Dolandırıcılar Şahı

8,54

( 10 kişi yorum yaptı )

Dolandırıcılar Şahı

Sinema Filmi

1960

Açıkgöz ve uyanık bir genç olan Orhan'ın (Orhan Günşiray) hayattaki tek amacı, çalışmadan para kazanmak ve kısa yoldan köşeyi dönmektir. Bitirim delikanlı bu amaçla dolandırıcılık yapmaya başlar. Bir süre sonra da bir dolandırıcı çetesiyle anlaşıp aralarına katılır. Bazı nedenlerle çete dağılınca, Orhan bir kasabaya sığınmak zorunda kalır. Benzin istasyonunda bir gençle (Yılmaz Güney) tanışan Orhan, komşu kasabaya bir müfettiş beklendiğini öğrenince düşlerindeki büyük fırsatı yakalar.Orhan, kasabaya yeni tayin edilen müfettişin kılığına girer. Benzinci gencin kılavuzluğunda birlikte komşu kasabaya inerler. Saf köylülerin müfettiş diye karşıladıkları dolandırıcı renk vermez. Duruma hakimdir. İki komşu kasaba halkı arasında, bazı politik anlaşmazlıklar nedeniyle öteden beri bir gerginlik vardır. Bu anlaşmazlıktan yararlanan sahte müfettiş, açık vermeden oyununu sürdürür.Kasabaya bir hastane yaptırılacaktır. Orhan'ın kasabada tanıyıp aşık olduğu doktor hanım (Nurhan Nur), hastane inşaatının bir an önce temelinin atılması için mücadele etmektedir. Kasaba halkından toplanan paralar müfettişe teslim edilir. Bu arada devreye giren dolandırıcılar çetesi, Orhan'a baskı yapar.' Orhan baskı sonucu çeteyle birlikte kaçsa da, paraları alıp tekrar kasabaya döner. Tutkun olduğu doktor hanımı unutamamıştır. Onun köylüler adına verdiği mücadele Orhan'ı derinden etkilemiştir. Dolandırıcılık yapmaktan vazgeçer. Köylülerin alın teriyle oluşan paralarla, doktor hanımın çabalarıyla hastanenin temeli atılır.

Yılmaz Güney'in çok küçük bir rolle kamera karşısına çıktığı ikinci dönem kayıp filmlerinden. Lüleburgaz yöresinde çekilen filmde Güney, aynı zamanda Atıf Yılmaz'ın yönetmen yardımcılığını üstlendi. Filmin öyküsü Rus yazarı Gogol'un Müfettiş adlı oyunundan izler taşısa da, Atıf Yılmaz'ın bir açıklamasına göre, dönemin ünlü dolandırıcısı Berbat Süleyman'la ilgili 'dolandırıcılık skeçleri'nden yararlanılmış. Kayıp film ancak on yedi dakikalık bir video kasetten izlenenbildi.

Künye

Yönetmen Atıf Yılmaz
Senaryo
Yapımcı Orhan Günşiray , Atıf Yılmaz
Müzik Yalçın Tura
Görüntü Yönetmeni Çetin Gürtop
Tür Kara Film, Macera
Özellikler Siyah Beyaz
Ülke Türkiye

Ekip

Kurgu Ertem Göreç (Kurgu)
Dekor Tasarım Fethi Oğuz (Dekor Tasarım)
Yapım Ekibi Melih Üstüngör (Yapım Amiri)
Fethi Oğuz (Set Amiri)
Yönetmen Ekibi Yılmaz Güney (Reji Ekibi)
Kamera Ekibi Paşa Gündoğdu (Kamera Asistanı)
Post-Prodüksiyon Ali Siyavuş (Negatif Kurgu)
Mihal Sikarpetis (Laboratuar)
Işık Ekibi Rıdvan Varol (Işık Şefi)
Ses Ekibi Lami Kamil (Ses Kayıt)
Zafer Davutoğlu (Senkron)
Tasarım Kemal Borteçin (Afiş)

Firmalar

Yerli Film (Yapım)

Son Yorumlar (10)

erhaab avatar erhaab 02 Ekim 2017 07:02:30

17 dk.lık görüntüyü ben de izledim ve açıkçası filmin devamını merak ettim. Yılmaz Güney 17 dk.lık görüntüde yok. Zaten filmin ilk 17 dakikası bu görüntüler.

Nubar Terziyan'ın dolandırıcılık için bir tanımı var ki kahkaha attırdı:) Düşürünce 10 numa ra tanım:) umarım bu film kayıp olmaktan kurtulur ve trt arşivlerinden çıkartılıp yayınlanır.

mncelik 31 Ekim 2015 18:30:35

Yılmaz Güney'in çok küçük bir rolle kamera karşısına çıktığı ikinci dönem kayıp filmlerinden. Lüleburgaz yöresinde çekilen filmde Güney, aynı zamanda Atıf Yılmaz'ın yönetmen yardımcılığını üstlendi. Filmin öyküsü Rus yazarı Gogol'un Müfettiş adlı oyu nundan izler taşısa da, Atıf Yılmaz'ın bir açıklamasına göre, dönemin ünlü dolandırıcısı Berbat Süleyman'la ilgili 'dolandırıcılık skeçleri'nden yararlanılmış. Kayıp film ancak on yedi dakikalık bir video kasetten izlenenbildi.

alkorsuha 09 Kasım 2014 16:15:22

Arkadaşımın babası bu filmin sonunda görünüyormuş. Bu filmi çok aradım, maalesef bulamadım. Yorumlara bakınca bulma ümidim pek kalmadı.

coolgirl avatar coolgirl 02 Temmuz 2013 10:04:51

10

Orhan Günşiray ın ilk kez yapımcılık yaptıgı cok guzel ve özel bir film. Edirne taraflarında cekilmiştir. Benzinci genc rolunde Yılmaz Güney de var.Cok degerli bir yapım sansure ugraması kotu olmus. ama neyse ki buyuk cabalar sonucu sansur kalkmıs ve gosterime girmis...

mega84 20 Mart 2012 23:41:03

kısa bir kopyası dolaşıyor piyasada. 17 dk'lık ne olduğu anlaşılmayan çok net bir kopya, sesinde problem var.

olgunus@hotmail.com 12 Ocak 2012 14:38:01

TRT arşivlerinde olmayan film hemen hemen yoktur ama maalesef kendileri turşularını kuracaklar dogru duzgun yayınlanmıyorlar bile trt bir yesilcam kanali acip bu arsivlerini bir paylasirsa bir cok kanalindan daha cok reyting alacaktir....

Yandex.Metrica