İz

7,88

( 1 kişi yorum yaptı )

İz

(Reç)

Sinema Filmi

2011

Şeristan 80 yaşındadır. İstanbul'daki gecekondulardan birinde; oğlu Mirza, torunları Hevi, Leyla ve Meryem ile birlikte sıradan bir yaşam sürdürmektedir. Bir sabah kötü bir düşten uyanan Şeristan'ın sıradan yaşamı, sıra dışı bir yolculuğu doğuracak şekilde sona erer. Oğlu Mirza ve torunu Hevi ile birlikte 20 yıl önce göçe zorlandıkları için terk ettikleri Batman'a doğru yola çıkarlar.

Şeristan'ın yıllar boyunca bir sır olarak sürdürdüğü hayatına dair bütün gerçekler bu yolculuk sürecinde ortaya çıkar. Mirza için en büyük yük annesine verdiği sözü yerine getirmektir. Hevi ise bu yolculuğu başından beri istemediği ve İstanbul'dan yanına kötü anılar alarak yola çıktığı için babası Mirza ile sürekli çatışır.

Yolculuğun sonunda Mirza annesine verdiği sözü yerine getirebilecek midir? Tü m toplumsal önyargılara, olumsuz doğa koşullarına ve oğluyla arasındaki düşünce çatışmalarına rağmen omuzlarındaki yükü sonuna kadar taşıyabilecek midir? Gelenekler, inançlar, tabular mı; yoksa her şeye rağmen bir anne olan Şeristan mı; hangisinin isteği yerine getirilecektir?

Künye

Yönetmen Tayfur Aydın
Senaryo
Yapımcı Türker Korkmaz
Müzik Mustafa Biber
Görüntü Yönetmeni Emre Konuk
Eser
Vizyona Giriş Tarihi 09 Aralık 2011
Süre 90 dk
Tür Dram, Politik
Ülke Türkiye
Etiketler Doğu, Kürt , Terör Daha Fazlası
Internet Sitesi http://www.iz-rec.com

Ödüller

En İyi Müzik (31.İstanbul Film Festivali-2012)

Ekip

Yapımcı Bahar Özer (Genel Koordinatör)
Kurgu Selim Demirdelen (Kurgu)
Sanat Yönetmeni Şaki Kavak (Sanat Yönetmeni)
Bager Oğuz Oktay (Sanat Yönetmeni)
Kostüm Tasarım Sait Külen (Kostüm Tasarım)
Yapım Ekibi Murat Toprak (Yapım Amiri)
Yönetmen Ekibi Şebnem Cömert (Yardımcı Yönetmen)
Ömer Abay (Yardımcı Yönetmen)
Kamera Ekibi Ercüment Yüceyurt (1. Kamera Asistanı)
Fulya Demirci (2. Kamera Asistanı)
Seyda Ünlü (3. Kamera Asistanı)
Işık Ekibi Berzan Yücel (Işık Şefi)
Ferzan Yücel (Işık Asistanı)
Ses Ekibi Burak Topalakçı (Ses Tasarım)

Firmalar

Artı Film (Yapım)
Medyavizyon (Dağıtımcı)
Hasılat 26.688,0 TL
Toplam İzleyici 3.927
Vizyonda Kaldığı Hafta 8 Hafta

Son Yorumlar (1)

mkurtsen avatar mkurtsen 16 Aralık 2012 14:23:18

9

Öncelikle şunu belireteyim, çok güzel bir sinema yapmış, Yönetmeni kutluyorum. Bu kadar değil tabii söyleyeceklerimde var.
Genellikle çok beğendiğim filmler ile hınzırlık yanım ağır basıyor olmalı ki birde hiç beğenmediklerime yorum yazıyorum. Sıra dan olan arada kalanların pek şansı yok.
Bildiğim bir filmdi, dün film markette görünce satın aldım. Vizyonda iken ticari başarı kazanamamış yaklaşık dörtbin kişi, izlemiş 26.688 TL. hasılatı var, Demekki tanıtımını yapamamış.
Gelelim filme Genç Yönetmen Tayfur Aydın (1980) Yavuz Ekinci'nin İncir isimli öyküsünden yola çıkmış. Kürt bir annenin gerçek kimliğini saklayarak, yılar sonra kendi toprağına gömülmeyi vasiyeti ile ilgili .Hikayenin başlangıcı taa 1915 lere tehcir olaylarına dayanıyor.Tehcirden sağ kurtulan bir kız çocuğunun kürt bir aileye gelin edilmesi, Yıllar sonra, ölümü yaklaştığında büyük oğlına anlatıyor. Toprağına Batman'a gömülmeyi vasiyet ediyor.
Bu kimlik saklama işi bana" Bulutları Beklerken" filmini anımsattı. Oradada mübadelede gitmemiş. bir rum kızı Eleni'nin kimliğini saklayarak Doğu Karadeniz'de Ayşe olarak yaşamasının hikayesi anlatılır. hikayelerde öz aynı.Yunanlı yazar Giorgios (Yorgos) Andreadis'in TAMAMA adlı romanından alınmış. Çok beğendiğim güzel bir filmdir. Yeşim Ustaoğlu bence hala onun üzerine film yapamadı.
Hikayelerde öz aynı dedik. Ben ön yargılı olmayayım. Sadece tarihler vereyim, kararı siz verin." Tamama"1 1994 de yayınlamış, yazarı Georgias Andreadis 1936 doğumlu.
İz'in yola çıktığı" İncir" Hikayesi'nin yazarı Yavuz Ekimci 1979 doğumlu genç bir yazar, Hikayeyide herhalde 1990 lardan sonra yazmış olmalı. Belliki en azından bir etkilenme var.Hakkını teslim etmek lazım Yavuz Ekinci'de edebiyat çevrelerinde ismini duyurmuş bir yazar,2001 de Yaşar Nabi Nayır dikkate değer Öykü ödülü ile sonraki yıllarda çeşitli başarıları var.
Son olarak film için birkaç söz daha edeyim. İz bir yol filmi, filmin hemen başında aile bireyleri, büyük oğul ve düzene tamamen uyum sağlamış küçük oğul hakkında bilgiler var o kadar. Sonrası Haydarpaşa'dan Batman'a kadar yolda geçiyor. Yol filmi dedik, bir yandanda içinde Göç'ü de barındırıyor. Trsine Göç, geri dönüş.
Yönetmen genç ekip genç küçük bir bütçe ile zoru başarmış, Doğu'daki coğrafi koşullarda film çekmek kolay değil, heleki kar altında olursa. Özellikle 2300 yıllık bir köprüden tabut ile 2 kişinin geçme sahnesi, Kameranın aşağıdan görüntü alması, doğunun o harika doğası çok güzeldi. Filmde güzel olmuş. Kimseyi karşısına almadan söylemek istediklerinin altını çizmiş.
Filmde bir tek işbirlikçisözüne takıldım. Köy Korucularından işbirlikçi diye bahsetmeleri hiç hoş değildi. Sonunça onlarda Güvenlik Görevlisi, herkes görevini yapıyor. Birde doğu köylerinde sadece yaşlılar kalmış,Kahvehanelede sadece yaşlı insanlar var diyor. Peki sadece doğu köylerinde mi böyle? Karadeniz ve diğer köyleri de bir dolaş bakalım.

Yandex.Metrica