Kartal Yuvası

8,12

( 10 kişi yorum yaptı )

Kartal Yuvası

Sinema Filmi

1974

Filmde, Kıbrıs adasındaki Rumlar ile Türkler arasında yaşanan çatışma konu edilir. Murat, İngiltere’deki tıp tahsilini tamamlar. Nişanlısı Mery ile beraber ülkesi Kıbrıs’a döner. Ne var ki döndüğü esnada ülkedeki Türkler ve Rumlar arasında çatışma yaşanmaktadır. Rumlar kendileri gibi Hıristiyan olan Mery’nin Murat’la nişanlı olmasına tahammül edemezler. Bir gün Murat’ın evde olmadığı esnada Mery’e saldırırlar. Murat’ın annesi Makbule, Rum gençlerin Mery’i rahatsız ettiklerini fark eder. Makbule, Rumlarla mücadele ederek gelinini korumaya çalışacaktır.

Künye

Yönetmen Natuk Baytan
Senaryo
Yapımcı Orhan Çağman
Görüntü Yönetmeni Cahit Engin
Vizyona Giriş Tarihi 01 Nisan 1975
Süre 90 dk
Tür Epik, Tarihi
Özellikler Renkli
Ülke Türkiye
Etiketler Ayı Kapanı, Ceyda Karahan, Dayak, Eleny, Kıbrıs, Daha Fazlası

Oynayanlar

Yıldız Kenter Yıldız Kenter Makbule
Cemil Şahbaz Cemil Şahbaz Murat
Yılmaz Gruda Yılmaz Gruda Muhtar
Ceyda Karahan Ceyda Karahan Meryem
Güner Sümer Güner Sümer Sotiri
Türker Tekin Türker Tekin Hristo
Oktar Durukan Oktar Durukan Musa
Dinçer Çekmez Dinçer Çekmez Vasili
Ülkü Akbaba Ülkü Akbaba Eleni
Mete Sezer Mete Sezer Meyhaneci
Coşkun Göğen Coşkun Göğen Niko
Timuçin Caymaz Timuçin Caymaz Dinçer Çekmez Seslendirme
Rıza Tüzün Rıza Tüzün Yılmaz Gruda Seslendirme
Kemal Ergüvenç Kemal Ergüvenç Güner Sümer Seslendirme
Mustafa Alabora Mustafa Alabora Coşkun Göğen Seslendirme
Ayten Koçak Ayten Koçak Davetli
Sabahat İzgü Sabahat İzgü Davetli
Şeref Çokşeker Şeref Çokşeker Muhtar'ın Karısı
Şükran Güngör Şükran Güngör Cemal
Bahri Ateş Bahri Ateş Kahvedeki Adam
Kamran Usluer Kamran Usluer Türker Tekin Seslendirmesi
Jeyan Mahfi Tözüm Jeyan Mahfi Tözüm Ceyda Karahan Seslendirmesi
Hayri Esen Hayri Esen Cemil Şahbaz ve Oktar Durukan Seslendirme
Metin Çekmez Metin Çekmez Dimitri
Bülent Ecevit Bülent Ecevit Başbakan

Ekip

Ses Ekibi Tuncer Aydınoğlu (Ses Kayıt)

Firmalar

Çağman Film (Yapım)
Acar Film (Film Hazırlık)
Acar Film (Seslendirme)

Son Yorumlar (10)

Göztepe avatar Göztepe 28 Eylül 2018 22:32:54

10

Çok güzel filmdi ama filmde mantık hatalarıda vardı Kıbrıs'ta yaşayan Türk'lere zamanında rumların yapmadığı kötülük kalmamıştır. Normalde filmin jönü görünümünde rol alan Cemil Şahbaz fazla gözükmüyor yani filmde dişe dokunur sahnesi yok desek yeri dir. Filmin diğer sahneleri tamamen Yıldız Kenter'in kontrolüne geçiyor ve olağanüstü sahneler ve oyunculuk başlamış oluyor heleki filmin sonlara doğru. Dikkat çeken bir diğer unsurda rum Türk düşmanı rolünde yer alan Dinçer Çekmez, Metin Çekmez, Coşkun Göğen, Türker Tekin, ve Güner Sümer rollerinde en az Kenter kadar çok başarılıydı. Uzun zamandır efsane yönetmenlerden Natuk Baytan filmi izlemiyordum iyi oldu bayağı zevkli bir film. Dönemin siyasi lideri Bülent Ecevit'e filmde yer verilmeside iyi olmuş ayrıca.

AlınYazısı avatar AlınYazısı 01 Mayıs 2018 09:48:22

6

İlginç bir film olduğu doğrudur. Coşkun Göğen'in filmin başlarından sonuna kadar hihihihi şeklindeki gülmesi güldürecek cinsten. Filmin başlarında Cemil Şahbaz, yardım için götürülür ama gidiş o gidiş bir daha geri dönmez. Ayrıca filmin finali böyle bitmemeliydi. Deli Musa ile Makbule Kadın evden çıkmadan o zaferi görmeden, Türk Askeri ile buluşmadan böyle bir final izleyiciyi üzüyor. Türke düşmanlık teması var fimde ama Deli musa olayı filmin sonlarına doğru, bu temayı yerle bir ediyor ve başka alanlara çekiliyor. Ayrıca bu filmde O kedi gerçekten asıldı sanırım ve öldürüldü, Tavuğun o şekilde kafasını canlı koparmak bir canilikti. Kuş kafesine sıkılan kurşundan sonra o kuşta öldürüldü. Yönetmeni iyi ama film üzerinde iyice çalışılmadığı ortada. Mery güya müslüman olup evlenecek ve yaşamına devam edecektir. Makbule kadın, ben kızımı yetiştiririm diye Murat'a söz veriyor ama Makbule kadın Merye bu manada tek bir kelime etmiyor. Ölüm sahneleri biraz absürt, Çocukken bu filme tv de denk gelseydim çok etkilenirdim. Ecevit'in Kıbrıs harekatı konuşmalarıda yerinde olmuş.

daglargibi 03 Ağustos 2014 12:53:25

Bazi sahnelerin değişimi ve kibris konusu Türk Rum mucadelesinin filme eklenmesi ile beraber Straw Dogs filminin Türkiye versiyonu diyebileceģimiz güzel bir yapım

kartal tibet tutkunu avatar kartal tibet tutkunu 04 Ocak 2012 22:44:01

9

1974 yılına dair Kıbrıs Harekatı Dönemine de ithafen çekilmiş Tarihi Epik bir film. Konsept için de savaşa fazla yeterince yer verilmemiş gibi görünmekte fakat; Rumların Türklere yapmış olduğu "katliam" mezalim gözler önüne sergilenmekte. B irde O Dönemin Kahramanı Siyasi lider merhum Sn Bülent ECEVİT unutulmamış yer yer de olsa görünmekte. Usta Aktrist "Yıldız KENTER & Ceyda KARAHAN" Filmde lokomotif rol almaktadır...

t_rex 23 Temmuz 2011 11:40:07

ilginç  bir film galiba bir göz attım. 

MGUNAY avatar MGUNAY 26 Ekim 2010 10:52:10

10

74 yılı ve gene Kıbrıs Harekatını anlatan filmlerimizden bir tanesi sevimli kötü adamlarımız bu sefer rum rolüyle görüyoruz. Yıldız Kenter gene mükelmel rol yapmış. delikadir erotik sahneleri var diyor ama ben pek erotik sahne görmedim sansürlüde yay ınlanırsa yayınlansın mükelmel bir film tek kelimeyle. Coşkun Göğen'in mivaylama sahnesi bayağı hoşuma gitti ve Yıldız Kenter'in göğüsünü açıp Türk Bayrağının çıkması gerçekten gurur verici sahne benim için.

Yandex.Metrica