madara eden cesur bir insanın başarıları ile şekillenen güzel bir film. "Recep" Yılmaz Güney kendi halinde takıl an biridir. Kahveden ordan oraya gider zaman geçirir. Günün birinde karşılaştığı namlı kabadayı "Süleyman" M. Ali Akpınar ile aralarında sürtüşme olur. Onu madara eder Recep haklının yanında haksızın karşısında olur ve nam salar. Bir anda ortaya çıkar nerde uygunsuz,kanunsuz pis iş yapan varsa hepsinden haraç alır. Sadece hayatta tek sevdiği kişi vardır oda "Garibim" Semra Güneri'dir onuda randevu evi bataklığından kurtarır. Tüm düşmanlarıyla mücadelesinde galip gelir ve mutlu sona ulaşır. Film görüntü kalitesi senaryosu bakımından iyi kabadayılık üzerinde kurulu bir senaryo olmuş. Özellikle Yılmaz Güney'in kıyafetleri bir hayli dikkat çekiyor filmde. Kasımpaşalı/Korkunç Vurgun filminin devamı olabilir.O filmi henüz izlemedim ama bulabilirsem izlemek isterim. O zaman tamamen daha sağlıklı çözmüş olabilirim. Yılmaz Güney hayranlarına tavsiyem bu filmi kaçırmasın izlesinler..

isocum avatar isocum 31 Ekim 2010 20:12:10

10

İç içe çekilmiş ikiz filmlerden kasımpaşalı filminin ikincisidir. Amerikadan dönen bir adam istanbulda yıllar önce kaybolan oğlunu arar.Oğlu bu arada meşhur bir kabadayı olmuştur ve günün birinde bir mezarlıkta babası ile karşılaşır.Dövüşürler delika nlıyı yaralayan baba nihayet oğluna kavuştuğunu anlar.

Yandex.Metrica