Kanca

7,79

( 3 kişi yorum yaptı )

Kanca

Sinema Filmi

1986

Film, öldürülen oğlunun intikamı için mücadele eden eski bir askerin öyküsünü konu alır. Kıbrıs’ta Rumlara karşı savaşan Binbaşı Şahin ve Yüzbaşı Hasan düşman askeri tarafından ele geçirilir. Uzun süre işkenceye maruz kalan iki asker yapılan bir anlaşmayla Türkiye’ye teslim edilir. Ancak maruz kaldıkları işkence altında büyük bir travma yaşayan iki asker hayata devam etmekte güçlük çeker. Bununla birlikte Binbaşı Şahin’in oğlu öldürülür. Şahin, kader arkadaşı Hasan’ı da yanına alarak oğlunun katillerinin peşine düşer.

Künye

Yönetmen Melih Gülgen
Senaryo
Yapımcı Melih Gülgen
Müzik Cahit Berkay
Görüntü Yönetmeni Şener Işık , Ender Turgut
Tür Macera
Özellikler 35 mm, Renkli
Ülke Türkiye

Oynayanlar

Cüneyt Arkın Cüneyt Arkın Binbaşı Şahin
Nilgün Ersoy Nilgün Ersoy
Tarık Şimşek Tarık Şimşek Yamalı Hüsnü
Aytekin Akkaya Aytekin Akkaya Onbaşı Hasan
Nebahat Sayın Nebahat Sayın
Kadir Kök Kadir Kök
Burak Gülgen Burak Gülgen Şahin
Ali Cağaloğlu Ali Cağaloğlu Şahin
Aydın Haberdar Aydın Haberdar
Timuçin Caymaz Timuçin Caymaz Ali Cağaloğlu Seslendirmesi
Abdurrahman Palay Abdurrahman Palay Aytekin Akkaya Seslendirmesi
Toron Karacaoğlu Toron Karacaoğlu Cüneyt Arkın Seslendirmesi

Ekip

Kurgu Melih Gülgen (Kurgu)
Kamera Ekibi Refik Çakar (Kamera Asistanı)
Refik Çakar (Kamera Asistanı)

Firmalar

Gülgen Film (Yapım)
Yeni Lale Film (Film Hazırlık)
Yeni Lale Film (Seslendirme)

Son Yorumlar (3)

sinemaadamı avatar sinemaadamı 21 Temmuz 2016 13:21:37

8

kan donduran bir film. cüneytte aytekinde çok başarılı. cüneytte kanca çok yakışmış. kötülere aytekinle birlikte cezalarını veriyor işin kötü tarafı aytekin filmin finalinde ölüyor cüneytin kollarında o sahne çok etkileyiciydi bence. tam oskarlık bir sahne bana göre. film fena değil cüneyt ve aytekin süper filmi film eden onlar bence.

delikadir39 avatar delikadir39 29 Haziran 2011 16:30:06

10

Cüneyt Arkın'ın adı Şahinse o film güzel oluyor.

kibritkutusu74 avatar kibritkutusu74 07 Haziran 2006 14:31:06

7

Önce bir düzeltme: Tanıtımda ufak bir hata var, film rusya da ve azeri türkleri arasında geçmiyor. Filmin konusu, kıbrısta savaşmış ve rumlara esir düşmüş iki Türk subayının, rumlar tarafından ağır işkencelerle akıl sağlıklarını yitirmesi, savaş sonr ası yurda dönünce, kendisinin ve ailesinin başına gelen trajik bir olay nedeniyle (karısı ve çocuğu mafya tarafından öldürülür, kendisinde eli kesilir, ameliyatla eline kanca takılır) intikam amaçlı kan dökmesini anlatan bir film. Müthiş ikili Cüney Arkın ve Aytekin Akkaya, tıpkı \"dünyayı kurtaran adam\" filmindeki birlikteliklerini aynı hız ve heyecanla burda da devam ettiriyorlar..Film gerçekten üst düzeyde şiddet içeren bir film, etraf kan gölüne dönüyor adeta. Yönetmen Melih Gülgen bu tür filmlerin hakkını veren, Türkiyedeki en iyi şiddet-avantür film yönetmenlerinden biri bence. Konu itibariyle amerikan vietnam filmlerinin bize, kıbrıs savaşına uyarlanmış hali olan \"kanca\", kimi komik ve absürt sahnelerine (ki bu sahneler yıllar önce atv\'de yayınlanan \"şok\" programının jeneğriğinde bile kullanılmıştı) rağmen heyecan ve atraksiyon arayan izleyiciler için birebir bir film...

Yandex.Metrica