Yalan Dünya 1. Sezon

8,02

( 10 kişi yorum yaptı )

Yalan Dünya 1. Sezon

TV Dizisi

2011

Kocabaş Ailesi’nin otoriter babası Şehmuz Bey ve evin titiz hanımı Servet, aynı evde damatları Selahattin, kızları Gülistan, torunları Orçun ve bekar oğulları Rıza ile birlikte oturmaktadırlar. Antakya’dan Cihangir’e taşınan Kocabaş Ailesi geleneklerine bağlı olan babaları Şehmuz Bey’in hakimiyeti altındadır. Damatları Selahattin, eşi Gülistan’a hiç bağlı değildir üstelik onu pavyonda tanıştığı Tülay ile aldatmaktadır. Evin tek oğlu olan Rıza, hiç sevmediği Nurhayat ile ailesinin baskısıyla nişanlanmıştır. Ancak bu duruma daha fazla katlanamaz ve Nurhayat’tan ayrılma kararı alır. Bu karar Kocabaşlar için yıkım olur. Aile, Rıza ve Nurhayat’ın arasını düzeltmek için seferber olur. Bu olaylar yaşanırken tüm ailenin hayatını değiştirecek bambaşka bir gelişme yaşanır. Deniz, yanında kardeşi Bo ra ile birlikte, bir dizide bir bölüm konuk oyunculuk yapmak için İzmir’den İstanbul’a gelir. Yıllardır aradığı fırsatı bulamayan Deniz’in hiç beklemediği bir anda şansı döner. Dizinin başrol oyuncusu sette olay çıkartıp işi bırakır. Bir anda bölüm oyunculuğundan başrole terfi eden Deniz, İstanbul’da ev arayışına girer. Setteki diğer bir oyuncu Açılay da ev aramaktadır ve Deniz’e ev arkadaşı olmayı teklif eder.

Şehmuz Bey de Rıza’ya kızar ve Nurhayat ile evlendirdikten sonra oturmalarını planladıkları yan daireyi kiraya vermeye karar verir. Herkes bu daireyi tutmak üzere harekete geçer. Damat Selahattin o dairede metresi Tülay’ı oturtmayı planlarken, büyük bir tesadüf sonucu Deniz ve Açılay da aynı eve talip olur. Ancak Şehmuz evi sadece ailelere kiralamaktadır. Daireyi çok isteyen Deniz, Açılay ve Bora’nın aklına bir plan gelir. Plan işe yarar Şehmuz Bey’i ikna edip evi tutarlar. Ancak ilk başta yolunda giden işler kısa bir süre sonra kontrolden çıkar. Hayalleri suya düşen Selahattin, Deniz’leri evden attırmanın yollarını ararken, evin başkasına kiralandığını duyan Tülay, Kocabaşlar’ın evine baskın yapar. Bu sırada Deniz ve Açılay’ı televizyonda gören Şehmuz kandırıldığını anlar, ortalık karışır. Üstelik Rıza ile Deniz arasında da yeni bir aşk filizlenmektedir.

Künye

Yönetmen Jale Atabey Özberk
Senaryo
Müzik Nil Karaibrahimgil
Görüntü Yönetmeni Serdar Armutlu
Tür Dram, Komedi
Ülke Türkiye
Internet Sitesi http://www.yalandunyatv.com

Ödüller

En İyi Yönetmen (Komedi) (3.Antalya Televizyon Ödülleri-2012)

En İyi Dizi - Komedi (3.Antalya Televizyon Ödülleri-2012)

En İyi Kadın Oyuncu (Komedi) (3.Antalya Televizyon Ödülleri-2012)

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (3.Antalya Televizyon Ödülleri-2012)

En İyi Kadın Oyuncu (Komedi) (39.Altın Kelebek Tv Yıldızları Ödülleri-2012)

En İyi Erkek Oyuncu (Komedi) (39.Altın Kelebek Tv Yıldızları Ödülleri-2012)

En İyi Senaryo (39.Altın Kelebek Tv Yıldızları Ödülleri-2012)

En İyi Dizi - Komedi (39.Altın Kelebek Tv Yıldızları Ödülleri-2012)

En İyi Erkek Oyuncu (Komedi) (3.Antalya Televizyon Ödülleri-2012)

Daha Fazlası

Ekip

Yapımcı Ahmet Kayımtu (Uygulayıcı Yapımcı)
Kurgu Hakan Akol (Kurgu)
Sanat Yönetmeni Aynur Topalak (Sanat Yönetmeni)
Kostüm Tasarım Fatoş Suda (Kostüm Tasarım)
Can Alaosman (Kostüm Tasarım)
Yapım Ekibi Olcay Tomakin (Yapım Sorumlusu)
Hüseyin Apaydın (Yapım Sorumlusu)
Sadık Tatar (Set Amiri)
Aylin Gacaloğlu (Sponsor Sorumlusu)
G. Ülkem Gürbüz (Marka Ürün Yerleştirme ve Proje Geliştirme)
Yönetmen Ekibi Gül Sarıaltın (Yönetmen Yardımcısı)
Duygu Elgay (Yönetmen Yardımcısı)
Kenan Öztürk (Reji Ekibi)
Kamera Ekibi Nail Koç (Kameraman)
İsmail Ersan (Kameraman)
İsmail Aydın (Kameraman)
Faik Keskin (Kameraman)
Nail Koç (Kameraman)
Onur Kayabaşı (Focus Puller)
Post-Prodüksiyon Hakan Saltık (Post-Prodüksiyon Sorumlusu)
Faruk Gökkaya (Renk Düzenleme)
Barış Hoşabcıoğlu (Post-Prodüksiyon Asistanı)
Işık Ekibi Sinan Sainkaplan (Işık Şefi)
Serhat Tümayman (Işık Şefi)
Veli Kuzlu (Işık Tasarım)
Sanat Ekibi Görsel Evren (Sanat Asistanı)
Barış Özer (Sanat Ekibi)
Ses Ekibi Serkan Akar (Ses Operatörü)
Efektler Burak Sürücü (Görsel Efektler)

Firmalar

Kanal D (Yayıncı)
D Production (Yapım)
İstanbullu Sinema Teknik Malzemeleri (Işık Ekipman Hizmetleri)

Son Yorumlar (10)

beyzacetin avatar beyzacetin 07 Mart 2013 13:57:20

5

abartılı karakterler, komik olmaktan çok uzak Orçun karakteri izlerken yoruyor. Çok kaliteli espriler de var ama Gülse Birsel in her zaman yaptıgı bir hatayı yine yapması beni cok sinirlendiriyor. Bir karakter tuttugu zaman onun konusma tarzını, şive sini öyle abartıyor ki suyunu cıkarıyor. Mesela Avrupa Yakası nın Burhan ının şivesi ilk bölümlerde o kadar belirgin degildi, baktı ki herkes gülüyor daha komik olsun diye abarttı. Şahika ve Gaffur a da aynısını yaptı. "Yalan Dünya" nın ilk bölümlerinde Gülistan ın şivesi hiç de o kadar belirgin değil. Ama sonradan abartılı bir şiveyle konusmaya basladı. Çok da itici oldu. Hareketlerini de abarttıkça abarttı. Yani o kadar cok sacmalık var ki aradaki birkaç iyi espri için diziyi bastan sona izlemeye katlanamıyorum. En fazla 10 bölüm izlemişimdir sonra sabrım bitti.

Hakan_Irızak avatar Hakan_Irızak 04 Aralık 2012 13:14:01

9

Çok başarılı olmakla birlikte cuma gecesi tercihi yanlıştı..Şimdi düzelttiler... Ratinglerinin artacagına eminim

Senden Başka avatar Senden Başka 20 Eylül 2012 14:38:46

10

Bir Çağatay Koçtuğ karekteri yaratmak kolay mı :) Güldürmeye devam Gülse Birsel

YSHN avatar YSHN 15 Eylül 2012 17:18:58

8

çok güzel komedi dizisi kadroda iyi birde orçun karakteri

Loverman avatar Loverman 28 Nisan 2012 15:17:04

3

fena bir kadro yok aslında. dizide kasvetli bir hava hissettim. izlerken insanı boğuyor. beğenenlere göre orçun karakteri üzerinden dizi ilerliyor anladığım kadarıyla. yoksa çok düşük reytinglerle yakın zamanda veda eder. sitcom diziler ya çok iyi ya da çok kötü oluyor. en son babalar duyar, papatyam, çocuklar duymasın iyilere, avrupa yakası, türk malı ve bu dizi kötülere örnek gösterilebilir. komik olmadığı halde çıkan gülme efektlerinden hoşlanmam ayrıca.

Kuzey Kore avatar Kuzey Kore 23 Şubat 2012 20:16:02

1

Yalan Dünya, onca yüksek tanıtım çalışmasına rağmen izleyici arasında beklediği beğeni düzeyini bir türlü tutturamayınca anlaşılan o ki, Gülse Birsel kesenin ağzını açtı. İçine bu kadar çok reklam alabilen bir dizinin para sorunu da olmasa gerek zate n. 22 Şubat 2012 akşamı, önemli bir haber kanalının ana haber bülteninde, yaklaşık 10 dakika boyuncu Yalan Dünya dizisinin haber(!) olarak yer alması, evrensel nitelik kazanmış çağdaş habercilik kriterleri açısından kabul edilebilir bir durum olmasa gerek. Gazetecilik ve tv programcılığı eğitimi almış biri olarak bunu iddiayla söyleyebilirim. Hiçbir haber kanalı, ana haber bülteninde, üstelik bir başka grubun televizyonunda yayınlanan bir dizi için bu kadar uzun haber yapmaz. Bu, görülmüş şey değildir. Ben ilk kez şahit oluyorum. Dizi tanıtımı yapılan bir programda olabilirdi tabi. Aynı şekilde, bir magazin programında, ya da ara haber bültenlerinde belki söz konusu olabilirdi, o da daha kısa süreli ve bir başka haber üzerinden bağlantı kurularak... Gerçi söz konusu haberde de bir başka konudan geçiş yapıldığı izlenimi verilmeye çalışılmıştı ama haberin aslında nasıl kamufle edilmiş bir editoryal reklam çalışması olduğu, ekranlardan efil efil kokulu esintilerle bize ulaşıyordu. Bu etkileyici kokunun, bir Arnavutköy çileğine değil, bir reklama ait olduğunu ayırt etmek zor değildi tabi. Gülse Birsel, televizyon dünyasında çok tanınan, sevilen ve etkisi olan bir kişi. Maliyet de göze alınabilirse, ana haber bülteni iyi bir reklam mecrası olabilir. Sanırım bu plan, sıkı bir Pi-Ar çalışmasının ürünü olarak uygulamaya konulmuş. Umarım dizi için hayırlı olur. Ama her durumda, bir tv dizisinin böylesine yüksek maliyetli bir reklama ihtiyaç duyması, elbette o dizi için sevinilecek bir duruma işaret sayılmaz. Yalan Dünya, böylesi yöntemler denemek yerine, biraz daha halka yakın konularla senaryoyu iyileştirip daha içten, sevimli, abartısız diyaloglar seçse ve oyunculuk performanslarını artırıcı tedbirler alsa, sanırım en iyi reklamdan daha iyi bir etki yaratacak ve izleyici sayısını artırabilecektir. Yoksa, tv dünyası içinde her şeyi para ile halletme düşüncesi, alternatiflerin gökteki yıldızlar kadar bol olduğu ve izleyicinin de bin türlü iletişim kanalıyla daha iyisini öğrenme şansına sahip bulunduğu bugünkü tekno-sosyal ortam içinde, geçerliliğini yitirmiş bir düşüncedir. Yalan yanlış şeylerle kendini avutmaya gerek yok Yalan Dünya!

Yandex.Metrica