Babamın Sesi

8,33

( 14 kişi yorum yaptı )

Babamın Sesi

Sinema Filmi

2011

Zeynel ve hamile karısı Gülizar Diyarbakır'da yaşarlar. Zeynel'in Elbistan'da yaşayan annesi Base, Zeynel çalışmaya başladığından beri kış aylarını onun evinde geçirir. Babası Mustafa ise, yıllar önce, Maraş Katliamı'ndan canını zor kurtarmıştır. Bu olaydan sonra iş bulmakta zorlanınca Arabistan'a vinç operatörü olarak çalışmaya gitmiştir. O dönemde köyde okuma-yazma bilen az olduğu için, ailesine mektup yerine "ses kasetleri" göndermiştir. Ailesi de aynı biçimde, ses kasetleri doldurarak ona cevap yollamıştır. Ayrı geçen yıllar boyunca aradaki en güçlü bağ bu seslerdir. Mustafa bir iş kazasında ölmüş olmasına rağmen şu anda bile ailesinin hayatını etkilemeye devam eder.
Zeynel'in elinde sadece bir tane kaset vardır. Babasıyla ilgili bazı duyguları bu kasetten edinir. Babasının kendilerin e karşı ilgisini; yanlarındaymış gibi konuştuğunu fark eder. Şimdi ise kendisi baba olmak üzeredir. Sık sık bu sesleri dinler. Babasının kendisiyle kurmaya çalıştığı iyi ilişkinin etkisine girer. Annesinde başka kasetler olduğunu hatırlar ve onları bulmak için Elbistan'a gider.


Yönetmen Görüşüİnsanın geçmişini kaydetmesi her zaman ilgimi çekti. Fotoğraflar, günlükler, 8mm ya da video kayıtlar sinemanın da ilgisini çeken malzemeler. Ancak genel olarak belgeselciler anlatımı güçlendirmek için kullanırlar. Ya da sadece bu tür arşiv materyaller üzerine filmler yaparlar. Belgesel sinemadan gelen biri olarak bir ailenin ses arşivi üzerinden bir hikaye anlatmak beni heyecanlandırdı. Çünkü hafızam zayıftır ve geçmişin izlerini saklayan birisini kıskanırım. Ancak bu tür ses kay ıtlarının sinemaya aktarılması hayli riskli bir arayış. Özellikle de bir filmde birkaç karakteri yaratmak için bu tür seslere başvuruluyorsa... Bu arayışın pek de sinematografik olmadığı defalarca yüzüme söylendi. Alışılmış anlatı kalıplarını kırmaya çalışmak film yaparken temel motivasyonum. Beni heyecanlandıran bir şeyin az sayıda da olsa başka birilerini heyecanlandıracağını düşünüyorum. Babamın Sesi gerçek bir hikayeden yola çıkarak bireylerin toplumla kuramadığı ilişkinin izinde kaydedilmiş bir geçmişe odaklanıyor. Bu filmdeki oyuncular kendilerini oynadılar. Yazdığım diyalogları kendilerine göre uyarladılar. Yazdıklarımdan daha fazlası ortaya çıktı. Bunun başarılmasını hem başrol oynayan hem de ikinci yönetmen olan Zeynel Doğan`a borçluyuz. Annesiyle birlikte kameranın önünde ve arkasında filme önemli dokunuşlar yaptı.Orhan Eskiköy

Künye

Yönetmen Zeynel Doğan , Orhan Eskiköy
Senaryo
Yapımcı Özgür Doğan
Görüntü Yönetmeni Emre Erkmen
Vizyona Giriş Tarihi 02 Kasım 2012
Süre 88 dk
Tür Dram
Özellikler 35 mm, Renkli
Ülke Almanya Fransa Türkiye
Etiketler Anne, Baba , Elbistan, Geçmiş, Kaset,
Internet Sitesi http://perisanfilm.com/bs/

Ödüller

En İyi Senaryo (31.İstanbul Film Festivali-2012)

En İyi Film (19. Uluslararası Altın Koza Film Festivali-2012)

En İyi Senaryo (19. Uluslararası Altın Koza Film Festivali-2012)

Özel ödül (24. Ankara Film Festivali-2013)

Ekip

Yapımcı Michael Eckelt (Ortak Yapımcı)
Guillaume De Seille (Ortak Yapımcı)
Dirk Decker (Ortak Yapımcı)
Cihan Aslı Filiz (Yardımcı Yapımcı)
Kurgu Orhan Eskiköy (Kurgu)
Çiçek Kahraman (Kurgu)
Sanat Yönetmeni Meral Efe (Sanat Yönetmeni)
Yunus Emre Yurtseven (Sanat Yönetmeni)
Kostüm Tasarım Meral Efe (Kostüm Tasarım)
Yapım Ekibi Zümrüt Burul (Basın ve Halkla İlişkiler)
Kamera Ekibi Osman Yılmaz (Focus Puller)
Işık Ekibi Hatip Karabudak (Işık Şefi)
Ümit Durmuş (Işık Şefi)
Sinan Akdeniz (Işık Şef Yardımcısı)
Ses Ekibi Mustafa Bölükbaşı (Ses Kayıt)
Oyuncu Seçimi Ezgi Baltaş (Cast Direktörü)

Firmalar

Perişan Film (Yapım)
Tiglon (Dağıtımcı)
Hasılat 147.536,0 TL
Toplam İzleyici 18.214
Vizyonda Kaldığı Hafta 16 Hafta

Son Yorumlar (14)

Nümayiş avatar Nümayiş 18 Kasım 2012 19:09:57

10

Bir Cumartesi öğleden sonra 16:30 seansına bir arkadaşımla gittim. Pera Sineması'ndaydı. Hava güzel ve tatil günü olmasına rağmen salon doldu ve insanlar büyük bir ilgiyle izledi filmi. Sevdiğim bir filmin üçüncü haftada hala böylesine ilgiyle izlenm esi beni mutlu etti. Filmle ilgili birçok detayı ezberlemiştim artık. Yine de Base'nin ve Mamo'nun hüznünü duyarak tekrar izledim filmi. Benim için sevdiğim filmleri izlemek; vazgeçilmez bir ritüel.

Nümayiş avatar Nümayiş 11 Kasım 2012 19:51:31

10

Babamın Sesi'nin sade ve doğal anlatımı büyüleyiciydi. 5 kere izledim filmi. Daha da izlerim. Türkiye sinemasında apayrı bir yerde. Sinemanın sunduğu pek çok olanağa dudak büken, hiçbir anlamda kolaya kaçmayan bir film. Dramatik gücünü kendi yapısını n sağlamlığından alıyor. Babamın Sesi, ilk izleyişte kendini ele vermeyen bir film. Her izleyişte başka bir yanını fark ediyorsunuz. Sonra ilk izleyenlerin sizin görmediğiniz ayrıntıları gördüğüne tanık olup afallıyorsunuz. Çok sade ama bir o kadar da ince ayrıntı içeriyor. Kısacası çok özel bir film Babamın Sesi. Mutlaka izlenmeli...

Nümayiş avatar Nümayiş 08 Ekim 2012 09:16:51

10

Öyle mi, hangi rolde?..

dogukanmert 23 Eylül 2012 21:28:53

:) Bu filmde bende ufak bir rol aldım ..
Elbistan da :))

Nümayiş avatar Nümayiş 08 Ağustos 2012 00:39:00

10

Babamın Sesi; Adana Altın Koza Film Festivali'nde de yarışacak. Ne güzel!

Nümayiş avatar Nümayiş 15 Nisan 2012 09:22:04

10

Babamın Sesi; İstanbul Film Festivali'nde En İyi Senaryo Ödülü'nü aldı. Ödülü Orhan Eskiköy aldı. Bence de ödülü sonuna kadar hak ediyor.

Yandex.Metrica